Reklama

Kodeń: Jubileusz 95-lecia Kodeńskiej Orkiestry Dętej (film) (galeria)

11 września w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej miały miejsce uroczystości jubileuszowe 95-lecia Kodeńskiej Orkiestry Dętej. Wydarzenie zainaugurowała msza święta, po której muzycy zaprosili zgromadzonych gości na koncert.

Historia Kodeńskiej Orkiestry Dętej sięga 1927 roku, kiedy to dokładnie 4 września tegoż roku przy biciu dzwonów i huku armatnich dział Orkiestra wprowadzała cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej na kodeński rynek. Było to historyczne wydarzenie dla całej kodeńskiej społeczności. Orkiestra powstała z inicjatywy lokalnych muzyków, a jej skład liczył tylko kilka osób i byli to muzycy amatorzy. Po powrocie cudownego obrazu do Kodnia i umieszczeniu go w głównym ołtarzu bazyliki, muzycy chcąc czcić muzyką Boga i Matkę Bożą wygrywali hymny na odsłonięcie i zasłonięcie cudownego obrazu. Orkiestra Dęta od zawsze była i będzie więc powiązana z kodeńskim sanktuarium i klasztorem Misjonarzy Oblatów. 

Więcej o powstaniu i historii Kodeńskiej Orkiestry Dętej:
Kulturalny Pejzaż Podlasia: Kodeńska Orkiestra Dęta <<==>> LINK

Prezes orkiestry Kamil Adamiec przyjął w imieniu muzyków życzenia i gratulacje od zgromadzonych na uroczystości gości i mieszkańców Kodnia. – My muzycy Orkiestry Kodeńskiej jesteśmy jak rodzina, zawsze się wspieramy, a czasami przychodzą chwile zwątpienia, trudności. Jesteście dla nas siłą, która dodaje skrzydeł. Wasz doping, oklaski, zwykłe rozmowy, gesty wsparcia, za to dziękujemy – zwrócił się do zgromadzonych jeden z członków orkiestry. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama