Reklama

Koncerty Reed Connection i Zbigniewa Gacha zakończą 3. Bialski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 26 czerwca 2022
, godz. 19:30
Przed nami ostatnie koncerty w ramach 3. Bialskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbędą się 26 czerwca, tym razem w kościele pw. św. Antoniego. Usłyszymy Trio Stroikowe Reed Connection oraz organistę Zbigniewa Gacha. Początek godz. 19:30. Wstęp wolny.

Kilka słów o wykonawcach.

Reed Connection

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches:
Michał Mogiła – obój
Marek Zjawin – klarnet
Rafał Dołęga – fagot

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych. Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne).

Muzycy występują w różnych formacjach np. tria, kwartetu, kwintetu, kwintetu fortepianowego czy zespołu wokalno-instrumentalnego.

Reed Connection Trio wystąpił po raz pierwszy w marcu 2010 roku w Zielonej Górze wraz z zaproszoną do projektu znaną polską pianistką Beatą Bilińską. Artyści wykonali dwa kwintety na fortepian i instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Projekt zebrał bardzo pozytywne głosy na łamach polskiej prasy muzycznej.

Zespół Reed Connection występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem al mano”.

Od 2018 roku zespół współpracuje ze światowej sławy rosyjskim pianistą Dmitry Shishkinem, z którym koncertował w całej Polsce. W 2019 roku w podczas jubileuszu działalności artystycznej Reed Connection Trio wystąpiło na wspólnym koncercie z Grupą MoCarta. W 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty CD Reed Connection Trio z koncertami promującymi w Polsce i za granicą.

Zbigniew Gach

Organista, pedagog oraz menedżer kultury. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach i Włoszech. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku 18 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie w klasie organów prof. Wiktora Włudyki. Z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Ponadto jest absolwentem studiów w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jest laureatem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Słupska.

***

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski, a organizatorem Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

Źródło / plakat: BCK w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama