Reklama

Reklama

Janów Podlaski: Staż zawodowy we Włoszech

W dniach 19 – 30 września 2022 r. grupa 31 uczniów Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim, w tym 18 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni, 9 mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i 4 hotelarstwa wraz z czterema nauczycielami uczestniczyła w stażu zawodowym we Włoszech, który został zorganizowany w ramach projektu nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000012262 (akredytacja na lata 2021-2027 w programie Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i szkolenia uczniów i kadry).

Posłuchaj ważnego spotu:

Podczas realizacji mobilności młodzież była zakwaterowana w Hotelu Roma w miejscowości Cattolica. Staż natomiast odbywała w różnych włoskich hotelach, przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i stadninie koni.

Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali w ośrodku jeździeckim Centro Ippico Mariganano, który specjalizuje się w hodowli i treningu koni sportowych oraz rekreacji. W ten sposób poznali systemy utrzymania koni we Włoszech. Wykonywali zabiegi pielęgnacyjne, dopasowywali rząd jeździecki, przygotowywali konie do treningu skokowego i rekreacji. Pomagali przy załadunku wierzchowców, poznając środki transportu. Oceniali stan zdrowia i dobrostan. Przygotowywali i zadawali paszę treściwą i objętościową. Stażyści wykonywali również prace porządkowe na terenie ośrodka oraz w stajniach.

Uczniowie kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki realizowali program stażu zarówno w gospodarstwach jak również w przedsiębiorstwie produkującym kosiarki i glebogryzarki. W gospodarstwach, w których przebywali pola uprawne znajdowały się w terenie górzystym, dlatego pracując tam, zapoznali się z budową, działaniem i praktycznym wykorzystaniem maszyn, których konstrukcja pozwala pracować na pochyłościach terenu. Uczniowie pracowali przy zbiorze winogron, które transportowane było do winiarni. W winiarni zapoznali się z kompleksowym procesem produkcji wina. Praktyczne doświadczenia ze stażu będą bardzo pomocne w lepszym zrozumieniu omawianych zagadnień dotyczących specyficznej i trudnej pracy rolnika na terenach górzystych.

Uczniowie technikum hotelarstwa odbywali staż w hotelach Aragosta, Jupiter i Roma. Pracę rozpoczęli od zapoznania się ze strukturą organizacyjną oraz układem komunikacyjno – funkcjonalnym obiektów hotelarskich. Wykonywali czynności związane z kompleksową obsługa gości, prowadzili dokumentację z wykorzystaniem informatycznego systemu rezerwacji. Przyjmowali zamówienia gości. Zajmowali się serwisem restauracyjnym: przygotowaniem stołów i zastaw, obsługą bufetu, realizacją zamówień gości. Zdobyli nowe umiejętności w zakresie parzenia typowo włoskich kaw: espresso, espresso lungo, cappuccino, macchiato. Młodzież przygotowywała jednostki mieszkalne, przed zakwaterowaniem i po wykwaterowaniu, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

W ramach programu kulturowego w weekend stażyści udali się w rejs statkiem, aby zwiedzić Wenecję – miasto na wodzie otoczone ponad 100 wyspami. Zobaczyli symbole tego miejsca czyli Plac św. Marka, Pałac Dożów, gondole płynące niewielkimi kanałami oraz mosty. Aby odkryć inne zabytki, uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, która polegała na odszukaniu wyznaczonych miejsc i sfotografowaniu ich. Stażyści, którzy dotarli do wszystkich wyznaczonych punktów, otrzymali nagrody. Następnego dnia udali się do San Marino, republiki leżącej na zboczach góry Titano. Zobaczyli XI w. fortecę La Rocca Guaita, Bazylikę San Marino, w wnętrzach której znajdują się relikwie św. Mariunusa oraz podziwiali spektakularne widoki całego regionu.

Po zajęciach praktycznych uczniowie również zwiedzali atrakcyjne miasta Włoch m. in. Gradarę ze średniowieczną twierdzą w XII w.; Rimini, w którym znajduje się starożytny rzymski most Tyberiusza na rzece Marecchia powstały w 20 – tym roku naszej ery, Luk Augusta wzniesiony w 27 r. p.n.e. wyznaczający krańcowy punkt starożytnej drogi via Flaminia; Bolonię, w której mieści się jeden z największych kościołów Europy – Bazylika św. Petroniusza, w znacznym stopniu nieukończona, słynne symbole miasta – dwie wieże oraz Fontanna Neptuna; Loreto z bazyliką loretańską i wojskowym cmentarzem, na którym spoczywa 1081 żołnierzy polskich 2 Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim w bitwach o Ankonę i Loreto nad rzeką Metauro oraz na Linii Gotów.

Uczestnictwo w projekcie uczniów Zespołu Szkół w Janowie Podlaskiem sprawiło, że poszerzyli oni swoje praktyczne umiejętności zawodowe oraz kompetencje społeczne, udoskonalili posługiwanie się językiem obcym, zdobyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Włoch. Otrzymane certyfikaty zwiększyły szanse uczniów na rynku pracy w kraju i zagranicą.

 

 

 

materiał: Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim
tekst i zdjęcia: Urszula Majewska-Chilkiewicz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama