Reklama

Ciekawostki: Cenne znaleziska podczas badań archeologicznych w Mielniku (galeria)

Zakończyły się blisko półtora miesięczne badania archeologiczne prowadzone przy Placu Kościuszki w Mielniku. Wykop o powierzchni 100 m2 dostarczył dla badaczy wiele cennych informacji o historii tego dawnego miasta, ale i także różnorodnych zabytków, których wykopano w liczbie ponad 10 tys.

Wykopywane artefakty pochodzą z różnych okresów. Najpłycej archeolodzy natrafili na monety z czasów współczesnych i dwudziestolecia międzywojennego. Nieco głębiej, aż do blisko 1,20 metra odkopali ceramikę, fragmenty kafli oraz także monety, ale tym razem głównie z 1 połowy XVII wieku.

Cenne przedmioty odkopano na głębokości  2,20 metra, które pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Wśród nich znalazły się fragmenty potłuczonych naczyń glinianych, kafli garnkowych, jak i drobne monety – denary jagiellońskie oraz inne bardzo ciekawe przedmioty – kościany pionek do gry prezentujący siedzącego flecistę oraz fragment srebrnego krzyża. Znaleziska znajdowały się w dwóch głębokich jamach, które znajdowały się w zarysie dużego obiektu mieszkalnego lub handlowego. Archeolodzy datują przedmioty na okres XIII lub początek XIV wieku. 

Pod koniec trwania wykopalisk, w narożniku północno – zachodnim wykopu archeolodzy natrafili także na fragment zniszczonego pieca do wypalania kafli garnkowych z XV wieku. W wyniku prowadzonych badań zabezpieczono ponad 10 tys. zabytków, wśród których oprócz tych wspomnianych są również  amulet, groty, nożyki, fragmenty biżuterii, guziki i inne drobne przedmioty, które czekają na dokładne sprawdzenie, ustalenie pochodzenia, zabezpieczenie i opisanie. 

O Mielniku przeczytasz także w naszym materiale: Wakacje na Południowym Podlasiu – Radio Biper poleca: Mielnik.

Źródło / zdjęcia: Facebook / Gmina Mielnik

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama