Reklama

Gm. Międzyrzec: Wotum zaufania i absolutorium dla wójta Krzysztofa Adamowicza

28 czerwca podczas obrad XLIV sesji radni gminy Międzyrzec Podlaski udzieli wójtowi Krzysztofowi Adamowiczowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok. Podkreślono szczególne zaangażowanie w realizację zadań oraz wsparcie udzielane mieszkańcom i ich potrzebom.

Wójt Krzysztof Adamowicz przypomniał kilka najważniejszych i najciekawszych kwestii dotyczących 68-stronicowego raportu o stanie gminy w roku 2021, obejmującego wszystkie dziedziny działalności samorządu. Przedstawił również sprawozdanie dotyczące wykonania ubiegłorocznego budżetu.

Dochody w budżecie na rok 2021 r. szacowane na kwotę 74.414 zł zostały wykonane w kwocie 70.286 zł, co stanowi blisko 95% wykonania budżetu. Dochody bieżące zostały wykonane na poziomie 99%.

Określone na kwotę 72.687 zł wydatki zostały wykonane w kwocie 69.079 zł, co stanowi 95% wykonania budżetu, wydatki majątkowe – 98%.

Planowany budżet deficytowy zakończył się nadwyżką 1,2 mln złotych. Skumulowane wolne środki i nadwyżki budżetowe w łącznej kwocie ponad 7 mln złotych dają samorządowi w roku bieżącym możliwość zachowania dynamiki rozwoju. 

Mimo trudności związanych z pandemią był to dobry rok dla Gminy Międzyrzec Podlaski. Pozyskaliśmy środki z Polskiego Ładu w kwocie 10,5 mln złotych na przebudowę dróg gminnych, uzyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych, posiadaliśmy zabukowane środki na realizację wielu inwestycji związanych z Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Lubelskiego, co ostatecznie urosło do kwoty ponad 15 mln złotych. Tych inwestycji było 59, a za zaangażowanie i sprawną ich realizację dziękuję wszystkim pracownikom – mówił wójt Krzysztof Adamowicz. – Tworzymy odpowiedzialny budżet i zarządzamy każdą złotówką w sposób transparentny, tak aby maksymalnie wykorzystać środki zewnętrzne.

Pozytywną opinię dotyczącą budżetu 2021 r. wydały Regionalna Izba Obrachunkowa oraz komisje gminne. Radni, podkreślając zaangażowanie i efektywne działanie na rzecz gminy, jednogłośnie podjęli uchwałę udzielając włodarzowi wotum zaufania. Mając na uwadze wykonanie budżetu za rok 2021 również jednogłośnie udzielili wójtowi Krzysztofowi Adamowiczowi absolutorium.

Przyjęcie sprawozdania to oczywiście zasługa całego pionu finansowego i pani skarbnik, która bacznie dba o cyferki. Dziękuję za gospodarskie spojrzenie, a przede wszystkim merytoryczne i zgodne z prawem – zaznaczył włodarz. – Cieszę się, że dostrzegacie to, co dzieje się w gminie i to, co staramy się czynić dla naszych mieszkańców. Oczywiście każdy z nas uważa, że możemy więcej, ale chcę zapewnić, że 59 inwestycji w roku 2021 to ogromny wysiłek wszystkich wydziałów urzędu gminy. Staramy się budować społeczną, przewidywalną gminę i współpracować, by w sposób efektywny i skuteczny zarządzać finansami i jej majątkiem. 

 

materiał: XVIV sesja Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia 28 czerwca 2022 r.
zdjęcie: Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama