Reklama

Drelów: Gmina zamierza wybudować nową siedzibę Przedszkola Samorządowego

Ważne dla społeczności gminy Drelów słowa padły podczas ostatniej XXII sesji Rady Gminy, która odbyła się 29 września. Tego dnia wójt Piotr Kazimierski poinformował o trwających już negocjacjach mających na celu zakup działki pod budowę nowego budynku Przedszkola Samorządowego w Drelowie. W obecnym trudno jest spełniać wymogi stawiane przez Sanepid i Straż Pożarną, a i przestrzeń jest już za mała na to, by pomieścić wszystkie dzieci, które potrzebują opieki przedszkolnej.

W trakcie sesji włodarz poinformował zebranych o planie budowy nowego obiektu, który miałby znaleźć się na działce sąsiadującej z drelowskim kompleksem szkolnym. – Prowadzimy negocjacje z właścicielami gruntu w sąsiedztwie szkoły podstawowej w Drelowie, pozostało jeszcze podpisanie stosownych porozumień. Zakupimy działkę i będziemy przygotowywać się do budowy Przedszkola Samorządowego, ewentualnie też z oddziałem żłobka i kuchnią do przygotowywania posiłków – przedstawił plany wójt Piotr Kazimierski. Jak jednak podkreślił, aby zrealizować przedsięwzięcie, potrzebne będą środki zewnętrzne, które wspomogą niewystarczający budżet. – Musimy wyciągnąć ręce po fundusze rządowe lub unijne, bo sami tych kilku lub nawet kilkunastu milionów złotych nie jesteśmy w stanie wydać. Mają się na to pojawić środki, były już zapowiedzi rządowe, więc trzeba to wykorzystać i wybudować przedszkole z prawdziwego zdarzenia w kompleksie szkoły podstawowej.

Obecna na sesji dyrektor przedszkola Katarzyna Słonecka przedstawiła dane dotyczące placówki, z których wynika, że w roku szkolnym 2022/2023 przedszkole zapewnia opiekę i edukację 94 przedszkolakom w czterech grupach wiekowych: 6-latki – 24 osoby, 5-6-latki – 25 osób, 4-5-latki – 25 osób i 3-4-latki – 20 osób. Budynek jest zbyt mały, by zapewnić odpowiednie warunki, na potrzeby przedszkola od kilku lat w szkole podstawowej funkcjonuje oddział przedszkolny, zatem budowa nowego obiektu jest jak najbardziej wyczekiwana przez dzieci, rodziców i wychowawców. Obecny budynek poddawany jest tylko drobnym remontom. – Musielibyśmy wydać jeszcze dużo pieniędzy, by dostosować ten budynek do wymogów, a i tak nie byłoby to przedszkole, jakie należy się naszym dzieciom – zaznaczył włodarz. – W okresie wakacyjnym wykonaliśmy drobne remonty we własnym zakresie i przy pomocy rodziców, ponieważ nie chcemy już inwestować w stary budynek, byłoby to chyba bez sensu, jeżeli ma powstać nowy – dodała dyrektor Katarzyna Słonecka. – Dziękuję państwu serdecznie, że w końcu podjęliście decyzję wybudowania nowego przedszkola. To spełnienie wszystkich marzeń. Ja już może tego nie doczekam, pójdę na emeryturę, ale bardzo się cieszę, że to przedszkole powstanie.

 

materiał: XXII sesja RG Drelów z dnia 29 września 2022 r.
zdjęcie: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama