Reklama

Akademia Bialska najlepszą uczelnią zawodową w Polsce (film) (galeria)

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II znalazła się na I miejscu XXIII edycji ogólnopolskiego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Uroczyste świętowanie sukcesu zostało połączone z briefingiem prasowym, który odbył się w dniu 23 czerwca przed budynkiem głównym ABNS w Białej Podlaskiej.

Uczelnia od 2013 roku zajmuje czołowe miejsca, w tym już po raz piaty jest na I miejscu, a od dziecięciu lat staje na podium. 22 czerwca w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie rankingu, który jest rywalizacją uczelni z całej Polski. Gala finałowa odbyła się z udziałem rektorów najlepszych uczelni w Polsce. W imieniu ABNS wyróżnienie odebrał prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk Rektor Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II.

23 czerwca przed budynkiem uczelni w Białej Podlaskiej miał miejsce briefing, podczas którego społeczność akademicka mogła cieszyć się sukcesem wraz z mieszkańcami Białej Podlaskiej i sympatykami uczelni. – Nie odpuszczamy, cały czas działamy, staramy się, żeby było najlepiej. Służymy naszym studentom i chyba robimy to autentycznie, skoro jesteśmy docenieni – zauważa prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, Rektor Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. – Wychodzimy naprzeciw społeczeństwu, otoczeniu społeczno-gospodarczemu. Wprowadzamy nowy kierunek położnictwo. Kiedy w szpitalu nie ma położnych to jest to właśnie ta współpraca, którą widzimy w każdym miejscu. Chcemy wspomóc naszych przedsiębiorców i oni to widzą, chętnie przyjmują naszych studentów na praktyki i chętnie u nas wykładają.

Obecnie z oferty bialskiej uczelni korzysta ponad 2000 studentów. W ubiegłym roku zrekrutowano najwięcej studentów spośród wszystkich uczelni zawodowych. – Młodzież się do nas garnie ze względu na bogatą ofertę kształcenia. Prowadzimy intensywną rekrutację w kierunku powstania filii w Radzyniu Podlaskim. Chcemy też zachęcić naszych studentów, by byli bardziej mobilni. Dużo wykładowców jeździ po świecie, poznają inne uczelnie, co jest dla nas z korzyścią, ale musimy też zmotywować studentów – snuje plany rektor bialskiej uczelni.

Tegoroczny ranking został przygotowany na podstawie bazy POL-on, bazy Scopus-SciVal, danych z badania Ekonomicznych Losów Absolwentów oraz wyników badania ankietowego wśród pracowników akademickich uczelni (grupa najmłodszych profesorów „belwederskich” i doktorów habilitowanych, którzy otrzymali tytuły i stopnie naukowe w latach 2017-2022). Nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu czuwała Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Michał Kleiber, b. prezes PAN, przewodniczący Kapituły, prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, prof. Krzysztof Diks, b. przewodniczący PKA, prof. Wiesław Banyś,
b. przewodniczący KRASP, prof. Józef Garbarczyk, b. przewodniczący KRePSZ, prof. Bogusław Smólski, b. rektor-komendant WAT, prof. Marek Krawczyk, b. rektor WUM, Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP, dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB, Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP, Tomasz Psonka, dyrektor ds. Rozwiązań Badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej w Elsevier i Waldemar Siwiński, kierownik Rankingu Szkół Wyższych.

Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych 2022 w tym roku obejmował 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym. Metodologia rankingu w tym roku obejmowała takie wskaźniki jak: Efektywność naukowa – 28%, Potencjał naukowy – 15%, Umiędzynarodowienie – 15%, Prestiż – 12%, Absolwenci na rynku pracy – 12%, Warunki kształcenia – 10% i  Innowacyjność – 8%. Kapituła Rankingu dołożyła wszelkich starań, aby wyniki rankingu – adresowanego do kandydatów na studia, zostały opublikowane przed rozdaniem świadectw dojrzałości, co ułatwi kandydatom dokonanie wyboru studiów. Ranking dostarcza również wiarygodnych informacji oraz pomaga w przemyślanym wyborze uczelni i kierunków studiów.

Najwięcej punktów zdobyliśmy w rubrykach – pozyskiwanie środków dodatkowych i parametryzacja, czyli ocena Ministerstwa Edukacji i Nauki, która wypadła bardzo dobrze. Cała społeczność akademicka jest i była zaangażowana w pracę uczelni, jest kowalem tego sukcesu. To nie przypadek, że my te pierwsze miejsca zdobywamy – stwierdza rektor Jerzy Nitychoruk. – Najważniejsze w tym, czym się otaczamy, to dobrzy ludzie i świadomi pracownicy. Gratuluję, że taki zespół pan rektor wokół siebie gromadzi – dodał przewodniczący rady uczelni, dyrektor WSS w Białej Podlaskiej Adam Chodziński

W ofercie Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II na najbliższy rok akademicki można znaleźć 22 kierunki studiów. Oferuje studia stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe oraz studia w języku angielskim: Computer Science, Nursing, Tourism and Recreation. Wspiera studentów nie tylko atrakcyjnymi stypendiami, ale zapewnia bezpłatne studia w atrakcyjnych warunkach z wykorzystaniem nowoczesnej stale rozbudowującej się bazy dydaktycznej. Uczelnia dba o rozwój naukowy studentów i pracowników, stawia na intensyfikację praktycznych umiejętności zawodowych, a także jest ważnym i prestiżowym ośrodkiem akademickim w północno-wschodniej części woj. lubelskiego. Uczelnia posiada 22-letnie doświadczenie edukacyjne, potwierdzone pozytywnymi ocenami Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

Cała oferta studiów ABNS w Białej Podlaskiej: http://www.pswbp.pl/index.php/pl/oferta-edukacyjna-rekr
Kandydaci na studia nie ponoszą opłaty rekrutacyjnej.

 

materiał: tekst informacyjny – Jowita Grochowiec, dyrektor Gabinetu Rektora, Rzecznik Prasowy Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych / briefing – Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Radio Biper Biała Podlaska
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama