Reklama

Terespol: Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości (film) (galeria)

Miasto Terespol zaprosiło swoich mieszkańców do udziału w trzydniowych miejskich obchodach Święta Niepodległości, które rozpocznie w dniu 11 listopada mszą świętą w intencji Ojczyzny. W programie uroczystości znalazły się m.in. złożenie kwiatów w miejscach pamięci, zwiedzanie wystawy, gra miejska oraz koncert zespołu "Echo Polesia". Obchodom towarzyszyły imprezy kulturalne i sportowe odbywające się w dniach 12-13 listopada.

Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Miasta Terespol, Rada Miasta Terespol, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Terespolu, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii, Klub Seniora „Srebrny Włos”, Terespolskie Studio Filmowe, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Terespol” oraz Restauracja Galeria Smaków.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Niepodległości i Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyło się złożenie wieńców, a delegaci skierowali kilka słów do zgromadzonych. – Trzeba nam dziś pokoju. Tego, który daje Bóg za wierną służbę i życie, i tego w sercu – mówił ks. Mirosław Krupski, proboszcz miejscowej parafii. – Wolność, pokój, Ojczyzna, jakże ważne słowa dla wszystkich, a dziś nabierają ogromnego znaczenia – podkreślił burmistrz Jacek Danieluk. – Dziś żyjemy w wolnej Polsce, ale świat jest niebezpieczny

Uroczystość uświetnił występ zespołu śpiewaczego „Echo Polesia”, uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić wystawę „Fortyfikacje Twierdzy Brześć Litewski na fotografii z lat 1915-1918” oraz wystawy stałe w Prochowni w Terespolu, a także wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej „W poszukiwaniu drogi do niepodległości”.

Głównym uroczystościom towarzyszyły imprezy kulturalne i sportowe w dniach 12-13 listopada: Turniej Piłki Nożnej Dzieci z roczników 2010-2011 z okazji Święta Niepodległości, Turniej Tenisa Mężczyzn w grze pojedynczej z okazji Święta Niepodległości oraz koncert „Terespol Artystycznie dla Niepodległej, którego elementami były pieśni 20-lecia międzywojennego w wykonaniu Janusza Pruniewicza, występ zespołu śpiewaczego „Echo Polesia”, prezentacja poezji Krzysztofa Badalskiego oraz premiera filmu Terespolskiego Studia Filmowego i pomniku budowniczych drogi traktu brzeskiego w Terespolu.

Więcej o koncercie „Terespol artystycznie dla niepodległej:
GALERIA: Terespol Artystycznie dla Niepodległej <<==>> LINK

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w barwach biało-czerwonych spowity był Pomnik Traktu Brzeskiego, jak również Urząd Gminy sąsiedniej Gminy Terespol w Kobylanach.

 

materiał: Radio Biper Terespol
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Eryk Kaliszuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama