Reklama

Województwo: KAS przekazała papugę do zamojskiego ZOO

Papugę Żako zagrożoną wyginięciem wykryła lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Papuga trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

2 listopada 2022 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dołhobyczowie, kontrolując wjeżdżający do Polski samochód osobowy, trafili na żywą papugę Żako. Ptaka próbował wwieźć podróżny z Ukrainy.

Papuga Żako jest objęta międzynarodową ochroną zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Na jej przewóz wymagane są odpowiednie dokumenty, których nie posiadał podróżny.

Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne. Czyn przez niego popełniony zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Papuga trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez m.in. kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama