Reklama

Uczniowie z Rogoźnicy odwiedzili słoneczną Grecję

W greckiej miejscowości Nea Mesangala 34 uczniów rogoźnickiej podstawówki odbywało na przełomie maja i czerwca edukacyjne zajęcia językowo- cyfrowe z wypracowaniem postaw proekologicznych. Ponadto 10 nauczycieli w tym samym czasie odbyło szkolenie językowo- cyfrowe. Wszystkie działania realizowane były w w ramach projektu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006713 współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach akredytacji Erasmus+ w sektorze Edukacji Szkolnej.

Uczniowie realizowali zajęcia programowe w greckiej szkole partnerskiej oraz pracowali z nauczycielami w sali udostępnionej przez Hotel Golden Sun. Realizowali zajęcia z zakresu nauki języka angielskiego, rosyjskiego i greckiego, kompetencji cyfrowych. Prowadzili szereg działań mających na celu wypracowanie u nich postaw proekologicznych. Uczniowie w trakcie swojej ekologicznej aktywności wykazali się niezwykłą pomysłowością i inwencją twórczą biorąc udział w Eco – konkursie. Stworzyli wyjątkowe wiersze, rymowanki, a nawet piosenki o tematyce ekologicznej. A przy tym świetnie się bawili, bowiem rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w niezwykłej scenerii – nad brzegiem morza Egejskiego.

Na tym nie koniec. W trakcie pobytu w pięknej Grecji uczniowie podnosili swoje kompetencje językowe. Mieli okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych w bardzo wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Przebiegających inaczej niż zazwyczaj w szkole. Między innymi odbyły się zajęcia edukacyjne z j. rosyjskiego ph. „Ocalić naszą planetę” poszerzające wiedzę uczniów na temat ponownego wykorzystania różnych przedmiotów. Uczniowie wykonali Eco ludki z eco materiałów oraz roślinności greckiej. Wykazali się również swoim zaangażowaniem tworząc place plastyczne związane z tematyką segregacji odpadów ph. „Sortowanie śmieci to jest nasz wybór”, a także wykonując flagi państw na zajęciach ph. „Nasza wycieczka z Polski do Grecji”. Doskonale poradzili sobie także w zakresie poszerzania kompetencji cyfrowych. Zajęcia z robotyki wzbudziły ich ogromne zainteresowanie i przyniosły ogrom satysfakcji z podjętych działań z zakresu programowania. Najważniejsza była ciekawość, z jaką uczniowie podchodzili do proponowanych im aktywności. Ich zaangażowanie budziło podziw i niekiedy zaskoczenie, że są tak otwarci na to co nowe. Tu nie było czasu na nudę.

Pobytowi w Grecji towarzyszył bogaty program mający na celu poznanie tradycji, kultury i historii Grecji. Uczniowie zwiedzili Palaios Panteleimonas czyli Stary Panteleimon, ruiny zamku w Platamonas oraz samą miejscowość Platamonas. Odbyli rejs na pokładzie statku „Elizabet Cruises” na wyspę Skiathos znaną z musicalu „Mamma Mia!”, gdzie zażywali słonecznych kąpieli na złocistej plaży z błękitną laguną. Rejs okazał się być wspaniałą przygodą pełną humoru, nieustającego śmiechu i cudownej zabawy wśród szumu morskich fal. A to także za sprawą kapitana statku, który obdarzony niezwykłą charyzmą zjednywał sobie wszystkich uczestników rejsu. Uczniowie zwiedzili i poznali historię zawieszonych na wysokich skałach Meteorów i wybudowanych na nich klasztorów, gdzie znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne. Wywarły one ogromne wrażenie. To tak, jakby na chwilę przenieść się do zupełnie innego świata. Świata pełnego zadumy, refleksji i zamyślenia.
Uczniowie uczestniczyli również w miejskiej grze terenowej, która polegała na znalezieniu pewnych miejsc, produktów czy osób. Zadanie było o tyle trudne, że część punktów zapisana była właśnie w języku greckim. Uczniowie poradzili sobie świetnie używając przy tym koniecznie języka greckiego. Oprócz tego zwiedzili drugie co do wielkości miasto w Grecji Thessaloniki. Odwiedzili także Litochoro, zwiedzając wąwóz Enipeas i wodospad Afrodyty. Zachwytom pięknymi widokami nie było końca. Na długo pozostaną w naszej pamięci, gdyż taki zachwyt nie zdarza się często, jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Udział uczniów i nauczycieli Rogoźnickiej Szkoły w projekcie nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006713 współfinansowanym z Unii Europejskiej w ramach akredytacji Erasmus+ w sektorze Edukacji Szkolnej nie mógłby się odbyć bez wsparcia organu prowadzącego Gminy Międzyrzec Podlaski. Panu Krzysztofowi Adamowiczowi Wójtowi Gminy Międzyrzec Podlaski składamy podziękowania za wsparcie realizacji projektu na rzecz mobilności międzynarodowej uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy – podkreśla społeczność szkolna. – Mamy nadzieję, że udało się zasiać w sercach naszych uczniów choćby małe ziarenko potrzeby podróżowania, zwiedzania i poznawania tego co nowe. A co najważniejsze ziarno chęci do nauki języków obcych. Jesteśmy pewni, że to co przeżyliśmy w tym jakże malowniczym, pięknym i tak życzliwie podchodzącym do przybyłych gości kraju zakiełkuje na długie lata. A dzięki temu w przyszłości odważniej i pewniej, z szerszymi horyzontami wyruszymy w kolejną podróż. Powtarzając za autorem fragmentu tekstu Ibn Battuta: „Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamienisz się w gawędziarza”.

materiał, zdjęcia: Dorota Herda, SP w Rogoźnicy
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama