Reklama

Drelów oddał cześć bojownikom o wolną Polskę (film) (galeria)

Społeczność Drelowa oddała hołd poległym w walce o wolność już w dniu 10 listopada gromadząc się pod Urzędem Gminy i podnosząc flagę na maszt oraz pod pomnikiem w centrum miejscowości, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Uwieńczeniem gminnych obchodów był spektakl w wykonaniu uczniów drelowskiej podstawówki.

Flaga państwowa została podniesiona przez wójta Piotra Kazimierskiego i posła na Sejm RP Marcina Duszka na maszt sfinansowany ze środków programu „Pod biało-czerwoną”, który znalazł swoje miejsce przy siedzibie Urzędu Gminy Drelów. W dalszej części obchodów oddano hołd pamięci poprzez złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy Pomniku Batalionów Chłopskich znajdującym się na skwerze w centrum Drelowa.

W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj my, spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej wspominamy, oddajemy hołd walczącym o naszą wolność i sięgamy do skarbnicy naszych bohaterskich przodków – mówił dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk. – W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przywołujemy pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i jej obrońców. Dyrektor przypomniał pokrótce zgromadzonym historię walk Batalionów Chłopskich.

Uczestnicy spotkania wysłuchali przemów okolicznościowych, które wygłosili przybyli na uroczystość mieszkańcy gminy i jej przyjaciele. – Ziemia drelowska to mała ojczyzna, ale z takich ojczyzn składa się wielka Ojczyzna, która nazywa się Polska. Jeśli my wzajemnie będziemy przyjaźni sobie to i Polska nie będzie podzielona – podkreślił wicemarszałek Sejmu III kadencji Franciszek Jerzy Stefaniuk.

Uczestnicy uroczystości pod przewodnictwem wójta Piotra Kazimierskiego udali się do Gminnego Centrum Kultury, gdzie uczniowie klas VIII, V, VI i IV Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie pod kierunkiem Marioli Smal, Agnieszki Wysokińskiej i Marcina Ślusarka zaprezentowali spektakl „Była, jest i będzie” traktujący o trudnej drodze prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Dziękuję za chwile wzruszeń, wspaniałą lekcję historii, za możliwość zatrzymania się chwilę i przemyślenia tego, co padło ze sceny słowem, muzyką i poezją. Składam gratulacje za niesamowicie wysoki poziom dzisiejszej uroczystości i inscenizacji. To dzisiejsze święto dzięki państwa obecności pod masztem jest demonstracją naszej jedności i umiejętności współpracy, ale też naszych sił – mówił wójt Piotr Kazimierski.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama