Reklama

Dożynki w gminie Sosnówka (film) (galeria)

W dniu 21 sierpnia odbyły się uroczyste i bogate programowo Dożynki Gminne w Sosnówce, na które zaprosili Wójt Gminy Sosnówka oraz Gminny Ośrodek Kultury. Rolnicze święto plonów zainaugurowała msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żeszczynce, po czym społeczność gminna spotkała się na obiektach sportowych przy miejscowej szkole podstawowej, gdzie miał miejsce tradycyjny obrzęd dożynkowy: przekazanie chleba i prezentacja wieńców sołectw, z których jedno już wkrótce będzie reprezentowało powiat bialski i całe województwo lubelskie na dożynkach prezydenckich. W programie uroczystości znalazło się również wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla rolnictwa", występy artystyczne, koncerty, atrakcje dla dzieci i wiele wiele innych. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym, a nasz kolega redakcyjny Bartek Sawa Sawicki miał przyjemność podjąć się prowadzenia uroczystości.

Po uroczystej mszy świętej w intencji rolników odprawionej przez ks. Roberta Bartosika w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żeszczynce korowód dożynkowy przemaszerował na obiekty sportowe przy miejscowej szkole podstawowej, gdzie odbyło się powitanie gości i przekazanie chleba dożynkowego. Na ręce wójta Marcina Babkiewicza wypiek złożyli starostowie dożynek Agnieszka Szostakiewicz z miejscowości Przechód i Mirosław Łobacz z Pogorzelca. Delegacje poszczególnych sołectw zaprezentowały wieńce uwite z tegorocznych zbóż. – Jesteśmy dziś w najlepszej gminie w powiecie! A nawet zaszalejmy – w Polsce! – mówił z dumą wójt Marcin Babkiewicz. – Od początku mojej kadencji wprowadziliśmy taką małą tradycję, że co roku rozpoczynamy dożynki mszą w innej parafii, natomiast na części artystycznej spotykamy się wszyscy przy szkole podstawowej w Sosnówce. Mamy bardzo bogaty program, jest sporo osób, co bardzo cieszy, bo świadczy to o tym, że takie imprezy cieszą się ogromna popularnością. Z roku na rok jest tych ludzi coraz więcej, mam nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana. Kolejny rok dopisała nam też piękna pogoda.

Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Dożynki gminne w Sosnówce <<==>> LINK

Tradycyjnie już podczas święta plonów przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, w którym tym zaszczytnym tytułem uhonorowano wieniec uwity przez członkinie KGW „Rozwadowianka” z Rozwadówki. Będzie on reprezentował gminę podczas zbliżających się dożynek powiatowych w Rudnikach. Do konkursu stanęły również wieńce Sosnówki, Czeputki, Romanowa, Pogorzelca, Motwicy, Wygnanki i Dębowa. – Wieniec przygotowany przez sołectwa Rozwadówka i Rozwadówka Folwark jest naprawdę piękny i okazały. Mam nadzieję, że z podobnym sukcesem zaprezentuje się na dożynkach powiatowych, może nawet powtórzy wyczyn z tamtego roku i wygramy również dożynki wojewódzkie – stwierdził wójt Marcin Babkiewicz. 

Więcej o wydarzeniu:
Rudniki: XXII Dożynki Powiatowe Powiatu Bialskiego <<==>> LINK

Na uwagę zasługuje fakt, że tegoroczny wieniec przygotowywany od kilku tygodni przez KGW Dębów już w drugi weekend września będzie reprezentował województwo lubelskie podczas dożynek prezydenckich w Spale, biorąc udział w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. To ogromne wyróżnienie, które spotkało małą miejscowość z gminy Sosnówka po ubiegłorocznej wygranej na dożynkach wojewódzkich w Lubyczy Królewskiej.

Więcej o wydarzeniu:
Sosnówka: Wieniec sołectwa Dębów pojedzie na dożynki prezydenckie! <<==>> LINK

Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń resortowych Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”, które przyznano osobom:
Mirosław Łobacz z Pogorzelca
Kamil Kaźmieruk z Wygnanki
wręczenia odznaczeń dokonali wójt Marcin Babkiewicz i poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk.

Uroczystość uświetnili swoimi występami soliści: Natalia Raczkowska, Zosia Litwiniuk, Ania Brodzka i Madzia Litwniuk oraz członkowie zespołów i kapel ludowych: „Biesiadnicy” z Żeszczynki, Młodzieżowy Zespół Obrzędowy i Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, Zespół Tańca Ludowego „Biawena” z Białej Podlaskiej, Kapela „Hańszczanie” z Hańska oraz zespół „CudaWianki”, swoje umiejętności akrobatyczne zaprezentowała Julia Martyn, a w godzinach wieczornych publiczność bawiła się podczas koncertów zespołów Wygibasy, Top Boys i Malibu. 

Na placu dożynkowym uczestnicy imprezy mogli korzystać z licznych atrakcji, jakie tego dnia przygotowali organizatorzy. Na dzieci czekały zabawy z animatorami, wesołe miasteczko i mała gastronomia, amatorzy wyrobów ludowych znaleźli coś dla siebie na stoiskach kół gospodyń wiejskich z terenów gminy Sosnówka, również zaprzyjaźnione firmy i instytucje zaprezentowały swoje pawilony promocyjne. 

Radio Biper nie tylko objęło wydarzenie swoim patronatem medialnym, ale też nasz kolega redakcyjny Bartek Sawa Sawicki podjął się roli konferansjera, dając się również poznać publiczności jako świetny wokalista i wodzirej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcie: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama