Reklama

Jubileusz 60-lecia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie (film) (galeria)

28 lipca Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprosiło swoich gości na wyjątkowe spotkanie - jubileusz 60-lecia powstania obiektu. Uroczystość zainaugurowała msza święta w kaplicy dworskiej pw. św. Anny w Romanowie w intencji rodziny Kraszewskich, Rościszewskich i pracowników muzeum. W trakcie obchodów jubileuszowych miało miejsce wręczenie dyplomów i odznaczeń oraz otwarcie wystawy czasowej „Józef Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz”. Spotkanie uświetnił koncert formacji Waldszenen Trio.

Muzeum w Romanowie powstało 28 lipca 1962 r. w odbudowanym dworze, w którym wiele swoich młodych lat spędził Józef Ignacy Kraszewski. Otwarcie muzeum biograficznego pisarza odbyło się w sto pięćdziesiątą rocznicę jego urodzin. Dziś w obiekcie zgromadzone są różnorodne cenne pamiątki świadczące o życiu i twórczości Kraszewskiego, m.in. stare fotografie i dokumenty rodzinne, drobiazgi z jego dzieciństwa, prace plastyczne, grafiki i obrazy, a przede wszystkim prawie kompletny zbiór książkowych edycji dzieł pisarza oraz znacząca kolekcja dziewiętnastowiecznych czasopism, do których pisywał. To również kolekcja medali i medalionów wybitych na jego cześć. – Muzeum zostało utworzone na mocy decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej z 1958 r., ale zaczęło funkcjonować 28 lipca 1962 r. Dzień 28 lipca to też dzień urodzin pisarza. Jest to więc spotkanie jubileuszowe, na którym zgromadziły się władze wojewódzkie i powiatowe, muzealnicy zaprzyjaźnieni z naszym muzeum, artyści i byli dyrektorzy – mówił podczas uroczystości jubileuszowej piąty już w historii muzeum jego dyrektor Krzysztof Bruczuk.

Gości zgromadzonych na jubileuszowej uroczystości powitał dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk. Nie obyło się bez wielu wyrazów serdeczności, podziękowań przyjaciołom obiektu, ale też i gratulacji ekipie, która działa w kierunku jego prężnego rozwoju. – 60 lat to historia miejsca, które zmieniło się nie do poznania. Od kilkunastu lat mam okazję obserwować zmiany i z satysfakcją zauważam, że muzeum jest jak wino – im starsze, tym lepsze. To zasługa tej wspaniałej załogi i nas wszystkich – podkreślił starosta Mariusz Filipiuk składając podziękowania pracownikom romanowskiego dworu i radnym powiatu bialskiego. Tego dnia pracownice muzeum: adiunkt Mariola Jeruzalska i kierownik administracyjny Dorota Demianiuk z okazji jubileuszu zostały uhonorowane dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostali pracownicy otrzymali okolicznościowe grawertony i dyplomy podpisane przez dyrektora Krzysztofa Bruczuka oraz starostę Mariusza Filipiuka. – Dzięki państwa pracy, pasji i zaangażowaniu, muzeum jest miejscem wyjątkowym na mapie naszego pięknego powiatu. Jestem zbudowany świetnymi osiągnięciami tego miejsca, jak i jego dynamicznym rozwojem – złożył podziękowania starosta.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa czasowa „Józef Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz” prezentująca publicystyczno-wydawniczą działalność pisarza. Ekspozycja będzie czynna do połowy października br. – Wystawa ma na celu przybliżenie postaci pisarza jako doskonałego dziennikarza, wydawcę i właściciela polskiej drukarni w Dreźnie. Autor „Starej baśni” był redaktorem bądź wydawcą sześciu periodyków, współpracował z ponad 110 czasopismami polskimi i 80 obcymi – mówiła adiunkt muzeum Mariola Jeruzalska

W ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego, programu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się koncert muzyczny w wykonaniu Waldszenen Trio w składzie: Katarzyna Dankiewicz-Stawujak – skrzypce, Mateusz Błaszczak – wiolonczela i Maurycy Stawujak – fortepian. 

60-lecie urodzin Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego chcieliśmy uczcić godnie. Mam nadzieję, że wszystkim osobom, które przybyły do Romanowa, a jest to dość liczne grono, te uroczystości przypadły do gustu – podsumował dyrektor muzeum.

Powiat Bialski jest organem prowadzącym dla muzeum. Nie wyobrażam sobie, by była sytuacja inna niż taka, że my jako powiat nie dbamy o swoje jedyne miejsce kultury w powiecie bialskim. Jako radni i zarząd powiatu zawsze popieramy wszystkie ciekawe inicjatywy, które pan dyrektor wraz ze swoimi pracownikami dla nas przedstawia. Jesteśmy dumni, że te inicjatywy zawsze wyglądają lepiej niż w propozycjach!  – podkreślił przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński.Przez ostatnie kilkanaście lat ja sam jestem wiernym fanem tego miejsca i cokolwiek by się nie działo, zawsze staram się znaleźć chwilę, by tu przyjechać. Zachwyca mnie też chęć uczestnictwa w tych wydarzeniach naszych koleżanek i kolegów radnych. To widać, jak ci radni wspierają muzeum i jego pracowników, którzy są fantastyczni w tym co robią. To fantastyczni ludzie, bardzo zaangażowani i oddani idei muzeum. 

Wśród licznych gości zgromadzonych na uroczystości nie zabrakło synowej i wnuczki Wacława Czecha, inicjatora powstania muzeum i pierwszego dyrektora. – Z dumą kontynuujemy to, co państwo rozpoczęliście przed laty właśnie w tym miejscu. Kraszewski nazywany był człowiekiem – instytucją. Myślę, że muzeum, które kultywuje jego pamięć, stanęło na wysokości zadania i nie tylko gromadzi wspaniałe eksponaty, ale również organizuje ciekawe wydarzenia kulturalne i artystyczne. Kultywuje również tradycję ziemiańskich dworów. Człowiek- instytucja ma instytucję z prawdziwego zdarzenia – mówił starosta Mariusz Filipiuk.

Być może w bliskiej przyszłości muzeum po raz kolejny zaprosi gości na wielkie wydarzenie, które będzie związane z otwarciem jednego z obiektów znajdujących się na terenie placówki. W planach jest remont leśniczówki, a jak zauważają władze powiatu, brakuje też na terenie muzeum osoby, która będzie odpowiadała za stan drzew i roślinności. – Na terenie muzeum znajduje się leśniczówka. Marzymy o tym, by ten obiekt został wyremontowany. Czekamy na odpowiednie fundusze i możliwości pozyskania środków zewnętrznych, bo wbrew pozorom remont ten będzie bardzo drogi. Mamy pierwsze kosztorysy, pierwsze opracowania i wiemy, że do tego trzeba się przyłożyć bardzo solidnie – przybliża plany Mariusz Kiczyński. – To tutaj bije kulturalne serce powiatu bialskiego, więc jeszcze ta leśniczówka i obiekt będzie prawdziwą perłą Południowego Podlasia. 

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski 
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama