Reklama

Biała Podlaska: Biurowiec Starostwa – jednocześnie Powiatowe Centrum Kultury

W związku z rozstrzygnięciem naboru wniosków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Powiat Bialski otrzymał dofinansowanie w kwocie 20 milionów złotych na zadanie pn. Budowa budynku o przeznaczeniu społeczno - kulturalnym na potrzeby mieszkańców Powiatu Bialskiego. To milowy krok i w sumie decydujący, który umożliwi w najbliższym czasie rozpoczęcie kolejnej wielkiej budowy w Białej Podlaskiej. Dawny Urząd Wojewódzki totalnie zmieni swoje oblicze - praktycznie przestanie istnieć - powstanie zupełnie nowy budynek.

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej na wniosek Zarządu Powiatu podczas zmian budżetowych na rok 2022 dokona przesunięcia planów wydatków majątkowych w kwocie 150 tys. zł z zadania pn. Wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej budynku biurowego na zadanie pn. Opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla zadania pn. Budowa budynku o przeznaczeniu społeczno – kulturalnym na potrzeby mieszkańców Powiatu Bialskiego. W tytule „dokumentacji projektowo – kosztorysowej” nadal pozostanie 180 tysięcy zł (z 330 tysięcy planowanych przed obecnymi zmianami).

Budynek z misją
W ramach projektu zostanie wybudowany budynek o przeznaczeniu społeczno – kulturalnym, w którym zostaną zlokalizowane instytucje publiczne świadczące usługi dla mieszkańców oraz Powiatowe Centrum Kultury, które będzie skupiało działania o charakterze kulturalnym realizowane na terenie powiatu bialskiego.

Realizacja projektu pozwolić ma na powstanie nowoczesnej, dostosowanej do potrzeb użytkowników i interesantów infrastruktury publicznej zapewniającej wysoki poziom świadczonych usług.
Budynek ma być w pełni dostępny i funkcjonalny.

Z uwagi na krótki termin rozstrzygnięcia postępowania przetargowego (9 miesięcy od dnia otrzymania promesy) planowana inwestycja przeprowadzona ma zostać w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Niezbędnym elementem postępowania przetargowego w zaplanowanym trybie jest precyzyjne opracowanie opisujące zamówienie, tj. program funkcjonalno – użytkowy. W związku z powyższym zadanie pn. Wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej budynku biurowego nie będzie wykonane, a plan ma zostać skorygowany w najbliższym czasie.

Cel jasno wyznaczony – nowoczesna, ekonomiczna i użytkowa siedziba Starostwa!
Powiat Bialski, na czele ze Starostą Mariuszem Filipiukiem, postawił sobie za jeden z głównych celów w obecnej kadencji samorządu, budowę siedziby Starostwa Bialskiego. Obecnie użytkowany obiekt byłego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicach: Brzeska – al. Tysiąclecia – Narutowicza nie spełnia większości wymogów technicznych i energochłonnych. W zamyśle samorządowców jest pozostawienie (o ile pozwolą na to badania techniczne i opinie inżynierskie) jednej bądź dwóch kondygnacji z obecnego biurowca – z przeznaczeniem na przebudowanie ich jako parking piętrowy. Nowy obiekt ma bowiem powstać na wolnym terenie – obecnego parkingu – przed biurowcem od strony ulicy Narutowicza.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama