Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski podsumowała działalność Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego (galeria)

23 września społeczność gminy Międzyrzec Podlaski przybyła do siedziby Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego w Kożuszkach, gdzie miała miejsce konferencja podsumowująca rezultaty funkcjonowania placówki. Spotkanie miało również na celu omówienie znaczenia uniwersytetów ludowych dla społeczności lokalnej. Do uczestników konferencji dołączyła piosenkarka Urszula Dudziak, która podzieliła się własnymi refleksjami na temat organizacji wolnego czasu i doskonalenia umiejętności.

Na konferencję przybyli przedstawiciele lokalnych władz na czele z włodarzem Krzysztofem Adamowiczem, szkół i jednostek organizacyjnych gminy Międzyrzec Podlaski oraz sympatycy Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego. Dołączyli do nich przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie – Anna Kryszkiewicz, Anna Namerla oraz prezes uniwersytetu Agelika Felska, która jest również członkiem zarządu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych. Przybyłych gości powitały prowadzące spotkanie prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego Gminy Międzyrzec Elżbieta Chodzińska i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu oraz członek stowarzyszenia Elżbieta Demczuk. – Spotykamy się dziś, by rozmawiać o działalności naszego uniwersytetu oraz o działalności uniwersytetów ludowych w Polsce. Chcemy pochwalić się tym, co robimy my, chcemy promować również to, co robią inne uniwersytety ludowe. Będziemy dziś dyskutować i wymieniać doświadczenia – mówiła Elżbieta Demczuk. Zakładanym celem wydarzenia było przede wszystkim przybliżenie działalności miejscowego KUL oraz wymiana idei w zakresie metod pracy podobnych organizacji na terenie Polski.

Kożuszkański Uniwersytet Ludowy to inicjatywa, która zrodziła się podczas jednego ze spotkań roboczych u wójta Krzysztofa Adamowicza. Jak wspominały prowadzące uroczystość, od podjęcia decyzji o rozpoczęcia działalności uniwersytetu na terenie gminy do złożenia wniosku jego twórcy mieli tylko siedem dni. Projekt zyskał fundusze w ramach projektu realizowanego ze środków NIW-CRSO, tj. Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to 537.776 zł. Wsparcia dla powstania KUL udzieliła również sama Gmina Międzyrzec Podlaski. Partnerem organizacji jest Uniwersytet Ludowy w Adamowie.

W ofercie KUL znajdują się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, tkackie, taneczno-ruchowe, kulinarne, wikliniarskie, projektowania i wytwarzania biżuterii, kosmetyczne, ceramiczne, makramy i fotograficzne oraz kursy zawodowe: krawiecki i spawania. Prowadzone są również warsztaty wyjazdowe do bliźniaczych jednostek na terenie Polski. Głównym celem działalności jest rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przez podnoszenie kompetencji społecznych, obywatelskich i zawodowych ze szczególną dbałością o pielęgnowanie tradycji regionalnych, lokalnych i narodowych.

Konferencję uświetniła swoją obecnością piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorska tekstów Urszula Dudziak, która podzieliła się z uczestnikami spotkania uwagami w kwestii organizacji wolnego czasu i doskonalenia własnych umiejętności. Zgromadzeni chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Mogli również podziwiać wyeksponowane na ścianach placówki prace uczestników warsztatów i kursów prowadzonych w ramach Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego.

W godzinach popołudniowych piosenkarka wzięła udział w spotkaniu autorskim z seniorami z gminy Międzyrzec Podlaski.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama