Reklama

Reklama

Międzyrzec: Odsłonięcie „dwóch nagich mieczy” w rocznicę śmierci Mieczysława Kalenika (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 14 lipca 2022
, godz. 16:00
14 lipca o godz. 16:00 na międzyrzeckim cmentarzu odbędzie się uroczystość przy grobie aktora Mieczysława Kalenika, podczas której, w piątą rocznicę śmierci odtwórcy niezapomnianej roli Zbyszka z Bogdańca zostaną odsłonięte symboliczne "dwa nagie miecze". Na wydarzenie zaprasza Tomasz Sajko, założyciel Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej.

Posłuchaj ważnego spotu:

Na miejskim cmentarzu przy grobie aktora będzie miało miejsce upamiętnienie piątej rocznicy jego śmierci, podczas którego uczestnicy będą wspominać karierę Mieczysława Kalenika i jego samego, jako mieszkańca Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie urodził się w 1933 r. i zmarł w 2017 r. Jednocześnie w 612. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się odsłonięcie ,,dwóch nagich mieczy” na grobie aktora jako wzoru rycerza Zbyszka z Bogdańca z ,,Krzyżaków” Aleksandra Forda.

Mieczysław Kalenik urodził się w Międzyrzecu Podlaskim jako syn Jana i Aleksandry z domu Chmielewskiej. Ukończył tam Szkołę Podstawową nr 2, a następnie Gimnazjum Ekonomiczno-Handlowe. Studiował w PWST. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu został zaangażowany do zespołu Teatru Komedia w Warszawie. Debiutował w musicalu „Pocałuj mnie, Kasiu” w reż. Jerzego Rakowieckiego. Stworzył niezapomniana rolę Zbyszka z Bogdańca w filmie „Krzyżacy” Aleksandra Forda. Był aktorem Teatru Narodowego, Teatru Nowego i Polskiego w Warszawie, występował w Teatrze Telewizji, pojawił się również w serialach serialach „Czterdziestolatek”, „Polskie drogi”, „Czarne chmury” i „Lalka”.

W 2001 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzeca Podlaskiego. Siedem lat później został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski/ materiały prasowe
zdjęcie: Biper TV
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama