Reklama

Dożynki Gminno – Parafialne w Konstantynowie (film) (galeria)

28 sierpnia rolnicy z gminy Konstantynów obchodzili Święto Plonów. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Konstantynów, GCK w Konstantynowie, Parafia pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Konstantynowie.

 

Dożynki otworzył koncert organowy, który odbył się w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie. Po nim odprawiona została msza św. w intencji rolników. Z kościoła poczty sztandarowe oraz korowód dożynkowy przemaszerowali do Parku Platerów, gdzie odbywała się główna część uroczystości. Rozpoczęto je od przekazania symbolicznego bochenka chleba przez starostów dożynek panią Magdalenę Dąbrowską i pana Mateusza Jeżewskiego dla wójta gminy Konstantynów Romualda Murawskiego.

Tegoroczną starościną dożynek była Magdalena Dąbrowska. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Podlaskiej w Siedlcach na wydziale rolniczym specjalność agrobiznes. Od 2010 r. wspólnie z mężem Michałem w Komarnie-Kolonii prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, które przejęła po swoich rodzicach. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji roślinnej. W strukturze upraw przeważają rzepak oraz zboża. Małżeństwo ma dwójkę dzieci: syna Szymona 12 lat i córkę Olgę 10 lat. Pani Magdalena wolne chwile z mężem i dziećmi wykorzystuje na codzienne wycieczki rowerowe po pięknych terenach naszej gminy oraz na rozwój swoich pasji.

Mateusz Jeżewski ma 25 lat. W miejscowości Witoldów prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach mając 18 lat.
Gospodarstwo o powierzchni 140 ha jest w pełni zmechanizowane, posiada nowe zabudowania dostosowane do produkcji trzody chlewnej w ilości 4000 sztuk rocznie. Produkcja roślinna opiera się głównie na uprawie rzepaku i zbóż. W 2020 r. pan Mateusz pobił rekord w województwie lubelskim w plonowaniu jęczmienia ozimego, wynik to 11,6 ton z ha. W celu łatwiejszego i efektywniejszego prowadzenia gospodarstwa wykorzystuje najnowsze technologie cyfrowe. Mimo licznych obowiązków związanych z pracą na gospodarstwie znajduje również czas na rozwój swoich zainteresowań z dziedziny rolnictwa. Od 2017 r. jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy w Białej Podlaskiej a w latach 2020-21 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady.

Po powitaniu gości i przemowach okolicznościowych rozpoczęła się część artystyczno-rozrywkowa. Jako pierwszy wystąpił mistrz Zdzisław Marczuk z uczennicami Anielą Juszkiewicz,  Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun. Po nich na scenie wystąpili: zespół „Pasieka” z Platerowa, kabaret „Łzy Sołtysa” z Sarnak, zespół „Aura” z Sarnak, zespół Leśnianki z Leśnej Podlaskiej, zespół „Nowina” z Moszczony Królewskiej, skrzypaczka Oliwia Spychel, solista Józef Komorowski, zespół gitarowy GCK Konstantynów, zespół „Melizmat, Dominika Szewczuk, Zuzanna Bożyk, Dominika Stolarek, Wojtek Dudek, Magda Karczmarz i Regina Bucka.

Dopełnieniem artystycznych atrakcji był wspaniały występ Ulicznego Teatru Ognia „Antidotum” z Białej Podlaskiej, który wystawił spektakl pt. „Parowozowisko”.

Pomiędzy koncertami ogłoszono także wyniki konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”:

I miejsce otrzymał wieniec przygotowany przez KGW Konstantynów
II miejsce – KGW Wiechowicze
III miejsce ex aequo – KGW Komarno i KGW Zakanale
Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez wójta gminy Konstantynów.

zdj. GCK Konstantynów

Dodatkowo na placu dożynkowym znajdowały się stoiska , na których Koła Gospodyń Wiejskich z Komarna, Konstantynowa, Wiechowicz i Zakanala częstowały wszystkich przygotowanymi przez siebie potrawami, wypiekami tradycyjnymi przetworami.

Swoje stoisko wystawili także: Warsztat Terapii Zajęciowej z Konstantynowa, Pani Ilona Wakuluk, Gminna Biblioteka Publiczna im. K. Sawczuka w Konstantynowie, Bialska Drogówka, Klub Motocyklowy GROM.
Atrakcją dla najmłodszych był ogródek z zabawami wiejskimi przygotowany przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie.

Ponadto na dzieci czekały dmuchańce dla dzieci, a dorośli mogli skorzystać z punku gastronomicznego Browaru Osjan.

Imprezę zakończyła dyskoteka z DJ. 

W tym miejscu warto przedstawić szerzej artystów występujących na konstantynowskiej scenie:

Zdzisław Marczuk – pochodzi z Zakalinek, najbardziej nagradzany artysta ludowy w Polsce, trzykrotny zdobywca Baszt najwyższej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zdobywca nagrody Oskara Kolberga. Własnoręcznie wykonał już 7 skrzypiec. Na scenie dożynkowej wystąpił razem ze swoimi uczennicami: Anielą Juszkiewicz, Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun. Aniela i Zuzia A. uczą się grać na skrzypcach od półtora roku przy GCK w Konstantynowie. Aniela Juszkiewicz – w czerwcu tego roku razem z panem Zdzisławem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii „Mistrz i uczeń”. Zuzia H. uczy się grać z Panem Zdzisławem od dwóch tygodni.

Zespół „Pasieka” z Platerowa – początki „Pasieki” sięgają roku 1992 i nieodzownie związane są z osobą Grzegorza Szymanka, ówczesnego nauczyciela muzyki oraz instruktora nauki gry na instrumentach w miejscowym GOK-u. Przez blisko 30 lat istnienia zespół może pochwalić się bogatym materiałem koncertowym: kilkadziesiąt tańców (polek, oberków, walczyków), pieśni i przyśpiewek ludowych. Grupa występowała w ponad 250 miejscach, zarówno w kraju, jak i za granicą, często zdobywając nagrody lub wyróżnienia. Przez ten czas w „Pasiece” grało, tańczyło i śpiewało ok. 35 osób, mieszkańców Platerowa i okolicznych miejscowości. Warto dodać, że ogromną wartością „Pasieki” są nie tylko tancerze i śpiewacy, ale również kapela, obecnie składająca się z takich instrumentów jak akordeon, bęben, skrzypce, klarnet i kontrabas. Zespół nagrał dwie płyty.

Zespół „Pogodna Jesień” z Konstantynowa to grupa osób, która ma niemałe zasługi na rzecz kultury gminy Konstantynów oraz Południowego Podlasia, bowiem działa już od 27 lat. Zespół ma na swoim koncie 2 płyty: pierwszą z kolędami z 2010r., a drugą z repertuarem ludowym wydaną w 2016r.. „Pogodna Jesień” wyśpiewała nagrody za repertuar kolędniczy oraz za pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne. Od początku nauczycielem muzycznym zespołu i jego współzałożycielem jest mistrz Zdzisław Marczuk.

Kabaret „Łzy Sołtysa” z Sarnak powstał jesienią 1986 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach. W obecnym składzie: Barbara Sołtan, Wanda Krasuska, Teresa Jakubińska, Agnieszka Chudyba, Krzysztof Chudyba występuje od 1999 r. Grupa przedstawia teksty i piosenki satyryczne, które członkowie zespołu układają sami, przedstawiając w krzywym zwierciadle otaczającą rzeczywistość. Kabaret posiada w swoim repertuarze również piosenki ludowe regionu nadbużańskiego. W czasie swojej ponad 30-letniej działalności uświetnił ponad 320 razy wiele imprez w województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim, wielkopolskim. Główne nagrody: 2013 – I miejsce VIII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni”, 2012 – I miejsce VII Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia w Sokołowie Podlaskim przyznany prze aktorkę Katarzynę Łaniewską, 2009 – I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kabaretów w Łochowie przyznane przez Tomasza Jachimka, 2008 – I miejsce na Międzywojewódzkich spotkaniach Kabaretowych w Kąkolewnicy, 2008 – I miejsce na Przeglądzie zespołów Kolędniczych w Siedlcach za widowisko „Herody”, 2007 – I miejsce na II Festiwalu zespołów kabaretowych Mazowsza w Sokołowie Podlaskim przyznane przez aktora Artura Barcisia, 2005 – I miejsce na II Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych W Warszawie za przedstawienie „Herody” oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Kabaret gościł na antenie RDC, Radia Lublin, Radia BIS.

Zespół „Aura” z Sarnak – powstał jesienią 2005, prowadzi go Tadeusz Goś. Zespół śpiewa głównie a cappella w układzie 4 i 3 głosowym. Repertuar zespołu to ponad 150 różnego rodzaju piosenek (patriotyczne, kolędy, biesiadne, ludowe, rozrywkowe). Zespół reprezentuje gminę Sarnaki na wielu uroczystościach, imprezach plenerowych, festiwalach, konkursach organizowanych w regionie. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Zespół był nagrywany w 2008 roku przez Katolickie Radio Podlasie, 2012 roku przez Kurier Podlaski i TV „Pytanie na Śniadanie”. W 2014 roku zespół zajął III miejsce na V Mazowieckim Festiwalu Kolęd i Pastorałem w Wiśniewie oraz I miejsce w II Przeglądzie zespołów pieśni ludowych Doliny Bugu w Serpelicach. W 2017 I miejsce na Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Łosicach. W 2018 roku I miejsce na Festiwalu Piosenki Miłosnej w Chodowie. 2018 – wystąpił w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu „JESTEŚMY WOLNI” w Siedlcach. 2019 roku I miejsce w Regionalnym Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów „Wiecznie Młodzi” w Siedlcach.

Zespół „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej – działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej od 2007 roku. Nadzór muzyczny nad zespołem sprawuje Mistrz Zdzisław Marczuk. Repertuar zespołu stanowią pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, religijne czy też okolicznościowe. Szczególnie ważne dla zespołu są utwory wywodzące się z naszego terenu. Przynależność do regionu podkreślają oryginalnym strojem podlaskim. „Leśnianki” chętnie występują prezentując swój program na festiwalach i przeglądach, festynach, dożynkach oraz imprezach organizowanych na terenie gminy, powiatu, jak również powiatów ościennych. Mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Zespół jest trzykrotnym laureatem Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz pięciokrotnym laureatem Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej. Natomiast w tym roku Zespół wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym co było jego wielkim marzeniem. Największym sukcesem Zespołu jest nagranie płyty w 2012 roku, będącą formą nagrody, jaką zespół otrzymał w I Bialskim Otwartym Konkursie Solistów i Zespołów Ludowych.

Zespół „Nowina” z Moszczony Królewskiej – powstał w 2006 r. Akompaniatorem muzycznym jest Aleksander Pura, zaś kierownikiem Helena Datczuk. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny, na swoim koncie ma wiele zaszczytnych osiągnięć na festiwalach i przeglądach piosenek ludowych, religijnych oraz biesiadnych. Oprócz wielu koncertów w kraju, zespół występował również na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Mottem przewodnim „Nowin” jest  „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, a głównym celem istnienia jest kultywowanie i przekazywanie tradycji i folkloru. W repertuarze zespołu są również obrzędy „wypieku korowaja weselnego” oraz „kolędowania z gwiazdą”.

Oliwia Spychel – licealistka mieszkająca w Leśnej Podlaskiej. Gra na skrzypcach od najmłodszych lat, naukę pobierała pod okiem mistrza Zdzisława Marczuka. Interesuje się dawną tradycyjną muzyką ludową Południowego Podlasia. Swój talent prezentuje na imprezach kulturalnych, jarmarkach i dożynkach oraz festiwalach na poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim osiągając sukcesy. Obecnie stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska 2021, dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego w 2019 i 2020, zasłużona Nagrodą Starosty Bialskiego „Bialskie Talenty” 2018.

Józef Komorowski – śpiewa od zawsze. Około 20 lat śpiewał w ludowej kapeli w Białej Podlaskiej. W 1985 r. założył kapelę Podwórkową „Oj Ra”, w której był wokalistą i kierownikiem. Następnie założył kapelę „Klawa Ferajna” w Białej Podlaskiej, w której był wokalistą. Obecnie odszedł z tej kapeli i próbuje sił jako muzyk-solista. W 1987 r. był odznaczony przez Ministra Kultury za twórczość kulturalną w mieście Biała Podlaska i poza nią. 

Zespół gitarowy z GCK – grupa młodych i ambitnych mieszkańców naszej gminy lubiących wyzwania. Członkowie zespołu od prawie roku, a niektórzy nawet krócej, uczą się gry na gitarze pod kierunkiem Jacka Marczuka. 

Zespół „Melizmat” – od 12 lat reprezentuje kulturę muzyczną gminy Konstantynów. Ma na swoim koncie nagranie płyty „Rok z zespołem Melizmat”. Wyśpiewał kilka nagród za pieśni patriotyczne i inne. Występował na wielu uroczystościach z repertuarem kolędniczym, rozrywkowym i religijnym na terenie powiatu bialskiego, województwa lubelskiego oraz na Litwie i Białorusi. Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Krzysztof Olesiejuk, który także występuje jako wokalista w zespole. Bardzo dużo pieśni Melizmat wykonuje a capella na 4 głosy. Ostatnim osiągnięciem zespołu było zdobycie w maju tego roku nagrody Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. 

Dominika Szewczuk – od kilku miesięcy uczy się śpiewu pod kierunkiem Krzysztofa Olesiejuka w GCK w Konstantynowie. 

Zuzanna Bożyk – jej pasją jest śpiewanie. Ćwiczy akrobatykę i taniec. Jest pomocna i pomysłowa. Naukę śpiewu w GCK pod okiem Krzysztofa Olesiejuka rozpoczęła rok temu. Na swoim koncie ma już jeden sukces tegoroczny – III miejsce na XXII Powiatowych Impresjach Muzycznych w Janowie Podlaskim. 

Dominika Stolarek – lubi śpiewać od dziecka. Jest wielokrotną laureatką konkursów powiatowych. Na zajęcia wokalne w GCK w Konstantynowie uczęszcza od 6 lat. 

Wojciech Dudek – uczeń i założyciel zespołu muzycznego w liceum Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Z GCK w Konstantynowie związany jest od wielu lat, uczęszczał bowiem na zajęcia wokalne prowadzone w placówce. 

Magda Karczmarz – śpiewa od 5 roku życia. Bierze udział w różnych konkursach wokalnych, osiągając wysokie miejsca. Obecnie ukończyła już naukę gry na syntezatorze pod kierunkiem Ireneusz Parafiniuka w Białej Podlaskiej, u którego pobiera również naukę śpiewu. 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama