Reklama

Sarnaki: Finał projektu „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga” (galeria)

10 lipca w Sarnakach odbył się finał projektu "Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe", który stanowił podsumowanie cyklu warsztatów i różnorodnych zajęć z towarzyszącymi im wspólnymi śpiewami przygotowanymi i prowadzonymi przez Zespół Pieśni i Tańca "Pasieka" z Platerowa.

Od 5 do 25 czerwca w pięciu miejscowościach: Litewnikach, Klepaczewie, Borsukach, Mierzwicach i Hołowczycach miało miejsce pięć spotkań, w trakcie których odbywały się warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy oraz wspólne śpiewanie przygotowane i poprowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa. W ramach programu zostały przypomniane piosenki, które niegdyś śpiewali mieszkańcy gminy Sarnaki. Podczas finału można było usłyszeć je i zaśpiewać ponownie. Na placu, gdzie odbywało się wydarzenie, przybyli mogli – na kilku stanowiskach – spróbować ubić masło, podejrzeć, jak powstaje sękacz, utkać zakładkę do książki, zrobić korale czy papierową kurkę, zgłębić tajniki tkactwa, stworzyć lalkę “ziarnuszkę”. Wszystkie wykonane własnoręcznie rzeczy można było zabrać ze sobą.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki wozem konnym i zagrody ze zwierzętami. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem lokalnych artystów. Swoje wyroby kulinarne polecały gospodarstwa agroturystyczne oraz koła gospodyń wiejskich. Na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne, wykonujące muzykę ludową: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Lewkowianie”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół śpiewaczy „Aura”, Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka”. Wydarzenie zakończyła potańcówka z kapelą Zdzisława Marczuka – mistrza muzyki ludowej.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach. Partnerami zadania byli: Gmina Sarnaki, Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach, mieszkańcy Litewnik Nowych, KGW Klepaczew Nadbużanki, OSP Klepaczew, Sołectwo Klepaczew, KGW Borsuki, Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem, OSP Borsuki, KGW Mierzwice, OSP Mierzwice, KGW w Hołowczycach Kolonii Nie-zapominajka, Sołectwo Hołowczyce Kolonia i OSP Hołowczyce.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

 

materiał-tekst i zdjęcia: Magdalena Rudnik, GOK Sarnaki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama