Reklama

Reklama

Terespol: II Bieg im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego (galeria)

W niedzielę, 28 sierpnia na stadionie miejskim w Terespolu odbył się II Bieg im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 80 zawodników. 

Posłuchaj ważnego spotu:

Pomimo wysokiej temperatury i bezwietrznej pogody, wszyscy ukończyli bieg. W nagrodę, każdy z uczestników na mecie otrzymał pamiątkowy medal oraz kubek. Wśród dzieci pierwsi finiszowali: Daniel Szczygieł (chłopcy) i Daria Jaszczyk (dziewczęta). Wśród dorosłych najlepszymi byli: Sandra Kowalska (kobiety) i Jakub Kosior (mężczyźni). 

Co roku celem zawodów jest upamiętnienie postaci gen. dyw. Franciszka Krajowskiego, upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja miasta Terespol.

Gen. dyw. Franciszek Krajowski urodził się w w 1861 roku w Waleszynie, leżącym wówczas na terytorium Austro-Węgier. Był odpowiedzialny za uformowanie 18 Dywizji Piechoty w 1920 roku i zasłynął podczas wojny polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Od 1921 roku związany był z Brześciem nad Bugiem, tam m.in. objął dowództwo Okręgu Korpusu Nr IX. Po zakończeniu służby pozostał w Brześciu. Tam zmarł 22 listopada 1932.

Przypomnimy, że w 2020 roku w Terespolu odsłonięto pomnik Generała, a skwerowi przy Wojska Polskiego pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Reymonta nadano nazwę „Skwer Generała Franciszka Krajowskiego”.

Organizatorem wydarzenia był Klub Olimpijczyka działający przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu we współpracy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Honorowym patronatem imprezę objęli: Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka i Marszałek Woj. Lubelskiego – Jarosław Stawiarski. 

Organizatorzy gratulują uczestnikom doskonałej kondycji i zapraszają za rok.

Źródło / zdjęcia: Klub Olimpijczyka w Terespolu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama