Reklama

Tuczna: Festiwal kulinarny „Młody polski ziemniak” (galeria)

3 lipca w Tucznej odbyła się podwójna impreza plenerowa: Wojewódzki Turniej Piłki Błotnej oraz Festiwal Kulinarny pod hasłem "Młody Polski Ziemniak", którą poprowadził Kamil Nosel. Podczas festiwalu miał miejsce pokaz kulinarny prowadzony przez kucharza Jarosława Uścińskiego. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany plac zabaw i inne ciekawe atrakcje. Na wydarzenie zaprosili Wójt Gminy Tuczna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tucznej. Niebawem film, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Jarosław Uściński to jeden z najbardziej cenionych kucharzy w kraju, restaurator oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Szef kuchni i właściciel restauracji Moonsfera. 

W trakcie Festiwalu kulinarnego „Młody polski ziemniak” uczestnicy spotkania mogli obejrzeć na żywo, jak przebiega proces przygotowywania dań na bazie regionalnych produktów, podpatrzeć przy tym różne ciekawe kulinarne sztuczki. Dodatkowym atutem była możliwość degustacji dań w doborowym towarzystwie, ponieważ imprezę poprowadził znany dziennikarz radiowy i prezenter Kamil Nosel

 

materiał: Radio Biper Gmina Tuczna
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama