Reklama

Koszoły: Upamiętnienie zwycięskiej walki Unitów Podlaskich o wolność religijną (film) (galeria)

11 września społeczność Koszoł i przybyli goście wspólnie wzięli udział w uroczystości religijno-patriotycznej upamiętniającej zwycięską walkę Unitów Podlaskich z zaborcą rosyjskim o wolność religijną. Na wydarzenie zaprosiła Parafia Trójcy Świętej w Huszczy oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka” w Koszołach.

W Koszołach przez blisko 300 lat, aż do 1874 r., istniała parafia unicka obejmująca mieszkańców wsi Koszoły i Stasiówka, była tam cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i zachowany po dzień dzisiejszy cmentarz. W miejscu zwanym Grabowszczyzna w 1895 r. z inicjatywy Stanisława i jego syna Zenobiusza Borkowskich zawiązano Komitet Obrony Byłych Unitów grupujący Podlasiaków wspierających opór przed rusyfikacją tej cząstki Królestwa Polskiego.

W ramach uroczystości w Koszołach została odprawiona msza św. w intencji dawnych parafian, po czym zgromadzeni wzięli udział w spotkaniu, podczas którego została zaprezentowana sylwetka Zenobiusza Borkowskiego – przewodnika w drodze do polskości byłych Unitów Podlaskich. Artyści Teatru Obrzędowego „Czeladońka” im. Kazimierza Kusznierów zaprosili uczestników wydarzenia do obejrzenia widowiska „Wereja” opowiadającego o dawnym zwyczaju żniwnym mieszkańców podlaskich wsi.

 

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama