Reklama

Zaścianki: Gminna potańcówka na dechach (film) (galeria)

Już po raz szósty Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zaserwował tancerzom zabawę w dawnym stylu zapraszając na potańcówkę na dechach przy skocznych dźwiękach muzyki tradycyjnej. Imprezy z ubiegłego roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, stąd też zrodził się pomysł na kontynuację projektu. O tym, jak ważny i wartościowy jest powrót do korzeni świadczą chociażby kolejne pozyskane na ten cel środki z Narodowego Centrum Kultury, które pozwolą zorganizować jeszcze dwie takie imprezy. Podczas pierwszej potańcówki, która odbyła się 30 lipca w świetlicy wiejskiej w Zaściankach, do tańca przygrywała żywiołowa Kapela "Tęgie Chłopy" z Kielecczyzny.

Do udziału w pierwszej z zapowiadanych trzech tegorocznych „Gminnych potańcówek na dechach” organizatorzy zaprosili Kapelę „Tęgie Chłopy”, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. (tekst. strona autorska kapeli)

30 lipca w Zaściankach, zgodnie z zapowiedziami muzyków, podnosił się zarówno sufit wiejskiej świetlicy, ale też w górę unosiły się serca tancerzy porwanych skocznymi dźwiękami, a także wspomnieniami z dawnych lat, kiedy to tego typu potańcówki były na porządku dziennym. Zadudniła podłoga pod obcasami dorosłych i dzieci, bo ten klimat imprezy spotyka się z zainteresowaniem kilku pokoleń.

Świetlica w Zaściankach słynie już z tego, że tu tańczymy na dechach. Już drugi rok realizujemy projekt sygnowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś spotykamy się z Kapelą „Tęgie Chłopy” grającą muzykę z regionu Kielecczyzny, w niestylizowanej, autentycznej formie. Jest to kapela wieloinstrumentalna, fantastyczni muzycy. Jest profesjonalne nagłośnienie, więc i dźwięk nam dziś niesamowicie wybrzmiewa – przybliżyła szczegóły imprezy dyrektor GOK Sylwia Hubica. – Czuję wdzięczność za to, że udało nam się pozyskać te środki finansowe Narodowego Centrum Kultury, że idee, które są nam bliskie, są też bliskie wspierającym nas fantastycznym ogólnopolskim instytucjom kultury. 

Do tańca i wspólnych śpiewów zachęcały tego dnia również zespół „Leśne Echo” i Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek. – Nasze zespoły rodzime bardzo się cieszyły, że mogą wystąpić dzisiaj obok tej niesamowitej kapeli o wielkiej renomie. To fajne działanie lokalne, które jest dla nich wyróżnieniem. Od członków samej Kapeli „Tęgie Chłopy” słyszałam dziś również, że cieszą się, że mogą zagrać na wsi, w klimatach, z których sami się wywodzą, które są im bliskie, a w których już dawno nie grywali nie nie koncertowali. Że czują się tu fantastycznie i jest to coś, co zdobywa ich serca i w nich cały czas drzemie – mówiła dyrektor GOK.

Kolejne potańcówki jeszcze w sierpniu.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama