Reklama

Perły Życia z Kodnia na XXIII Przeglądzie Piosenki, Tańca i Teatru w Świdniku (galeria)

Z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w dniu 22 maja grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu została zaproszona przez Wiesławę Staszczak, kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdniku–Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, do prezentacji umiejętności tanecznych na tym szczególnym święcie.

Dzień Godności to uroczysta, unikalna sposobność, aby uwidocznić, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Pojawiające się ograniczenia i bariery utrudniające osobom z niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie są wyzwaniem do nieustannej zmiany rzeczywistości, która nas otacza i na pewno nie jest wynikiem samej niepełnosprawności.

Oficjalną część integracyjnego spotkania rozpoczęła przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Świdniku Iwona Ratajczak. W przemówieniu bardzo ciepłymi słowami przywitała wszystkich obecnych, a także podziękowała władzom samorządowym, instytucjom i przyjaciołom stowarzyszenia za okazywaną pomoc i  wsparcie. Z kolei specjalne podziękowania trafiły na ręce dyrektora Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzaty Paproty,  która przekazała kosz słodyczy dla wszystkich uczestników.

Swoje umiejętności artystyczne prezentowały następujące grupy taneczne oraz  indywidualni wykonawcy: m.in. Ach to My – grupa wokalna WTZ PSONI Koło w Świdniku, Pasjonaci – grupa teatralna ŚDS PSONI Koło w Świdniku, Tymoteusz Misiura – solista DCA PSONI Koło w Świdniku, Piaskowe Ludki – grupa artystyczna SOSW w Kozicach Dolnych, grupa wokalna Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku, Bębnoludy – grupa artystyczna WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej, Pod Parasolem – grupa wokalna WTZ SIS w Mełgwi, Łukasz Lisek – solista WTZ w Janowicy, Motyle –  grupa taneczna WTZ PSONI Koło w Świdniku i inni. Oprócz występów wokalnych, tanecznych i teatralnych, przygotowano wystawę prac osób niepełnosprawnych, kiermasz, a także zabawy dla najmłodszych.

Zaproszenie, z którego skorzystali niepełnosprawni artyści z grupy Perły Życia, to niecodzienne przeżycie, które jest dla nich znaczącym wyróżnieniem. Cechuje ich żywiołowość, chęć do wystąpień publicznych, spontaniczność mimo ograniczeń natury fizycznej i psychicznej. Uczestnicy grupy artystycznej Perły Życia od kilku miesięcy przygotowywali się do występu artystycznego, który mieli  prezentować w Świdniku. Należy przyznać, że działania te były związane z różnorodnymi postawami, które się nasiliły. Czas lockdown-u, ograniczenia
w korzystaniu ze spotkań z innymi niepełnosprawnymi, brak możliwości regularnych wystąpień publicznych, pogłębiające się niedomagania emocjonalne i społeczne, to tylko niektóre z czynników,  jakie wpłynęły na osoby z niepełnosprawnościami. Negatywne skutki pandemii znalazły odbicie w zachowaniu całego społeczeństwa, tym mocniej nie wywarły pozytywnego wpływu na niepełnosprawnych. Bardziej niż inni potrzebują zrozumienia, wyrozumiałości, zaopiekowania, cierpliwości…

Najważniejsze, że Perły Życia mają szansę na rozwój artystyczny, który oddziałuje w niepowtarzalny sposób na te jednostki. Uczą się wyrażania siebie i swoich emocji, wzmacniają poczucie własnej wartości, odczuwają aprobatę społeczną. Regularne zaproszenia na Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną do Świdnika są dowodem na to, że ich wysiłki spotykają się z sympatią i uznaniem, a przede wszystkim są sprawdzianem ich aktywności artystycznej.

materiał – tekst i zdjęcia: Beata Kupryś, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama