Reklama

Koło Bialczan świętowało 100-lecie działalności (film) (galeria)

W 2022 roku "Koło Bialczan" obchodzi rocznicę 100-lecia istnienia. Z tej okazji władze Stowarzyszenia we współpracy z miejskimi instytucjami przygotowały bogaty program wydarzeń uświetniających ten okrągły jubileusz.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu 29 września odbyło się także wręczenie Medali Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz pamiątkowych grawertonów od Rady Miasta Biała Podlaska dla członków Koła Bialczan z okazji 100-lecia działalności Stowarzyszenia.

Medale otrzymali:

Lidia Przesmycka – była prezes Stowarzyszenia. Wciąż bardzo udzielającą się w pracach Koła Bialczan.
Krystyna Nowicka – urzędująca prezes zarządu Stowarzyszenia Koło Bialczan.
Teresa Horszczaruk – wieloletni członek Koła Bialczan. Niezwykle zaangażowaną w merytoryczno-formalną poprawność funkcjonowania Stowarzyszenia. Od wielu lat przewodnicząca komisji rewizyjnej.
Maria Osikowska – niezwykle zaangażowana w realizację kwest i renowacji nagrobków na cmentarzu.
Ewa Siekielewska – skarbnika Koła Bialczan. Wcześniej przez kilka kadencji wiceprezes zarządu. Po nagłej śmierci prezesa Marka Światłowskiego z zaangażowaniem kierowała pracami Stowarzyszenia aż do kolejnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego.
Justyna Krupa — przedstawicielka młodego pokolenia. Już od trzech kadencji jest w zarządzie stowarzyszenia. Bardzo zaangażowana w realizację kwest na cmentarzu.
Kazimierz Sucharzewski – trzykrotny i zarazem najdłużej urzędujący, bo przez 15 lat, prezes stowarzyszenia.
Waldemar Godlewski — dwukrotny prezes Koła Bialczan. Przygotowywał zajazdy absolwentów szkół bialskich.
Andrzej Adamczyk – zaangażowany członek Filii Koła Bialczan w Warszawie. Wieloletni fundator stypendium dla najzdolniejszych uczniów liceów im. J.I. Kraszewskiego i Emilii Plater.
Feliks Czyżewski — profesor slawistyki z UMCS, aktywny członek Filii Koła Bialczan w Lublinie.
Roland Kułakowski – wieloletni wiceprezes zarządu Koła Bialczan, aktywnie włączający się w przedsięwzięcia stowarzyszenia.
Lech Kowalczuk – wieloletni członek Koła Bialczan. Obok byłego prezesa Marka Światłowskiego był najważniejszym realizatorem pomnika-ławeczki J. I. Kraszewskiego na placu Wolności.
Mieczysław Zapala – członek Filii Koła Bialczan w Lublinie.
Jerzy Ryszard Trudzik— sekretarza zarządu Koła Bialczan.

Grawertony otrzymali:

Waldemar Godlewski
Krystyna Nowicka
Lidia Przesmycka
Ewa Siekielewska
Kazimierz Sucharzewski
Śp. Marek Światłowski

Jednym z ważniejszych punktów programu uroczystości jubileuszowych, było otwarcie wystawy pt. „Koło Bialczan – przez stulecie” w Muzeum Południowego Podlasia, które miało miejsce w sobotę 1 października. Wystawa prezentuje różne eksponaty związane przede wszystkim z obecnym I LO im. J. I. Kraszewskiego, z którym to nierozerwalnie od początku związane jest Stowarzyszenie a także dawnym Gimnazjum Żeńskim im. E. Plater, obecnie II LO. Archiwalne fotografie, przedwojenna korespondencja Koła Bialczan, okolicznościowe znaczki i medale oraz inne przedmioty, to wszystko można oglądać jeszcze do 8 stycznia 2023 roku.

Warto wspomnieć, że w sobotę odbyła się także konferencja naukowa pt. „Biała Podlaska – miasto i ludzie”, na której bialczanie mogli posłuchać wspomnień o mieście Małgorzaty Szejnert – znanej reportażystki a także dowiedzieć się o takich wybitnych mieszkańcach Białej Podlaskiej, jak J. I. Kraszewski, gen. Ludwik Bittner (m.in. twórca pomnika J.I. Kraszewskiego przy I LO) czy postaciach związanych z Podlaską Wytwórnią Samolotów. 

W niedzielę 2 października program uroczystości otworzyła msza św. w intencji członków Koła Bialczan, która została odprawiona w kościele pw. Św. Antoniego. Po nabożeństwie goście uroczystości mogli zwiedzić niedostępne na co dzień pomieszczenia zabytkowego klasztoru o. Kapucynów. Ważnym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 100-lecie  Koła Bialczan wmurowanej w ścianę I LO im. J.I. Kraszewskiego. 

Jubileusz zamknął „Bialski Bal Stulecia” poprzedzony częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów i wychowawców II LO im. Emilii Plater.  Podczas balu władze Stowarzyszenia wręczyły wyróżnienia i podziękowania dla najbardziej aktywnych członków oraz przyjaciół Koła. Wszyscy otrzymali w prezencie m.in. okolicznościowy znaczek pocztowy i kartę. 

Idea powołania Koła Bialczan zrodziła się w 1922 roku na I Zjeździe Koleżeńskim Wychowanków i Absolwentów Szkół Bialskich. Od początku istnienia Koło zajmuje się m.in. propagowaniem wiedzy na temat Ziemi Bialskiej, upamiętnianiem ważnych wydarzeń w Białej Podlaskiej a także gromadzeniem dorobku kulturalnego i historycznego miasta. Członkowie Stowarzyszenia włączają się aktywnie w różne działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultur, m.in. poprzez publikację książek o tematyce regionalnej, a także angażują się w renowację miejskich  zabytków, grobów i pomników. Od 2006 roku Koło Bialczan prowadzi m.in. kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej. 

 

Zdjęcia: Krzysztof Lewczuk / Gwalbert Krzewicki
Film: Biper Tv

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama