Reklama

Drelów: Jubileuszowa XX sesja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej (galeria)

3 lipca Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej odbyło swoją jubileuszową dwudziestą sesję, która zainaugurowała tegoroczne Dni Drelowa. Spotkanie było okazją do wspomnień o powstaniu, początkach działania TPZD oraz wszelkich podjętych przez organizację inicjatywach. W trakcie uroczystej sesji wręczono medale "Zasłużony dla Gminy Drelów" członkom TPZD Annie Ciesielskiej i Januszowi Jaroszewskiemu, uhonorowano również laureatów konkursu "Historie naszych bohaterów". Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Olszańskiego, który przyczynił się do wydania w 1996 r. "Monografii wsi Drelów".

Spotkanie otworzył prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej Franciszek Jerzy Stefaniuk, który przybliżył pokrótce moment zawiązania organizacji i wydarzenia, które stały się inspiracją dla ówczesnego wójta Gminy Drelów Adama Szulika do założenia TPZD. Wspomniano rok 1996, w którym została wydana „Monografia wsi Drelów” Feliksa Olesiejuka, będąca bezpośrednim bodźcem do utworzenia formacji, której misją będzie pomnażanie dorobku kulturalno-historycznego gminy. – Takie towarzystwo jak nasze zdarza się i rodzi tylko raz w historii. Sam zamysł dojrzewał co najmniej dziesięć lat. W naszych głowach pojawiały się pytania, w jakim kierunku iść, co zrobić ze wspaniałą historią Drelowa. Przyświecał nam jeden cel, a w centrum byli Unici Drelowscy. Od roku 1990 zaczęliśmy promocję tego tematu, która miała pełnić formę społecznej komunikacji – mówił podczas uroczystej sesji pomysłodawca i pierwszy przewodniczący TPZD Adam Szulik.

W miarę upływu lat Towarzystwo rozwijało się, poszerzało zakres działania, zmieniała się liczba członków jak i sam zarząd. Obecnie tworzą go Franciszek Jerzy Stefaniuk – prezes, Piotr Kazimierski – wiceprezes, Teresa Waszczuk – sekretarz, Janusz Jaroszewski – skarbnik, Mariusz Filipiuk, Magdalena Pepa, Alicja Samulak, Ewa Strok, Adam Szulik – członkowie. – Towarzystwo przyjęło zasadę, by każdego roku podczas Dni Drelowa zorganizować uroczystą sesje historyczną dla upamiętnienia ważnych zdarzeń i bohaterów związanych z Ziemią Drelowską, tak by ocalić od zapomnienia wszystkie pozytywne aspekty, które tkwią w naszej pamięci – podkreślił prezes zarządu Franciszek Jerzy Stefaniuk. I tak każdego niemal roku Dniom Drelowa towarzyszyły prelekcje i wystąpienia dotyczące ważnych dla Gminy Drelów postaci, organizacji, zwyczajów i obrzędów oraz wydarzeń, poruszano m.in. kwestię awansu społecznego samego Drelowa, śpiewanej tradycji czy twórców ludowych. Spotkania były okazją do świętowania jubileuszy, jak choćby Zespołu Śpiewaczego Bagnoszki z Drelowa. Towarzystwo włączało się w organizację i przebieg istotnych projektów, np. Rekonstrukcja Męczeństwa Unitów Drelowskich i Światowe Dni Młodzieży w Drelowie, brało czynny udział w pozyskiwaniu środków finansowych i wspólnej z Gminą Drelów realizacji projektów: wydanie Monografii Gminy Drelów czy remont kościoła parafialnego w Drelowie. Dzięki wspólnym wysiłkom zrealizowano film „Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie”. – Dziękuję całemu gronu Towarzystwa, bo prócz ludzi oddanych Drelowszczyźnie i zakochanych w swej ziemi, to grupa inicjatywna, która do tego samego mobilizuje również nas jako samorząd . Towarzystwo jest dla nas inicjatorem działań i nieodzownym partnerem w pozyskiwaniu środków – podkreślił wiceprzewodniczący zarządu TPZD, wójt Piotr Kazimierski

W trakcie uroczystej sesji wręczono przyznane przez Radę Gminy Drelów na wniosek wójta Piotra Kazimierskiego medale „Zasłużony dla Gminy Drelów” członkom TPZD: skarbnikowi Towarzystwa Januszowi Jaroszewskiemu i przewodniczącej Rady Gminy Annie Ciesielskiej. – To ludzie, którzy działają nieodpłatnie, poświęcają swój czas, odgrzebują naszą historię i starają się rzucić światło oraz wyeksponować istotne dla samorządu ślady. Towarzystwo to aktywnie działająca, zupełnie apolityczna organizacja, przygarniająca osoby, które swoją pracą chcą podkreślić wyjątkowość naszej gminy – uzasadniał swój wniosek włodarz podczas ostatniej sesji Rady Gminy Drelów w dniu 30 czerwca.

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród w konkursie „Historie naszych bohaterów” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Drelowie. – Konkurs ten odbył się po raz pierwszy, a inspiracją był sukces naszych uczniów w podobnym konkursie zorganizowanym w Józefowie k. Warszawy. Pomyślałam, że taką inicjatywę warto przenieść na teren naszej szkoły, naszego regionu, by zaszczepić wśród uczniów zamiłowanie do patriotyzmu, kultywowania i pielęgnowania dziedzictwa, jakie reprezentują bohaterowie z naszej gminy – wyjaśniła organizatorka konkursu, nauczyciel religii Agnieszka Kozaczuk. Do konkursu przystąpiło dziesięciu uczniów. Wśród laureatów znaleźli się:

– w kat. klas IV-VI
I miejsce Gabriela Kieczka „Historie naszych Bohaterów – Marianna Olesiejuk – słowo o Mariannie”
II miejsce Natalia Oklińska „Wywiad z Wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Panem Franciszkiem Jerzym Stefaniukiem”
III miejsce Anna Ciok „Pan Marian Parafiniuk – człowiek wielkiego poświęcenia”

– w kat. klas VII-VIII
I miejsce Karol Grochowski „Bagnoszki z Drelowa”
II miejsce Magdalena Oklińska „Mój Bohater Stanisław Stańczuk”
III miejsce Adam Michalski „Ludwik Prokopiuk nasz Drelowski Bohater”

wyróżnienia: Julia Jaszczuk „Zesłani na Sybir”, Błażej Daniluk „Władysław Hawryluk – człowiek wielu talentów. Zwykła historia – niezwykłego człowieka”, Aleksandra Kunaszyk „Drelowski Pomnik – Ksiądz Karol Leonard Wajszczuk”, Dominika Niewiadomska „Ksiądz Marek Weresa naszym Bohaterem”.

XX sesji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Olszańskiego, która została zaprezentowana dzięki uprzejmości wnuków twórcy Dominiki Leszczyńskiej i Łukasza Olszańskiego.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia, tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama