Reklama

Pomysł na rowerową wycieczkę: „Doliną Krzny”

Rower to doskonałe narzędzie do rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu, a wakacje to dobry okres na rowerowe wędrówki i poznawanie swoich okolic. Przygotowaliśmy dla czytelników autorski pomysł na wakacyjną trasę, która prowadzi po atrakcyjnych zakątkach okolic Białej Podlaskiej.

Będzie to doskonała propozycja na prostą wycieczkę w gronie rodzinnym i przyjaciół. Trasa „Doliną Krzny”, będzie idealną wycieczką jednodniową dla miłośników przyrody, ciszy, relaksu, pięknych krajobrazów oraz pasjonatów fotografii.

Celem wycieczki jest odkrycie walorów okolicy doliny rzeki Krzny na odcinku Biała Podlaska – Nowosiółki. Trasa umożliwi poznanie charakterystycznego dla Południowego Podlasia krajobrazu, stanowiącego mozaikę pól, łąk i lasów, poprzecinanych urokliwymi wsiami z często drewnianą zabudową. Na trasie znajdzie się również kilka zabytków i ciekawostek.

Trasa: Biała Podlaska (plac Wolności) – Woskrzenice Duże – Husinka – Koczukówka – Kijowiec – Nowosiółki – Dobryń Mały – Lachówka Mała – Chotyłów – Zalutyń – Ortel Królewski I -Ortel Książęcy II – Ogrodniki – Biała Podlaska (plac Wolności). (Zeskanuj Kod QR i zobacz trasę na mapie)

INFORMACJE

Dystans: ok. 68 km

Potrzebna ilość czasu: ok. 4,5 -5 h na przejazd rekreacyjnym tempem + ok. 1 h na postoje w ciekawych miejscach.

Drogi: 3/4 trasy prowadzi po drogach asfaltowych, pozostała część wiedzie po drogach gruntowych.

Utrudnienia: Brak znaczących przeszkód na trasie, niektóre krótkie fragmenty trasy mogą być bardziej piaszczyste.

Atrakcje i ciekawostki na trasie oraz miejsca do odpoczynku:

– Cmentarz jeńców radzieckich z okresu II wojny światowej w Kaliłowie

– „Popówka” w Kaliłowie – miejsce do rekreacji i odpoczynku (vis-à-vis cmentarza jeńców radzieckich)

– Żwirownia w Woskrzenicach Dużych – choć jest to sztuczny zbiornik po dawnym wyrobisku, to pełen urokliwej fauny i flory. Obecnie zbiornik służy wędkarzom (zakaz kąpieli).

– Dawna cerkiew a obecnie katolicki kościół św. Michała Archanioła w Woskrzenicach Dużych z 1902 roku.

– Pozostałości założenia dworskiego z końca XIX wieku w Woskrzenicach Dużych (własność prywatna). Znajduje się na wschodnim skraju wsi w pobliżu skrzyżowania z drogą do Husinki i Woskrzenic Małych.

– Tzw. kamienna baba – najwyższa na Podlasiu kamienna sylwetka-krzyż z czasów przedchrześcijańskich. Znajduje się vis-à-vis pozostałości założenia dworskiego w Woskrzenicach Dużych (skrzyżowanie dróg). Obok kamiennej baby stoi drugi tajemniczy kamień. Wyryty na nim jest rysunek krzyża o trójkątnie zakończonych ramionach, ustawionym na kuli, na trójkątnym postumencie. Obiekt datowany jest na na XVII/XIX w. Istnieją przypuszczenia, że mógł to być kamień nagrobny. Odważniejsi mówią o nawiązaniu rysunku do krzyża Templariuszy lub krzyża Krzyżaków (Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego) i legendzie o ukrytym skarbie w okolicy, gdzie pierwotnie kamień się znajdował.

– Pomnik w Husince upamiętniający 29 mieszkańców tej wsi, zamordowanych w trakcie pacyfikacji miejscowości przez Niemców w 1942 roku.

– Grób Nieznanego Żołnierza Armii Polskiej w okolicach wsi Husinka z czasów bitwy polsko-bolszewickiej 1920 roku.

– Cerkiew prawosławna p.w. św. Ducha z lat 1982-84 w Kijowcu, która stoi w miejscu dawnych świątyń, w tym cerkwi p.w. Męczennika Demetriusza z 1531 roku. Na dawnym cmentarzu prawosławnym (obecnie teren szkoły) zobaczyć możemy kilka zabytkowych nagrobków. Na jednym z nich stoją dwa osobliwe stare kamienne krzyże, które mogą być przerobionymi dawnymi pogańskimi kamieniami. Wedle relacji mieszkańców zostały przyniesione z okolicznego wzgórza.

– Piękny widok na dolinę Krzny z mostu w Nowosiółkach.

– Grodzisko wczesnośredniowieczne „Horodyszcze“ wraz z osadą w Dobryniu-Kolonii. Należy do nielicznych dwuczłonowych, pierścieniowatych założeń obronnych, zachowanych na terenie Lubelszczyzny (znajduje się w północnej części wsi, ok. 600 m na południowy wschód w linii prostej od zabudowań wsi Nowosiółki i ok. 500 m w tym samym kierunku od koryta rzeki Krzny).

– Chotyłów – kąpielisko „Kubiki” na dawnej żwirowni, miejsce do rekreacji i odpoczynku.

– Dworzec PKP w Chotyłowie z lat 20. XX wieku zbudowany w stylu dworkowym. (Gdyby komuś zabrakło siły, można stąd wsiąść do pociągu w kierunku Białej Podlaskiej i Terespola).

– Dworek w Zalutyniu z 1825 roku (obecnie na terenie dworsko-parkowym znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy).

– Dawna cerkiew, obecnie kościół pw. Narodzenia NMP w Ortelu Książęcym z 1882 roku.

 

Udanej wycieczki!

Zdjęcia: J. Sowa / arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama