Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Najpopularniejsze tkaniny – jaką odzież wybierać?

Obecnie dostępnych jest mnóstwo modeli ubrań, które idealnie wpisują się w gusta nawet najbardziej wymagających osób. Dostępne są różnorodne fasony w wielu zestawieniach kolorystycznych, rozmiarach i stylach. Niestety często sugerując się ogólnym wrażeniem i dopasowaniem danego fasonu do sylwetki, zapominamy o bardzo ważnej kwestii, jaką jest materiał. A to głównie od niego zależeć będzie komfort noszenia danej odzieży, jej utrzymanie i to, na jak długo posłuży. Jakie tkaniny są najpopularniejsze i spośród których powinniśmy wybierać?

Najpopularniejsze tkaniny – jaką odzież wybierać?

 

Obecnie dostępnych jest mnóstwo modeli ubrań, które idealnie wpisują się w gusta nawet najbardziej wymagających osób. Dostępne są różnorodne fasony w wielu zestawieniach kolorystycznych, rozmiarach i stylach. Niestety często sugerując się ogólnym wrażeniem i dopasowaniem danego fasonu do sylwetki, zapominamy o bardzo ważnej kwestii, jaką jest materiał. A to głównie od niego zależeć będzie komfort noszenia danej odzieży, jej utrzymanie i to, na jak długo posłuży. Jakie tkaniny są najpopularniejsze i spośród których powinniśmy wybierać?

 

Jak dzielimy tkaniny, z których wykonana jest odzież?

 

Aby móc dokładnie rozeznać się w najpopularniejszych na rynku odzieżowym tkaninach, warto dokonać ich wstępnej klasyfikacji. Nie sposób opisać wszystkich rodzajów, z których wykonane bywają ubrania, jednak wiele z nich zdecydowanie przeważa w dostępnych i chętnie wybieranych przez nas modelach. Ogólnie tkaniny odzieżowe podzielić można na trzy główne grupy. Są to:

  • materiały naturalne – uszyte z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego,
  • materiały sztuczne – wytwarzane laboratoryjnie z surowców pochodzenia naturalnego,
  • materiały syntetyczne – w całości wytworzone w sposób sztuczny.

Wśród najpopularniejszych materiałów naturalnych znajdują się wełna, bawełna, jedwab, len oraz skóra. Wśród tkanin sztucznych do najczęściej występujących należą wiskoza i lyocell. Wśród materiałów syntetycznych prym wiodą takie tkaniny jak poliester, poliamid, akryl oraz elastan.

 

Materiały naturalne – wełna

 

Wełna wykazuje świetną izolacyjność, dzięki czemu dostarcza ciepła jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Znacznie wolniej też się brudzi w stosunku do innych tkanin. Odzież wełniana powinna być prana ręcznie z dodatkiem środka z lanoliną, a wysychać powinna samoistnie na płaskiej powierzchni, bez wcześniejszego wirowania. W przypadku prasowania należy wywinąć ubranie na lewą stronę.

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest wełna, której surowcem jest sierść zwierząt, takich jak owce, lamy, kozy czy króliki. Wyróżnić tu można doskonałą wełnę merino pozyskiwaną z kóz merynosów. To materiał niezwykle miły w dotyku, który nie gryzie i się nie gniecie. Bardzo polecany jest do produkcji odzieży dziecięcej, szalików, czapek, rękawiczek oraz bielizny termicznej.

Wyjątkowo miękki, ekskluzywny i  charakteryzujący się połyskiem jest kaszmir pochodzący od kóz. Wykonane z tego rodzaju wełny swetry, kardigany, bluzki, a także sukienki, prezentują się niezwykle elegancko i są doskonałe jakościowo. Niestety kaszmir wymaga szczególnej pielęgnacji. Są to jednak czynności, które warto wykonywać dla odzieży tej klasy.

Często wybieranym rodzajem wełny jest również moher pochodzący od kóz angorskich. Odzież z tego materiału jest niezwykle lekka i puszysta. To doskonała tkanina na czapki, szaliki i swetry.

 

Bawełna – najczęściej wybierany materiał naturalny

 

Bawełna to materiał pochodzenia roślinnego. Charakteryzuje się świetnym pochłanianiem wilgoci i trwałością. Jest to również tkanina odporna na rozciąganie. Bawełna może mieć różne sploty i grubość, dzięki czemu świetnie sprawdzi się przy produkcji ubrań letnich, jak i na zimę. Materiał ten nie uczula, nie powoduje odparzeń i jest bardzo przewiewny. Dlatego stanowi idealną tkaninę na ubrania dziecięce i dla niemowląt.

Z bawełny wytwarzane są zarówno ubrania luźne i nieformalne, jak i garnitury, koszule czy sukienki koktajlowe. Pielęgnacja tego materiału jest łatwa, można go prać w pralce, wirować oraz prasować. Wśród tkanin bawełnianych dostępne są materiały w niezliczonych kolorach i wzorach, dzięki czemu wybór jest wręcz nieograniczony.

 

Jedwab – klasa w pełnym wydaniu

 

W czołówce ekskluzywnych tkanin niewątpliwie znajduje się jedwab, pozyskiwany z kokonów jedwabnika dębowego lub morwowego. To materiał bardzo delikatny i połyskujący, z którego produkowane są najdelikatniejsze ubrania, takie jak apaszki, czy modele odzieży na wielkie wyjścia. Popularne są również jedwabne koszule.

Pielęgnacja jedwabiu jest jednak dość wymagająca. Zaleca się pranie jedynie w letniej wodzie z dodatkiem detergentów dedykowanych wyłącznie do tego typu tkanin. Odzież jedwabna wymaga suszenia w zacienionym miejscu, gdyż słońce może zniszczyć materiał. Możliwe jest też prasowanie jedwabiu, jednak w temperaturze maksymalnie 90 stopni Celsjusza, najlepiej po praniu, gdy ubranie jest jeszcze lekko wilgotne.

 

Len – tkanina idealna na lato!

 

Len ma pochodzenie roślinne i znany był już 7000 lat temu. Udoskonalone dziś materiały lniane to doskonały wybór na upalne dni, gdyż są bardzo przewiewne i komfortowe. Len doskonale nadaje się na luźne modele ubrań, w tym spodnie, koszule oraz sukienki. Jest odporny na rozciąganie oraz ma wysokie właściwości higroskopijne.

Len pielęgnuje się w sposób podobny do bawełny. Jednak jest to materiał, który bardzo się gniecie i niestety może kurczyć się podczas prania. Dlatego zaleca się zakup luźnych modeli ubrań z tej tkaniny.

 

Skóra – solidny i unikatowy zakup na lata

 

Skóra pozyskiwana jest z powłoki ciał zwierząt, dzięki czemu każde ubranie z niej wykonane ma swoją unikatową i niepowtarzalną fakturę. Materiał ten świetnie nadaje się na wszelkie okrycia wierzchnie, a odpowiednio pielęgnowany posłuży przez wiele lat. Z czasem skóra może ulegać pewnym przetarciom, ale w przypadku tego typu materiału jest to raczej zaleta, która może dodać ubraniom uroku.

Skóry nie należy prać. Wszelkie zabrudzenia usuwać należy wilgotną szmatką, po czym osuszyć w sposób naturalny, bez oddziaływania na materiał ciepłem.

 

Materiały sztuczne – wiskoza

 

Wśród materiałów sztucznych niezaprzeczalny prym wiedzie wiskoza. Tkanina ta powstaje poprzez chemiczną obróbkę celulozy. Jest miła w dotyku i niezwykle praktyczna. Nie powoduje zgrzania i nadmiernego pocenia. Świetnie sprawdza się w letnich sukienkach i bluzkach, a także koszulach. Wiskoza często jest też dodatkiem do tkanin naturalnych, takich jak np. wełna.

Ubrania z wiskozy można prać w pralce automatycznej i odwirowywać. Materiał nie wymaga szczególnych detergentów. Jest to jednak tkanina, która ulega odkształceniom, dlatego zazwyczaj niezbędne jest prasowanie tego typu odzieży.

 

Lyocell – ekologiczna alternatywa dla wiskozy

 

Lyocell to tkanina, która również produkowana jest z celulozy drzewnej, jednak proces produkcyjny korzysta z substancji bezpiecznych dla środowiska. Procedura ta powoduje też zużywanie znacznie mniejszej ilości wody, a sam materiał ulega biodegradacji w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Lyocell, znany także jako tencel, jest miły w dotyku, przewiewny, wytrzymały i higroskopijny. Świetnie sprawdza się w produkcji różnych typów ubrań odpowiednich na cały rok.

Pielęgnacja lyocellu jest podobna do zaleceń w przypadku wiskozy. Ubrania te można prać nawet w 60 stopniach Celsjusza, jednak zazwyczaj wymagają przed założeniem wyprasowania.

 

Materiały syntetyczne – poliamid

 

Poliamid, inaczej nylon, najczęściej wykorzystywany jest dziś do produkcji odzieży sportowej oraz strojów kąpielowych. Dodaje się go niekiedy też do tkanin, z których wykonana jest odzież wierzchnia. To za sprawą jego właściwości, głównie dużej odporności mechanicznej, odzież jest znacznie bardziej odporna na rozdarcia czy wycieranie.

Poliamid jest nieprzewiewny i sztywny. Nie zaleca się więc wyboru spodni, bluzek czy sukienek wykonanych z tego materiału. Jego zaletą jest jednak fakt, że nie ulega zagnieceniom i nie wymaga prasowania.

 

Poliester – najpopularniejszy syntetyk na rynku

 

Poliester wytwarzany jest z ropy naftowej i jest to materiał niezwykle łatwy w pielęgnacji. Nie rozciąga się, jest odporny na uszkodzenia i plamy. Materiał ten charakteryzuje się niską przewiewnością i sprzyja poceniu. Może także ulegać elektryzowaniu. Stosowany jako dodatek do innych tkanin, wpływa na mniejsze gniecenie i lepsze układanie odzieży.

Poliester należy prasować w najniższych temperaturach. Jest tkaniną, którą stosunkowo łatwo przypalić. Nie poleca się wybierania odzieży wykonanej wyłącznie z tego typu materiału.

 

Akryl i elastan – alternatywa dla wełny i praktyczny dodatek

 

Akryl to alternatywa dla produktów wełnianych, jednak noszenie ubrań z tego materiału jest dość niekomfortowe. Ma również znacznie mniejsze właściwości grzewcze niż wełna i nie jest przewiewny. Odzież z akrylu może być jednak prana w pralce. Nie jest też podatna na gniecenie, a ubrania z tego materiału nie muszą być prasowane.

Elastan to natomiast doskonały dodatek do innych materiałów, głównie bawełny. Jest rozciągliwy i elastyczny, nie gniecie się i nie jest podatny na zabrudzenia. Świetnie sprawdzi się jako tkanina na rajstopy, bieliznę, stroje kąpielowe czy odzież sportową. Bywa też nazywany spandexem lub lycrą.

 

 

materiał: Marek Zieliński
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama