Reklama

Dożynki Powiatu Radzyńskiego i Gminy Komarówka Podlaska – Kolembrody 2022 (film) (galeria)

28 sierpnia w Kolembrodach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne, które wspólnymi siłami zorganizowali przedstawiciele Powiatu Radzyńskiego i Gminy Komarówka Podlaska. W trakcie uroczystości miał miejsce tradycyjny obrzęd dzielenia chleba, gminne delegacje zaprezentowały piękne wieńce, a na scenie wystąpili artyści z regionu. Wieczór zakończyła wspólna zabawa przy muzyce zaproszonych zespołów.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Kolembrodach, Liturgię sprawował ks. prałat Krzysztof Pawelec. Po mszy barwny korowód w asyście orkiestry dętej przemaszerował na plac dożynkowy, gdzie zgromadzonych gości powitali organizatorzy dożynek wójt gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk oraz starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. – Dożynki to święto polskiej wsi od wieków wpisane w narodową tradycję. To czas radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Ten piękny staropolski zwyczaj stanowi ważny element naszej kultury i tożsamości. Jest najlepszą okazją do tego, by podziękować Bogu za zbiory, a także wyrazić nasz szacunek i ogromną wdzięczność wam drodzy rolnicy za trud jakiego dokonaliście, by zebrać zbiory z ziemi dającej nam wszystkim chleb. Niech tego chleba nie zabraknie w naszym powiecie. Starajmy się, by jednoczył nas wszystkich wokół wspólnych dla nas spraw – mówił starosta Szczepan Niebrzegowski. – Nie zapominajmy, jak wiele zawdzięczamy rolnikom, bo to właśnie im w szczególny sposób Stwórca powierzył wszelką roślinność przynoszącą ziarno do całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, by były dla wszystkich pokarmem.

Starostowie dożynek Ewelina i Piotr Magierowie z Kolembród przekazali chleb i miód na ręce włodarzy, po czym rozpoczął się tradycyjny obrzęd dzielenia chleba oraz prezentacja wieńców i delegacji sołeckich. – Dożynki to bardzo szczególny, wyjątkowy dzień w życiu każdej społeczności. To święto skłania nas do tego, że wyrażamy swoją wdzięczność, przede wszystkim Panu Bogu, za szczęśliwie zebrane plony. To też dzień, kiedy bardziej niż na co dzień zwracamy naszą uwagę w kierunku rolnika, jego pracy. Uświadamiamy sobie, że to dzięki jego pracy, zaangażowaniu, na nasze polskie stoły trafia polski chleb, że mamy zagwarantowaną żywność – podkreślił wójt Ireneusz Demianiuk. – Bochen chleba, który otrzymaliśmy z rąk starostów, symbolizuje dostatek i zapewnienie, że i w gminie Komarówka Podlaska i w powiecie radzyńskim, a także całej naszej ojczyźnie, tego chleba nie zabraknie. Ale do tego potrzebna jest praca nas wszystkich.

Kilka słów do zgromadzonych na placu uczestników dożynek skierowali szef gabinetu politycznego wiceprzesa RM Jacka Sasina Piotr Rycerski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj oraz kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk. – Dziękowanie rolnikom za plony, a Matce Bożej Zielnej za opiekę to w naszej ojczyźnie część wielowiekowej pięknej tradycji. To rolnicy zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki państwu polska żywność jest znakomitą wizytówką możliwości gospodarczych naszej ojczyzny –  odczytał list od Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina Piotr Rycerski. – „Bóg pobłogosławił, ziemia plon wydała” – wybrzmiały słowa. Dobro wraca. Na naszej podlaskiej ziemi i w całej Polsce moi rodacy okazali dobro tym, którzy potrzebowali pomocy. Mamy historię w pamięci, ale kiedy zwraca się do nas drugi człowiek z prośbą o pomoc, to należy wyciągnąć pomocną dłoń – mówił Wicewojewoda Robert Gmitruczuk dziękując za pomoc okazaną ogarniętej wojną Ukrainie. – Polski rząd wspiera rolników i polską wieś. Od 2015 r. przygotowujemy rozwiązania długofalowe oraz skutecznie rozwiązujemy bieżące problemy. Jako jedyny kraj w Unii Europejskiej zastosowaliśmy dopłaty do nawozów, stosujemy dopłaty do paliwa rolniczego i ubezpieczeń, wsparcie otrzymali też producenci trzody chlewnej oraz sadownicy. Od przyszłego roku ponad 97% polskich rolników będzie otrzymywało płatności bezpośrednie powyżej średniej unijnej – odczytał listy wicemarszałka i wicepremiera Jerzy Szwaj. – Dziękuję wszystkim kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych, które są symbolem ciężkiej pracy, ale zarazem dziękczynienia za to, że w województwie lubelskim nigdy chleba nie zabraknie – mówił Dariusz Litwiniuk.

W trakcie wydarzenia na scenie prezentowali się artyści z regionu oraz zaproszone zespoły: Jezioranki z Jeziora, Klub Seniora z Komarówki Podlaskiej, Bravo Solo Mariano, Zespół Pieśni i Tańca „Ulaniacy”, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Walinnie, Kapela Retro z gościnnym występem wójta Ireneusza Demianiuka, tancerze ze Szkoły Tańca Diament, Kamil Mitura z Bork, Martin, Rajmund oraz zespół Boys. Publiczność mogła podziwiać wieczorny pokaz fajerwerków, a imprezę uwieńczyła wspólna zabawa pod chmurką przy muzyce Dj-a.

Plac dożynkowy wypełniły stoiska z rękodziełem i gastronomią przygotowane przez sołectwa, dla dzieci zorganizowano wiele ciekawych atrakcji i zabaw animacyjnych. Chętnie mogli skorzystać z możliwości lotu balonem na uwięzi.

 

materiał: Radio Biper Powiat Radzyński
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama