Reklama

Biała Podlaska: Dzień Działkowca – spotkanie integracyjne w ROD „Pod Lasem” (galeria)

W dniu 17 września br. święto - Dzień Działkowca - połączone z działkowymi dożynkami obchodził Rodzinny Ogród Działkowy "Pod Lasem" w Białej Podlaskiej przy ulicy Grzybowej. Nie zabrakło tego dnia znakomitych gości wspólnie z działkowcami świętującymi tegoroczne obfite plony ogrodów i sadów. Zgodnie z przyjętym protokołem święto działkowców rozpoczęło się od wysłuchania hymnu ”Zielona Rzeczpospolita”. Były wystąpienia, życzenia, nagrody, finały konkursów ale i dobra zabawa przy muzyce i działkowy piknik.

Wystąpienie prezes Zarządu ROD:

„Szanowni Państwo, zaproszeni goście, koledzy i koleżanki działkowcy,

Serdecznie witam wśród nas I wiceprezesa OZ PZD w Lublinie Kazimierza Michalika z małżonką, Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka, księgową OFK w Białej Podlaskiej Jolantę Koźluk, członków Zarządu ROD Pod Lasem wiceprezesa Tadeusza Oniszczuka, skarbniczkę Barbarę Rogulską, sekretarz Renatę Ignatowicz członków Zenona Marca i Jana Jaśkowskiego, członków Komisji Rewizyjnej: Adolfa Kałuna przewodniczącego, Wandę Korońską zastępcę przewod. i Martę Lesiecką sekretarz, działkowców seniorów Henrykę Sokólską wieloletnią księgową Ogrodu oraz Antoniego Denisiuka wieloletniego skarbnika w zarządzie Ogrodu. Witam przybyłych działkowców, członków ich rodzin oraz największą naszą radość i pociechę czyli dzieci i młodzież działkową. Witam przedstawiciela bialskich mediów z Radia Biper.

Witam pasjonatów posiadających królewskie hobby. Królewskie bo obecnie panujący Król Karol III z pasją uprawia ogród i jest wielkim orędownikiem upraw ekologicznych i zdrowego stylu życia związanego z bezpośrednim kontaktem z naturą.

Spotykamy się by w radosnej atmosferze i gronie najbliższych i życzliwych osób uczcić naszą pracę i wysiłek.

Początek obecnej kadencji Zarządu rozpoczął się brawurowo, zdobyciem I miejsca w Krajowym Konkursie Najlepszy ROD w kraju w 2019 roku. Zaplanowaliśmy uczczenie sukcesu na wiosnę 2020 roku ale planom przeszkodziła pandemia. Tak naprawdę dopiero teraz mamy możliwość spotkania się w szerokim gronie chętnych i wspólnego cieszenia się z sukcesu. Na pamiątkę każda rodzina otrzyma wrzosu. Wrzosy otrzymają również najmłodsi uczestnicy spotkania.

Zdobycie I miejsca w kraju w konkursie na Najlepszy ROD to nie finał naszych starań o naszą zieloną ojczyznę a nowy początek. To przyjemne zobowiązanie dla każdego z nas by jeszcze bardziej starać się, poprawiać, dbać i ulepszać nasze działki a tym samym cały Ogród.

Doceniamy każdego działkowca, jego pracę, zaangażowanie w pielęgnację, prowadzenie i tworzenie swojej działki bo Ogród składa się z pojedynczych działek i każda z nich ma wpływ na całościowy, ogólny obraz Ogrodu „Pod Lasem”.

Mamy powód by cieszyć się z naszych dokonań, widać gołym okiem, że nasz ogród pięknieje, stwierdzamy coraz mniej działek zagospodarowanych niezgodnie z regulaminem, poprawia się infrastruktura ogrodu. Działkowcy dbają o funkcjonalność i estetykę swoich działek. Widać troskę działkowców o cały Ogród. Dziękuję w imieniu swoim i Zarządu.

A teraz aktualności tegoroczne:

Bieżący rok jest trzecim z kolei od kiedy spłacamy pożyczkę zaciągniętą na 5 lat na modernizację naszej sieci energetycznej. Modernizacja była konieczna i wskazana: zapewniliśmy możliwość podłączenia do sieci każdej działce oraz wyprowadzono liczniki do szafek na alejkę co bardzo ułatwia całą stronę logistyczną związaną z odczytywaniem liczników i naliczaniem odpłatności. W tej chwili na 140 działek w ogrodzie mamy 107 odbiorców energii indywidualnych i dom działkowca.

Z końcem ubiegłego roku powstał sąsiedzki problem z granicami pomiędzy ROD Pod Lasem a sąsiadem Panem Pawłem Smalem. Okazało się że granice nie przebiegają tak jak to było do teraz, a pas gruntu przed bramą stanowiący własność Pana Smala mógł być przeszkodą w bezkolizyjnym dostawaniu się działkowców na teren Ogrodu. Reasumując: dobra wola wszystkich stron tzn,: sąsiada Pana Pawła Smala, Urzędu Miasta i Pana Prezydenta Litwiniuka i działania I wiceprezesa OZ PZD w Lublinie Kazimierza Michalika sprawiły że sprawy wyprostowały się bez kolizyjnie. Oczywiście ogrodzenie musimy przenieść, zamienić się gruntem z sąsiadem. Podziękowania dla członka Zarządu Zenona Marca za pomoc geodezyjną.

Roboty związane z przebudową ogrodzenia rozpoczną się we wrześniu. Prawie połowę kosztów pokryje nam dotacja z Urzędu Miasta.

W bieżącym roku odbył się konkursowy przegląd działek w naszym Ogrodzie. Komisja 30 maja 2022 roku wybrała 10 najładniejszych działek a z tej dziesiątki wytypowała jedną działkę do konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta .

1.Działka nr 44 -Alina i Stanisław Koncewiczowie
2.Działka nr 74 – Irena Krupa
3.Działka nr 92 – Bogdan i Krystyna Korniluk
4.Działka nr 95 – Monika Wójcik
5.Działka nr 99- Krystyna i Józef Filipowicz
6.Działka nr 137- Renata i Jerzy Ignatowicz
7.Działka nr 75 – Cecylia i Witold Jaroszewicz
8.Działka nr 68- Danuta i Tadeusz Oniszczuk
9.Działka nr 51 – Halina i Adolf Kałun
10.Działka nr 9 – Irena Konecka

Na konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta „Najpiękniejsza Działka 2022” została wytypowana działka nr 44 Państwa Aliny i Stanisława Koncewiczów która zajęła drugie miejsce w konkursie. Dyplom i nagrodę od Prezydenta Państwo Koncewiczowie odebrali 30 lipca 2022 roku na uroczystym podsumowaniu konkursu w ROD Dębowa.

Działkowcom z wyróżnionej dziesiątki Zarząd Ogrodu ufundował dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dodam że:

W mijającej kadencji Zarządu na 21 działkach zmienili się użytkownicy jest to 15 % wszystkich działek. Młodym działkowcom życzymy by każdy dzień spędzony na działce był powodem do satysfakcji, radości, cudownego kontaktu z przyrodą. Żeby realizowane były satysfakcjonujące pomysły zagospodarowania działki a choroby takie jak tujoza czy trawnikoza omjjały ich z daleka.

Zadowalającym zjawiskiem, ważnym dla ciągłości ogrodu procesem który rozpoczął się w tym roku jest przekazywanie prawa do działki następcom w rodzinie: dzieciom i wnukom. Tworzy się w ten sposób swoista historia Ogrodu poprzez historię w Rodzinie.

Kończąc pragnę podziękować za współpracę działkowcom którzy swoją starannością, wzorową pracą i przestrzeganiem prawa działkowego przyczynili się do rozwoju naszego Ogrodu: Rodzinnego Ogrodu Działkowego” Pod Lasem”.

Życzę miłego popołudnia i wieczoru, dobrej zabawy, integracji. Wszystkiego dobrego!”

I wiceprezes OZ PZD w Lublinie Kazimierz Michalik wręczył Prezydentowi Miasta Biała Podlaska Michałowi Litwiniukowi podziękowanie za dobrą współpracę i systematyczne wspieranie ogrodnictwa działkowego.

Wpis Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka   do Kroniki Ogrodu  

Zarząd ROD „Pod Lasem” wyróżnił ośmiu działkowców odznaką „Zasłużony dla Rodzinnego Ogrodu”: Adolf Kałun, Jan Jaśkowski, Zofia Michalik, Jan Berun, Ryszard Krzewicki, Zuzanna Gajewska, Janusz Kalicki.

Dzieci i młodzież w ramach krótkiego szkolenia zbadały kwasowość gleby, tym samym dowiedziały się jakich warunków potrzebują otrzymane przez działkowców sadzonki wrzosów.

Wystawa koszy kwiatowych i plonów uświetniła wydarzenie.

materiał: ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej
tekst: Maria Krzewicka prezes ROD „Pod Lasem”
zdjęci i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama