Reklama

Biała Podlaska: Uniwersytet Trzeciego Wieku – nauka i ciekawość świata eliksirem młodości (film) (galeria)

W auli głównej Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 25 października, miała miejsce inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania Hymnu Państwowego. Maria Bartczak-Łukowiec, przewodnicząca samorządu UTW powitała licznie zgromadzonych gości. Rok akademicki 2022/2023 rozpoczyna 111 słuchaczy UTW a lista naboru nadal pozostaje otwarta.

Wystąpienie Inauguracyjne UTW wygłosiła dr Ewelina Niźnikowska, prorektor ds. kształcenia i studentów. Wśród wystąpień zaproszonych Gości nie zabrakło słów podziwu i życzeń dr Stanisława Romanowskiego, naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska. Naczelnik pozdrowił zebranych oraz uczestników UTW w imieniu Michała Litwiniuka, prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Wśród uroczystych momentów inauguracji znalazła się immatrykulacja Słuchaczy I Roku, legitymacje odebrało 24. „pierwszoroczniaków”. Nie zabrakło oczywiście Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus Igitur.

Wykład Inauguracyjny pt. „Bezpieczeństwo militarne państw Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej” wygłosi dr Dariusz Brążkiewicz.

– To bardzo ważny dzień, ponieważ rozpoczynamy po raz osiemnasty zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Są to nie tylko wykłady, ale też bardzo dużo zajęć fakultatywnych, podczas których nasi słuchacze mogą m.in. zadbać o swoją sprawność fizyczną. To gimnastyka rozciągająca, basen, pilates. To oczywiście też wykłady z dziedzin, którymi nasi słuchacze się interesują – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jolanta Buczek. – Myślę, że w tym roku, po latach covidu, kiedy słuchaliśmy wykładów on-line i nie mogliśmy się spotykać, ruszymy pełną parą. Cieszy nas bardzo, że mamy tak wielu słuchaczy. Dzisiaj jest ich 111-stu, w tym z Białorusi.

Funkcjonujemy od 2005 roku i w tej chwili nie wyobrażamy sobie funkcjonowania uczelni bez seniorów. Jest to sól soli naszych studentów, są kreatywna grupą chętną do nauki i rozwijania wiedzy, są przykładem dla studentów i nas, pracowników, czerpiemy od nich energię – podkreśla Dorota Karwacka z Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej. 

Słuchacze UTW korzystają z udogodnień, jakie udostępnia Akademia Bialska. Korzystają z odnowionej sali, otrzymali nowe meble. – Dostaniemy również komplet wypoczynkowy i planujemy organizować dni otwartej sali, kiedy, już bez zajęć, nasi słuchacze będą mogli przyjść, spotkać się, wypić kawę czy herbatę, poczytać, porobić na drutach – wyjaśnia Jolanta Buczek. – Ludzi przyciąga tutaj fajna atmosfera i to, że można wyjść z domu. Trzeba się ubrać, zadbać o siebie, zaplanować dzień, to pozwala seniorom żyć dalej swoją młodością.

Seniorzy korzystają z bazy dydaktycznej Akademii Bialskiej. Zarządzeniem rektora została powołana Rada Naukowa, która wspiera UTW w tworzeniu rocznego planu edukacyjnego. 

Jak znaleźć informacje o UTW i nawiązać kontakt? Wystarczy wejść na stronę Akademii Bialskiej i tam otworzyć odpowiednią zakładkę – Jednostki – Uniwersytet Trzeciego Wieku.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama