Reklama

Terespol: Kochasz makiety architektoniczne i kolejowe? To musisz zobaczyć! (film)

Dawny Terespol. Makiety architektoniczne. Makiety kolejowe. To wszystko zobaczyć można w Prochowni Terespol. Sama Prochownia to już jest coś!

Trochę historii
Prochownia to militarny obiekt powstały w 1913 r., jest częścią Przedmościa Terespolskiego Twierdzy Brześć. Od odzyskania niepodległości do września 1939 roku Prochownia znajdowała się pod opieką Wojska Polskiego. W 1941 r. mieści się w niej sztab 45 Dywizji Wermachtu w której służył m.in. Josef Kurt Waldheim ( późniejszy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (1972-1981) i Prezydent Austrii (1986-1992).

Po zakończeniu wojny Prochownia powraca w Polskie posiadanie. Od tego momentu ulega systematycznej degradacji pełniąc funkcje magazynowo – gospodarcze. W 1992 r. obiekt zostaje wpisany do rejestru zabytków. W 2010 r. postępującej degradacji Prochowni zapobiega nieformalna organizacja regionalnych pasjonatów – Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola.

Dziś
Z roku na rok dzięki bezinteresownemu wsparciu i społecznemu zaangażowaniu pasjonatów zmienia swe oblicze. Z zamkniętej, popadającej w ruinę budowli – Prochownia staje się otwartym dla zwiedzających swoistym muzeum serwującym interesującą lekcję historii.

Dotychczas zostało przygotowanych kilka wystaw – sale : -Legionów Polskich i Konstytucji 3 Maja -kolejowa ( Historia Kolei Warszawsko-Terespolskiej) -etnograficzna -militarna -lotnicza i rzemieślnicza.

Koło Miłośników nie tylko przygotowuje wystawy, dba o obiekt i eksponaty ale również dzieli się fachową wiedzą. Gdy zachodzi potrzeba z przewodników – zamieniają się w rzemieślników. Prace wykonują społecznie – nie oczekując zapłaty – porządki, renowacje, innowacje.

Prochownia w Terespolu. Ulica Topolowa 6 g, 21-550 Terespol, Woj. Lubelskie. Kontakt 508 549 062

Polecamy to miejsce na weekendowy wypad!

Pisaliśmy już o Prochowni i makietach
Makiety dawnego Terespola ukończone i dostępne dla zwiedzających (film) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Terespol
tekst: Green Velo / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki
film: Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama