Reklama

Radni Gminy Międzyrzec Podlaski nie zgadzają się z planem urządzania lasów

Radni Gminy Międzyrzec Podlaski nie zgadzając się z założeniami planów urządzania lasów wystosowali apel do starosty bialskiego w sprawie wstrzymania opracowywania uproszczonych planów urządzania lasów i umożliwienia mieszkańcom pozyskiwania drewna na dotychczasowych zasadach.

Rada Gminy podnosi iż:
– zasoby drzewa oszacowane i ujęte w opracowywanym planie są nieadekwatne do stanu faktycznego, jest o wiele więcej drzew w wieku 100 lat,
– projekt planu nie uwzględnia potrzeb poszczególnych gospodarstw domowych w pozyskiwaniu drewna na opał,
– projekt planu nie uwzględnia potrzeb gospodarstw domowych i rolnych w pozyskiwaniu drewna konstrukcyjnego np. na budowę domów, budynków gospodarczych, czy remonty,
– uproszczony plan w jasny sposób nie wyjaśnia sprawy cięć pielęgnacyjnych, skutków klęsk żywiołowych, które mogą wystąpić w trakcie obowiązywania planu czy kwestii drzew uschniętych (czy drewno pozyskane przy okazji tych zdarzeń wyłączone jest poza limity określone w planie),
– pojawiają się liczne błędy w oszacowanych drzewostanach poszczególnych działek, zarówno co do zasobności danej działki, jak i gatunków drzew,
– obecna sytuacja na rynku paliw, wzrost cen węgla oraz drewna, inflacja zmuszają do pozyskiwania przez mieszkańców większej ilości drewna opałowego.

W imieniu mieszkańców zaznaczamy, że lasy są prywatną własnością, a ograniczenia w pozyskiwaniu drewna ingerują w swobodny obrót własnością.
Każdy z właścicieli ma świadomość wielopokoleniowości lasów przekazywanych od rodziców na dzieci, a co za tym idzie oszczędnego i racjonalnego wyrębu i pielęgnacji w duchu zrównoważonego rozwoju.
Mając na uwadze powyższe argumenty apelujemy do Pana Starosty o wstrzymanie prac nad uproszczonym planem zagospodarowania lasu, przynajmniej do czasy zmiany sytuacji energetycznej w Polsce.

Apel został odczytany podczas XLIX Sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski w dniu 14 listopada.

Oczywiście ustosunkujemy się do tego apelu. Żywię nadzieję, że te wszystkie wątpliwości zostaną w sposób właściwy rozwiane, jeżeli nie w drodze pisma to w trakcie spotkań, które planujemy odbyć w poszczególnych miejscowościach. Co do zasobności pozyskania: pozyskanie zostanie zwiększone, natomiast wszelkie inne uwagi będziemy chcieli rozstrzygnąć, następnie zatwierdzić dokumentację – mówił w odpowiedzi przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Przemysław Bierdzński.

 

 

materiał: Rada Gminy Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: kadry nagrania sesji
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama