Reklama

Rudniki: XXII Dożynki Powiatowe Powiatu Bialskiego (film) (galeria)

4 września społeczność powiatu bialskiego wspólnie świętowała w Rudnikach, gdzie odbyły się XXII Dożynki Powiatowe. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania się wszystkich gmin wiejskich i miejskich, wyłonienia najpiękniejszych stoisk i wieńców, nagrodzenia najsmaczniejszych wypieków, ale też przyznania medali i odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa i dla powiatu bialskiego. Na scenie prezentowali się artyści z regionu, a wieczorem okolica rozbrzmiewała muzyką podczas licznych koncertów. Sama impreza przyciągnęła tłumy, zwabione smacznym jedzeniem i możliwością spędzenia czasu przy atrakcjach zapewnionych przez organizatorów: Powiat Bialski i Gminę Międzyrzec Podlaski.

Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta sprawowana przez ks. kan. Dariusza Parafiniuka, dziekana dekanatu międzyrzeckiego, po której korowód dożynkowy przemaszerował na plac dożynkowy, gdzie zgromadzeni goście zostali powitani przez organizatorów dożynek starostę bialskiego Mariusza Filipiuka i wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza. – Kiedy prace są prawie puste, kiedy przeszły główne prace polowe, gromadzimy się razem i świętujemy. To są właśnie dożynki – mówił ks. kan. Dariusz Parafiniuk.

Przed sceną zaprezentowały się delegacje gminne przybyłe z pięknymi wieńcami dożynkowymi, a każdą z gmin prowadzący imprezę dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Barbara Kociubińska-Koza oraz dyrektor PSP w Kożuszkach Zenon Domański pokrótce przedstawili wymieniając kilka ważnych szczegółów, m.in. osiągnięcia inwestycyjne, dane statystyczne, uwarunkowania gospodarcze itp.

Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Msza polowa – XXII Dożynki Powiatowe w Rudnikach <<==>> LINK

Tradycyjnie już w pierwszej części uroczystości miało miejsce przekazanie chleba dożynkowego, który na ręce włodarzy złożyli starostowie Ewa Biernacka i Jarosław Czapski. Ewa Biernacka pochodzi z Tłuśćca, mieszka w Rudnikach, gdzie od lat 90-tych sprawuje nieprzerwanie funkcję sołtysa. Profil prowadzonego przez nią 17-hektarowego gospodarstwa zmieniał się na przestrzeni lat, obecnie uprawia ona zboża, ziemniaki, maliny, truskawki i marchew, hoduje również drób na własny użytek. Za swoją pracę na rzecz rolników otrzymała w 2016 r. tytuł i odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”, została również uhonorowana medalem „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski”. Właściciel 7-hektarowego gospodarstwa w Wysokim Jarosław Czapski od 2014 r. sprawuje funkcję radnego Gminy Międzyrzec, pełniąc także rolę przewodniczącego Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu i Porządku Publicznego. W 2019 r. został wybrany na członka rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej, jest również członkiem licznych organizacji świadczących usługi na rzecz mieszkańców. Jego gospodarstwo ukierunkowane jest na uprawę zbóż.

Dzielcie go hojnie i sprawiedliwie, by w żadnym domu nikomu go nie zabrakło – mówiła starościna przekazując chleb włodarzom.

Chleb dożynkowy, zgodnie ze słowami starostów „Dzielcie go hojnie i sprawiedliwie, by w żadnym domu nikomu go nie zabrakło” został podzielony pomiędzy wszystkich uczestników spotkania w Rudnikach, po czym przedstawiciele samorządów i zaproszenie goście skierowali kilka słów do zgromadzonych, podkreślając w swoich wystąpieniach trud pracy rolnika oraz wartości niesione przez pokolenia. Wśród przemawiających znaleźli się starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, posłowie na Sejm Riad Haidar i Dariusz Stefaniuk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj oraz kierownik filii delegatury w Białej Podlaskiej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Dariusz Litwiniuk.

Polski rolnik i polski gospodarz na naszych oczach umacnia się na pozycji autorytetu, swoim staraniem dba nie tylko o to, by nikomu nie zabrakło chleba, ale również, szanując nasze dziedzictwo, jest twórcą i depozytariuszem kultury i tradycji. Troszczy się o dobrostan zwierząt, tutejszy krajobraz i ochronę środowiska naturalnego. Nasze rolnictwo stało się wielofunkcyjną i niezwykle istotną częścią polskiej gospodarki – mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Pragnę zapewnić, że samorządy powiatu bialskiego stale podejmują wysiłki na rzecz poprawy warunków życia i gospodarowania naszego regionu. 

W dzisiejszych czasach globalizacji i wolnego rynku okazuje się, że jedyną wartością i przewidywalnością jest praca, która przynosi efekty. Taką wymierną prace wykonują rolnicy oraz ci, którzy umiłowali pracę na ziemi – zauważył wójt Krzysztof Adamowicz.

Na scenie pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Oberhavel, którzy na ręce starosty i dyrektora SP ZOZ w Międzyrzecu podlaskim Marka Zawady przekazali symboliczne kluczyki do karetki pogotowia oraz chleb wypieczony w ich własnym kraju.

Więcej o przekazanej karetce pogotowia:
Niemiecka karetka pogotowia w darze dla międzyrzeckiego szpitala (galeria) <<==>> LINK

Podarunek w postaci zestawu ratownictwa przedmedycznego odebrali z rąk przedstawicieli KRUS strażacy OSP Zasiadki. 

W trakcie imprezy zostały rozstrzygnięte konkursy, wręczono również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” i medale „Zasłużony dla powiatu bialskiego”, a także powiatowe nagrody i wyróżnienia:

Zasłużony dla rolnictwa:
gmina Międzyrzec Podlaski: Mirosława Teresa Michaluk, Jacek Maciej Frąckiewicz, Brodawka, Mieczysław Zbaracki
gmina Kodeń: Grażyna Barbara Sawicka
gmina Rossosz: Kazimierz Lech
gmina Sławatycze: Mateusz Sawicki
gmina Tuczna: Sławomir Mariusz Mitura
gmina Zalesie: Jolanta Rudowska

Zasłużony dla Powiatu Bialskiego:
Ryszard Siwiec – gmina Biała Podlaska
Władysław Bielecki – gmina Piszczac
Małgorzata Eugenia Banaszczyk – gmina Wisznice
Stanisław Bazyluk – gmina Rokitno
Tadeusz Caruk – gmina Janów Podlaski
Przemysław Huczek – gmina Leśna Podlaska
Tomasz Kościuczyk – gmina Drelów
Igor Lański – gmina Miejska Terespol
Teresa Syryjczyk – gmina Konstantynów

Piękne, bo bialskie – konkurs adresowany do kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje rolników i gospodarzy:

Gospodarz roku:
I nagroda: Jacek Zając, Wisznice
II nagroda: Zbigniew Sylwester Kowalski, Międzyrzec Podlaski
III nagroda: Paweł Matysiak, Zalesie

Najpiękniejszy ogród:
I nagroda: Bernardyna Jaskólska, Leśna Podlaska
II nagroda: Zofia i Jarosław Podgórscy
III nagroda: Barbara Furmaniuk, Rossosz

Na scenie zaprezentowali się soliści i członkowie zespołów śpiewaczych z terenu powiatu bialskiego, a wieczorem publiczność bawiła się na koncertach zespołów B-QLL, Maciej Smoliński, Jesika, Bryska, Lider i As.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu bialskiego:

I miejsce – gmina Drelów, KGW Żerocin
II miejsce – gmina Międzyrzec Podlaski, sołectwo Manie
III miejsce – gmina Łomazy, KGW Dubów
wyróżnienia:
gmina Biała Podlaska, sołectwo Młyniec
gmina Rokitno, GIK Rokitno
gmina Sosnówka, KGW Rozwadowianka
Nagroda specjalna Starosty Bialskiego – Dom Pomocy Społecznej w Konstantynowie

Konkurs na najpiękniejsze stoisko promocyjne:

I miejsce – gmina Międzyrzec Podlaski, sołectwa gminy
II miejsce – gmina Biała Podlaska, GOK Biała Podlaska
III miejsce – gmina Łomazy – Grupa Teatralna Czeladońka
wyróżnienia:
gmina Drelów, mieszkańcy Szóstki
gmina Sławatycze, GOK Sławatycze
gmina Wisznice, KGW Wygoda

 

Konkurs na najsmaczniejszy chleb dożynkowy:

I miejsce – KGW Rossosz
II miejsce – Bogumiła Koprianiuk, Mokre
III miejsce – Małgorzata Sitarczuk, Drelów
wyróżnienia:
Frykasy z Kodnia, Danuta Pietrusik, Kodeń
Anna Bobrek, Aleksandrówka
Ewelina Pasternak, Klonowica Duża

Konkurs KRUS „Sposoby zapobiegania upadkom w gospodarstwach rolnych”:

I miejsce Arkadiusz Cyran, Józefów
II miejsce Piotr Antończuk, Żurawlówka
III miejsce Piotr Kuźmicki, Lubenka
IV miejsce Renata Jaszczuk, Żerocin
V miejsce Wiesław Domański, Łuniew
VI miejsce Jakub Nestorowicz, Krzewica

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski / Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Anna Ostapiuk, Mariusz Filipiuk
film: Mariusz Maksymiuk, Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama