Reklama

Porady: Jakie są techniki obróbki plastycznej metalu?

Obróbka plastyczna metali ma na celu nadanie im oczekiwanego kształtu przy jednoczesnym zachowaniu cennych właściwości fizycznych. Wykorzystywana jest ona w wielu dziedzinach przemysłu, a nawet codziennego życia. Istnieje kilka sprawdzonych technik obróbki plastycznej, które warto poznać, aby wybrać najlepszą metodę dopasowaną do swoich potrzeb.

Charakterystyka obróbki plastycznej stali i innych materiałów

Obróbka plastyczna stali lub innego metalu to proces, którego celem jest odkształcenie tworzywa z przekroczeniem granicy jego plastyczności. Dzięki temu można uzyskać oczekiwane kształty bez zmiany grubości i wymiarów poprzecznych metalu. W zależności od materiału oraz oczekiwanych efektów stosowana jest obróbka plastyczna metalu:

– na zimno,
– na gorąco,
– na półgorąco.

Wybór spośród tych technik uzależniony jest od temperatury rekrystalizacji, a także od grubości blachy.

Na czym polega obróbka plastyczna metalu na zimno?

Obróbka plastyczna na zimno to sprawdzony sposób na zwiększenie wytrzymałości metalu. Cały proces przebiega w temperaturze poniżej temperatury rekrystalizacji, a poszczególne elementy nie są podgrzewane. Sekretem w tym przypadku jest wysokie ciśnienie, które zmienia kształt metalu, a także gęstość dyslokacji i stężenie defektów punktowych, które korzystnie wpływają na twardość surowca. Obróbka plastyczna metalu na zimno wykorzystywana jest do tworzenia półproduktów, które stosowane są do produkcji innych elementów, np. drutów lub prętów.

Obróbka plastyczna na gorąco i półgorąco – charakterystyka

To jedne z najczęściej stosowanych metod obróbki metalu. Proces polega na nagrzewaniu, a następnie powolnym studzeniu obszaru poddawanego formowaniu. W przypadku obróbki plastycznej na gorąco stosuje się temperaturę przekraczającą granicę rekrystalizacji. Powoduje to trwałą zmianę surowca bez uszkodzenia jego struktury, właściwości fizycznych oraz mechanicznych.

Główne zalety

Obróbka plastyczna metali wykonywana przez profesjonalistów jak hmmsteel.pl pozwala uzyskać doskonałe efekty. Wśród zalet stosowanych metod znajdują się:

dokładność, możliwość produkcji wieloseryjnej – proces jest kontrolowany komputerowo za pomocą specjalnego oprogramowania, co pozwala zapisać poszczególne parametry i w każdej chwili wznowić produkcję,
oszczędność – specjalna kalibracja urządzeń pozwala maksymalnie ograniczyć straty materiałów, a tym samym koszty związane z ich zakupem, niskie koszty obróbki – wysoka wydajność urządzeń pozwala szybko uzyskać oczekiwane efekty, co wpływa na koszty całego procesu, możliwość tworzenia dowolnych kształtów – poszczególne parametry projektowane są w programie komputerowym, co pozwala uzyskać nawet najbardziej skomplikowane struktury.

Dzięki temu profesjonalna obróbka plastyczna metali może być stosowana zarówno na niewielką skalę, jak i w masowych celach przemysłowych.

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama