Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Lewkowianie z Dokudowa nagrodzeni za „Swaty”

Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Lewkowianie” z Dokudowa jako jeden z jedenastu wykonawców zaprezentował swoje teatralne umiejętności podczas 39. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Spektakl „Swaty” zapewnił grupie Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Gratulujemy!

Rada Artystyczna Sejmiku w składzie: prof. Piotr Dahlig, Katarzyna Smyk, Bożena Suchocka, Lech Śliwonik, Edward Wojtaszek oraz Renata Ćwik, przyjrzała się bacznie jedenastu widowiskom przygotowanym przez grupy z terenu całej Polski, które zakwalifikowały się do wielkiego finału z sejmików międzywojewódzkich. Z zespołami przeprowadzono również spotkania warsztatowe – po raz pierwszy od trzech lat miały one znowu utrwalany przez dziesięciolecia wymiar czasowy oraz charakter wspólnej rozmowy.

W wydarzeniu miała zaszczyt wziąć udział reprezentacja powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Lewkowianie” z Dokudowa wystąpił w spektaklu „Swaty” przybliżającym tematykę staropolskiego obrzędu zaręczyn i zaślubin. Świetna gra aktorska, precyzyjnie opracowany scenariusz i wzruszenia, których dostarczyło wspomnienie dawnych lat przyniosły grupie sukces w postaci Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nagrodę tę otrzymał również Zespół Regionalny z Bukówca Górnego.

Rada Artystyczna przyznała tego dnia także Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Starosty Biłgorajskiego i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. „(…) przeważnie ich fundamentem były tradycje wiejskie, ale wyraźnie zaznaczyła się udana obecność scenariuszy autorskich, podejmujących problemy dnia dzisiejszego. Dzięki temu umocniono wielkie sejmikowe osiągnięcie, jakim jest połączenie kultury wspólnotowej, typowej dla małych społeczności, z indywidualną pomysłowością reżyserów, autorów, aktorów. Podkreślenia wymaga różnorodność i bogactwo stosowanych środków i form teatralnych, świadczące o coraz wyższym poziomie reżyserii, o dojrzałym i świadomym aktorstwie, o prawdziwie teatralnym myśleniu twórców scenografii symbolicznej, sugerującej miejsce i nastrój, adekwatnej do sytuacji scenicznych.” – podkreślają organizatorzy Sejmiku.

Uczestniczące w Sejmiku zespoły otrzymały cenny upominek w postaci suplementu do Dzieł wszystkich Oskara Kolberga, przekazany przez Instytut Oskara Kolberga w Poznaniu.

 

 

materiał, tekst: Rada Artystyczna 39. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie
zdjęcie: GOK Biała Podlaska / Tarnogrodzki Ośrodek Kultury
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama