Reklama

Biała Podlaska: Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności”- spotkanie z bialskimi seniorami

Wczoraj bialskie policjantki spotkały się z seniorami skupionymi w Klubie Kultury Piast w Białej Podlaskiej. Pogadanka odbyła się w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”. W trakcie spotkania mundurowe przedstawiły uczestnikom metody oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych oraz sposoby uchronienia się przed nimi. Apelowały też o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”- to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, najbardziej narażonej na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

Wczoraj w ramach tego przedsięwzięcia funkcjonariuszka Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii jak też bialskie dzielnicowe uczestniczyły w spotkaniu z seniorami skupionymi w Klubie Kultury „Piast” w Białej Podlaskiej.

W trakcie pogadanki mundurowe przedstawiły informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposobów uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa oraz algorytm postępowania po takim zdarzeniu. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu bialskiego.

Funkcjonariuszki uświadamiały jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą ,,na wnuczka’’, ,,pracownika banku’’ czy ,,na policjanta’’. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to aby namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy. Niestety nadal zdarza się, że część osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności życia.

Najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać nas o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb, pracownika banku lub członka rodziny.

Na zakończenie spotkania policjantki rozdały ulotki z przestrogami i materiały promocyjne oraz zaznaczyły, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama