Reklama

Stacje Biała Podlaska i Małaszewicze zostaną rozbudowane o nowe tory

W dniu 18 listopada odbyła się konferencja dotycząca podpisania umowy z firmą Trakcja S.A. na zaprojektowanie i rozbudowę układu torowego na stacjach Biała Podlaska i Małaszewicze w ramach projektu "Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce-Terespol, etap III – LCS Terespol". Inwestycja jest współfinansowana z instrumentu CEF "Łącząc Europę", na obecne prace zostały przeznaczone środki z budżetu państwa w kwocie 123 mln zł. Rozbudowa stacji zakończy się w 2024 r., a jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK S.A., realizacja inwestycji nie tylko nie spowoduje utrudnień dla ruchu pasażerskiego, a wręcz poprawi możliwości przejazdu pociągów osobowych.

W spotkaniu, które odbyło się w formie wideokonferencji, wzięli udział sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury Andrzej Bitel, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch, dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Krzysztof Pietras oraz prezes zarządu i dyrektor generalny Trakcja S.A. Artur Szumisz.

Inwestycja, której dotyczy podpisana dziś umowa, to kontynuacja prac, jakie dotąd zostały wykonane na linii E20 na odcinku Siedlce-Terespol. Wartość projektu to 736,8 mln zł. – W ramach wcześniej wykonywanych prac pewne rzeczy zostały opuszczone, z niektórych specjalnie zrezygnowano. W tej chwili zostały stworzone możliwości, żeby to uzupełnić, m.in powstanie przejście podziemne, które będzie dobrze służyło mieszkańcom miasta w celu skomunikowania się dwóch części miasta rozdzielonych linią kolejową – wyjaśnił sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury Andrzej Bitel. – To bardzo dobre informacje, bo to oznacza, że linie kolejowe się rozwijają.

W ramach prac na stacji Biała Podlaska powstanie dziesięć dodatkowych torów o długości prawie 11 kilometrów (w km od ok. 174,770 do km ok. 176,550), natomiast na stacji Małaszewicze powstaną trzy dodatkowe tory. Zostanie również wybudowane przejście podziemne dla pieszych w km 174,994. – Te prace, które wykonamy, są pracami kosztownymi, bo przeznaczamy na nie 123 mln złotych netto, jest to kwota dodatkowa zapewniona przez budżet państwa. Zakres prac obejmuje budowę sieci trakcyjnej, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Będzie wykonane odwodnienie, ważne dla dobrego utrzymania torów. Przejście na nowym przystanku Biała Podlaska Wschodnia zwiększy bezpieczeństwo pieszych. Dla podróżnych z trudnościami z poruszaniem się zostaną udostępnione pochylnie. W tunelu zamontowane zostanie energooszczędne, jasne oświetlenie LED. Obiekt zapewni dogodne przejście na dwa nowe perony jednokrawędziowe. Wejście do tunelu będzie zapewnione od strony ulicy Sidorskiej i Akademii Bialskiej. 

W trakcie konferencji została podpisana umowa na wykonanie wyżej wymienionych prac. Umowę podpisali dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Krzysztof Pietras oraz prezes zarządu i dyrektor generalny Trakcja S.A. Artur Szumisz.

To pierwsza umowa podpisywana z firmą Trakcja po włączeniu jej do spółki kapitałowej. Ta umowa, którą dziś podpisujemy, była możliwa po przeprowadzeniu pełnej procedury przetargowej. Firma uzyskała zamówienie, które jest uzupełnieniem do wcześniej prowadzonych prac w ramach dofinansowania unijnego CEF „Łącząc Europę”. Dzięki przychylności ministerstwa udało nam się pozyskać dodatkowe dofinansowanie i wykonano prace, które z punktu widzenia organizacji pracy naszej spółki są niezbędne, bo poprawią dostępność dla przewozów towarowych – przybliżył szczegóły członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch.

Według zapowiedzi prace, które planowane były już w 2018 r., rozpoczną się w przyszłym roku, a ich zakończenie zaplanowane jest na rok kolejny. – Prace będziemy realizować do 2024 r. W tej chwili wykonawca ma czas na mobilizację, udostępniliśmy już dokumenty formalne, pozwolenia na budowę, dokumentację techniczną. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i liczymy na to, że zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramami, które wykonawca przygotuje po podpisaniu umowy – poinformował Arnold Bresch. Jak zapewnia, w tym czasie prowadzone czynności nie wpłyną ujemnie na ruch osobowy. – W tej chwili nie planujemy, żeby te prace wpływały na utrudnienia w ruchu pasażerskim. Będą prowadzone poza obszarem torów, które obecnie eksploatujemy. Oczywiście będziemy musieli odpowiednio zabezpieczyć logistykę tej budowy, będziemy przywozić towary, ale nie będzie to miało wpływu na rozkład jazdy pociągów pasażerskich. Oczekiwanym efektem inwestycji jest powstanie dodatkowych torów o długości 750 m, które będą w stanie pomieścić kilkusetmetrowe składy towarowe. – Mamy problem, który dotyczy całej Polski i tego dotyczą nasze inwestycje: nie mamy odpowiedniej liczby torów o długości 750 m, bo takiej długości pociągi jeżdżą. Wybudowanie dodatkowych torów, które umożliwią odstawianie pociągów towarowych poza główną magistralę , poprawi możliwości przejazdu pociągów osobowych. 

Warto przypomnieć, że w październiku br. zostało otwarte nowe, oświetlone i oznakowane, przejście podziemne, którym od strony budynku dworca podróżni mogą przejść na zmodernizowany peron wyspowy. Dodatkowym atutem jest winda dla osób z ciężkim bagażem lub mających trudności w poruszaniu się. Wykonawca kontynuuje przebudowę peronu przy budynku dworca, powstaje nowa nawierzchnia, wkrótce zostaną zamontowane wiaty, ławki, gabloty, punkty oświetleniowe. Nowy peron, zgodnie z zapowiedziami, ma zostać do użytku podróżnym od połowy grudnia. 

Więcej o powstałym przejściu podziemnym:
Biała Podlaska: Nowe przejście podziemne ułatwi dostęp do pociągów (film) (galeria) <<==>> LINK

 

 

materiał: wideokonferencja PKP PLK S.A. w dniu 18.11.2022 r.
zdjęcia: kadry konferencji
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama