Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Terespol: Wystawa „Fortyfikacje Twierdzy Brześć Litewski na fotografiach z lat 1915-1918” (film) (galeria)

W dniu 28 października w Prochowni Terespol miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej Iwana Czajczyca pt. "Fortyfikacje Twierdzy Brześć Litewski na fotografiach z lat 1915-1918", do której zwiedzania zaprosiło Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii w Terespolu.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Iwana Czajczyca. – Nie jest to pierwsza wystawa, którą wspólnie organizujemy, kilka lat temu tworzyliśmy wystawę dotyczącą generała Franciszka Krajowskiego, która był otwierana w Konsulacie w Brześciu. Dziękujemy za przywiezienie do nas zdjęć dotyczących przedmościa terespolskiego – mówił podczas otwarcia wystawy Przemysław Wróblewski z Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu.

Iwan Czajczyc to historyk, regionalista z Brześcia, autor licznych wystaw i projektów historycznych, książek i publikacji. Członek zarządu Muzeum Historyczno-Pamięciowego „Dwór Niemcewiczów”, wieś Skoki, obwód brzeski, Republika Białoruś.

Wśród prezentowanych zdjęć m.in. pozycje polowe Rosyjskiej Armii Cesarskiej w pobliżu Fortu VI, w Kobylanach i Błotkowie, w Pugaczewie, betonowa prochownia odcinkowa, betonowa wiata ze stanowiskiem strzeleckim, betonowe schody i pozycje strzeleckie w forcie L, schrony, zniszczone elementy fortów, itp.. Fotografie w świetnej jakości, powiększone z małych zdjęć. W jaki sposób zdjęcia przywędrowały do Terespola? Skąd pomysł na tę wystawę? – To stara przyjaźń. Przyjeżdżałem tu dawniej, chciałem coś tu zrobić. Kiedy zakończył się covid i można było przekroczyć granicę zdecydowałem się zorganizować wystawę – wyjaśnia Iwan Czajczyc, który stał się posiadaczem zdjęć kupując je na aukcji internetowej od urodzonego w Kazachstanie mieszkańca Niemiec. – Kiedy na nie patrzymy, rozumiemy co się tutaj stało. Chciałbym, żeby każdy, kto zobaczy te zdjęcia, wyniósł z nich coś dla siebie, odczuł ich wartość. Kiedy mówimy o tej strasznej stronie naszej historii to musimy pamiętać, że jest i dobra jej strona, to pokój, który należy cenić.

Zdjęcia przedstawiające fortyfikacje Twierdzy Brzeskiej są pozostałością po dokumentacji fotograficznej wykonanej przez niemieckich fotografów. Fotografowanie obiektu w okresie przedwojennym nie było możliwe ze względu na jego tajność. Większość tego, co uchwycili fotografowie niemieccy zostało później rozebrane lub zniszczone. 

 

materiał: Radio Biper Terespol
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama