Reklama

Województwo: Lipiec na granicy i poczcie

Papierosy, cygara, narkotyki – to tylko niektóre z towarów wykrytych w lipcu 2022 r. przez lubelską Krajową Administrację Skarbową. Ujawnienia to wynik kontroli prowadzonych w Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu, Oddziale Celnym w Małaszewiczach oraz Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie.

Papierosy i cygara
Przemyt ponad 23,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili funkcjonariusze w Oddziale Celnym w Małaszewiczach. Kontrabanda ukryta była w jadącym z Białorusi do Niemiec kontenerze, który miał być pusty. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów to blisko 350 tys. zł.

Nielegalne papierosy wykryli też funkcjonariusze z Małaszewicz w jednym z wagonów pociągu towarowego z Białorusi. W wagonie z torfem ukrytych było 12 tys. paczek.

W obydwu ujawnieniach pomocny okazał się rentgen.

Z kolei w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie podczas kontroli przesyłki funkcjonariusze wykryli 16 sztuk cygar. Paczka wysłana była z Gruzji, a jej adresatem była mieszkanka Namysłowa. Cygara znajdowały się w drewnianych pudełkach.

Gotówka
W Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu funkcjonariusze często trafiają na niezgłoszoną gotówkę.

Dla przykładu w ubiegłym miesiącu w wyniku zaledwie trzech kontroli wykryli w sumie 78,5 tys. EUR oraz blisko 50 tys. USD.
Niezgłoszoną gotówkę podróżni przewozili w swoich bagażach. Wszyscy zostali ukarani mandatami w kwotach od 5 do 10 tys. zł.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich wartość jest równa lub wyższa niż 10 tys. euro.

Narkotyki
W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie zatrzymali dwie przesyłki zawierające narkotyki.

W paczce z Wielkiej Brytanii, wśród balonów i płyt DVD/CD, ukryte było 19 tabletek. Przeprowadzone testy wykazały, że zabezpieczone pigułki to narkotyki. Przesyłka adresowana była do odbiorcy w Kielcach.

Z kolei w paczce z USA funkcjonariusze wykryli susz roślinny. Jak się okazało, w przesyłce, w której zgodnie z deklaracją miał się znajdować t-shirt, było blisko 30 g marihuany. Adresatem paczki był mieszkaniec Przemyśla.

Obie sprawy zostały przekazane do dalszego prowadzenia właściwym jednostkom policji.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama