Reklama

Kultura: Międzynarodowy sukces bialskich artystów!

16 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu, odbyło się uroczyste rozdanie nagród XLIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja przygoda w muzeum". Na konkurs zgłoszono 1024 prac m.in ze Słowacji, Argentyny, Chorwacji, a wśród 21 nagrodzonych autorów znalazło się aż trzech podopiecznych z Bialskiego Centrum Kultury.
  • Nagrodę za grafikę „Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wśród tęczy” w kategorii wiekowej 10-12 lat otrzymała Lilianna Rudzka.
  • Nagrodę za grafikę – Marc Chagall „Miłość” , w kategorii wiekowej 13-15 lat otrzymał Jakub Kordaczuk.
  • Weronika Siliwoniuk otrzymała Nagrodę Multimedialną za film animowany „Ogrody Bazylego Albiczuka”.

Film Weroniki można zobaczyć pod linkiem:

Nagrodzone prace powstawały w Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel”, pod opieką Pani Lilli Wielgan-Michaluk, która znalazła się także wśród nagrodzonych opiekunów plastycznych.

W Toruniu Biała Podlaska reprezentowana była przez nagrodzonych: Liliannę Rudzką, Jakuba Kordaczuka i opiekunkę Panią Lillę Wielgan- Michaluk a także przez delegację z Muzeum Południowego Podlasia, gdzie od lat na szczeblu regionalnym organizowany jest ten konkurs.

Organizatorzy konkursu przybyłym laureatom zapewnili wspaniałą atrakcję w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie można było zwiedzić wystawę i wziąć udział w warsztatach z wypieku pierników. Warto wspomnieć, że Jury XLIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało także 5 grafik z „Piksela” autorstwa: Lidki Sacharuk, Ignacego Aduckiewicza, Wiktora Skocznia, Aleksandra Geresz i Łucji Relugi.

Również na wystawie pokonkursowej zostały zaprezentowane 2 grupowe animacje z „Piksela”.

Pierwsza animacja pt. „Ogrody- Bazyli Albiczuk”, gdzie w abstrakcyjny sposób dzieci przedstawiły piękno podlaskiej natury, do obejrzenia pod linkiem:

Druga animacja pt. „W ogrodach Pana Bazylego” to bajkowa opowieść o kwiatowym raju malarza Bazylego Albiczuka, nazywanego „podlaskim Nikiforem”, którą można zobaczyć pod linkiem:

Pełne wyniki dostępne pod linkiem: https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/wyniki-xliii-miedzynarodowego-konkursu-moja-przygoda-w-muzeum/

Na koniec warto wspomnieć, że w 2021 roku, w poprzedniej edycji konkursu organizowanego przez Okręgowe Muzeum w Toruniu, animacje z „Piksela” pt. „Ożywiamy Arcydzieła” otrzymały Nagrodę Multimedialną i było to w historii konkursu pierwsze zgłoszenie prac w technice multimedialnej.

Tekst / filmy / zdjęcia: Bialskie Centrum Kultury

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama