Reklama

Dni Drelowa 2022 (film) (galeria)

3 czerwca odbyły się Dni Drelowa, które zgromadziły na placu przed Gminnym Centrum Kultury wielu amatorów plenerowej zabawy. Pogoda dopisała przyjemnym słońcem, organizatorzy przygotowali szereg ciekawych atrakcji, a na scenie zagrały znane w regionie zespoły, wśród których najwięcej emocji wywołała formacja Lanberry. Imprezie towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz chorej na nowotwór Sylwii, w której wzięcie udziału dało również szansę wygrania lub wylicytowania przelotu śmigłowcem nad Drelowem.

Dni Drelowa zainaugurowała jubileuszowa XX sesja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, którego członkowie i przyjaciele wspólnie wspominali moment powstania organizacji i dwadzieścia lat działalności na rzecz pomnażania lokalnych dóbr kulturalno-historycznych. – Dziś Towarzystwo obchodzi swoje święto. To grupa ludzi pozytywnie zakręconych dla Drelowa i okolic, ludzi, którzy potrafią poświęcić swój czas i organizować lub współorganizować wiele imprez i uroczystości, przy tym wspominać ważne osoby z historii naszej gminy i wydarzenia, które istotnie namalowały jej obecną sytuację i to, jak obecnie żyjemy. To też nasz partner w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, chociażby na remont kościoła – podkreślił wójt Piotr Kazimierski.

Spotkanie uświetniło wręczenie medali „Zasłużony dla Gminy Drelów” Annie Ciesielskiej i Januszowi Jaroszewskiemu, nagrodzenie laureatów konkursu „Historie naszych bohaterów” oraz wystawa rzeźb Józefa Olszańskiego, które do Drelowa przywieźli jego wnukowie Dominika Leszczyńska i Łukasz Olszański. – Rzeźby wykonał mój śp. dziadek Józef Olszański. Tworzył je, jak byłem małym chłopcem. Przez wiele lat były u nas w domu na strychu, teraz chcieliśmy uczcić to dzieło, które dziadek wykonał, dlatego znalazło się w Drelowie na dwudziestolecie Towarzystwa. Dziadek pochodził z Drelowa i choć pół życia mieszkał w Lublinie to zawsze był wierny Ziemi Drelowskiej. To on zbierał materiały do stworzonej po jego śmierci przez brata Józefa Olesiejuka „Monografii wsi Drelów”, był tutaj bardzo aktywnym społecznikiem. Jego hobby było tworzenie w drewnie. Był wszechstronną osobą, grał na instrumentach, rzeźbił, był wybitnym pedagogiem, społecznikiem, tzw. „człowiek-orkiestra” – wspomina Łukasz Olszański

Więcej o XX sesji TPZD:
Drelów: Jubileuszowa XX sesja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej <<==>> LINK

Podczas imprezy na scenie zaprezentował swoje umiejętności znany z programu telewizyjnego „Mam Talent” jego półfinalista Michał Rycaj, zwycięzca licznych turniejów, sędzia międzynarodowych zawodów, a przede wszystkim dwukrotny mistrz Polski i trzykrotny mistrz świata we freestyle football. Publiczność miała również okazję obejrzeć występ nowego składu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Drelowiacy” działającego pod kierunkiem instruktora Pawła Szyca przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany plac zabaw.

Jedną z atrakcji dnia była parada motocyklowa, która po raz kolejny już wpisała się w scenariusz Dni Drelowa. W tym roku motocykliści ruszyli „Śladami Unitów Drelowskich” pokonując godzinną trasę Drelów – Zahajki – Żerocin – Strzyżówka – Witoroż – Kwasówka – Łózki – Wólka Łózecka – Szóstka – Drelów i upamiętniając tym samym lokalnych męczenników, którzy w 1874 r. zginęli z rąk żołnierzy rosyjskich stojąc w obronie wiary i drelowskiego kościoła, przy którym miał miejsce krótki symboliczny postój.

Podczas gdy uczestnicy imprezy oczekiwali na powrót motocyklistów na placu odbył się pokaz strongman, a także zacięta rywalizacja o tytuł „Najsilniejszego w Gminie Drelów”. Chętni zawodnicy wyłonieni spośród publiczności próbowali swoich sił m.in. w podnoszeniu na czas belki i przenoszeniu ramy, której ozdobą były dwie przydające już i tak nie lada ciężarowi kilku kilogramów dwie panie. Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami.

Tego dnia jedną z najciekawszych atrakcji, o której marzyło wielu uczestników imprezy, była wygrana w postaci przelotu śmigłowcem nad Drelowem i którą zapewnił sponsor Dni Drelowa – firma Wipasz S.A. z prezesem Józefem Wiśniewskim na czele. Do wzięcia udziału w losowaniu bezpłatnego przelotu dla czterech osób uprawniał zakup symbolicznej cegiełki wspierającej tym samym zbiórkę na leczenie chorej na nowotwór Sylwii, mieszkanki gminy i pracownicy urzędu gminy. W ten sposób Drelów z lotu ptaka oglądało osiem osób zaproszonych przez dwoje szczęśliwców wyłonionych w losowaniach. Dodatkowo przeprowadzono dwie licytacje, które z wynikiem 1100 zł i 1800 zł pozwoliły kolejnym dwóm osobom zabrać na pokład swoich bliskich.  – To już nasze kolejne Dni Drelowa, które tym razem zostały połączone z akcją charytatywną na rzecz chorej pracownicy urzędu gminy. W takiej sytuacji mogliśmy liczyć na hojność firmy Wipasz, która zainwestowała nie tylko w Międzyrzecu Podlaskim, ale również w gminie Drelów. Okazała nam znaczne wsparcie, dlatego stać nas było chociażby na zespół Lanberry, ale też włączyła się w zbiórkę nagradzając lotami śmigłowcem tych, którzy wspierają naszą pracownicę w leczeniu choroby nowotworowej – zaznaczył wójt Piotr Kazimierski. – Nie wszyscy bogaci chcą hojnie pomagać i nie wszyscy wielcy przedsiębiorcy chętnie wyciągają swoje pieniądze. Wipasz to swego rodzaju fenomen. 

Z czego wynika potrzeba udziału w życiu społecznym gminy i okazywane jej wsparcie? – Firma Wipasz jest tworzona przez ludzi i dla ludzi. Mamy Fundację Pomocna Dłoń i pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują – wyjaśnia prezes firmy Wipasz Józef Wiśniewski. – Gdy dowiedziałem się od wójta, że jest pani, która takiej pomocy potrzebuje, to uznałem, że właśnie po to jest nasza fundacja.

Sponsor wydarzenia zadeklarował, że zebrane podczas Dni Drelowa środki na leczenie chorej na nowotwór Sylwii zostaną podwojone przez Fundację Pomocna Dłoń.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Anna Ostapiuk, Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama