Reklama

Konstantynów: Dzień Działacza Kultury Powiatu Bialskiego (galeria)

22 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie odbył się uroczysty Dzień Działacza Kultury Powiatu Bialskiego, podczas którego wręczono powiatowe nagrody: Samorząd gminny przyjazny kulturze, Bialskie Talenty i Nagrody Kultury. Był to również moment uhonorowania Aliny Maniowiec oraz laureatów konkursu "Znani i nieznani z Podlasia - biografie naszych babć i dziadków. Wydarzeniu towarzyszył koncert "Marczuk i Przyjaciele". Niebawem galeria zdjęć i film z wydarzenia.

Zgromadzonych na uroczystości gości powitali wicestarosta Janusz Skólimowski oraz wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. Spotkanie poprowadziła dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Barbara Kociubińska-Koza.

Podziękowanie dla Aliny Maniowiec

Podczas uroczystości podziękowania za długoletni staż pracy oraz wkład wniesiony w kulturę Powiatu Bialskiego odebrała emerytowana dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Alina Maniowiec.

Alina Maniowiec kierowała biblioteką przez 18 lat, całkowicie zmieniając jej wygląd i rozwijając misję. Biblioteka zyskała patrona, od 2012 r. jest nim zasłużony dla regionu ziemianin, Kajetan Kraszewski. Pod jej opieką biblioteka wydała między innymi „Słowniczek nazw fizjograficznych gminy Wisznice” oraz publikację pokonferencyjną „Kraszewscy na Podlasiu”. Zawsze bliskie jej sercu były dzieci, współpracując z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego przygotowała wiele projektów właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach. Biblioteka w Wisznicach była wielokrotnie nagradzana, m.in.: uhonorowana tytułem Biblioteki Roku Powiatu Bialskiego w 2012 roku, nagrodzona pierwszą nagrodą w VII edycji powiatowego konkursu z cyklu Ocalić od zapomnienia, uzyskała również III miejsce w kategorii bibliotek gminnych we współzawodnictwie na najaktywniejszą bibliotekę publiczną województwa lubelskiego 2003-2004, Biblioteka – Czytelnik – Środowisko pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego. Biblioteka pod egidą Aliny Maniowiec otrzymała wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego. Realizacja projektów nie byłaby możliwa bez środków finansowych, i tu pani Alina ma także swoje zasługi, co dostrzegł Starosta Bialski wyrażając swoje uznanie za jej umiejętność pozyskiwania środków pozabudżetowych na wzbogacanie działalności środowiskowej, unowocześnienie warsztatu pracy oraz różnorodne formy promocji biblioteki. Biblioteka uczestniczyła w ogólnopolskich akcjach: Noc bibliotek, Narodowe czytanie, Cała Polska czyta dzieciom, czy Mała książka – wielki człowiek. 

Wręczenie nagród w konkursie „Znani i nieznani z Podlasia – biografie naszych babć i dziadków”

Tego dnia wręczono nagrody w konkursie „Znani i nieznani z Podlasia – biografie naszych babć i dziadków”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, pełniąca również funkcję biblioteki powiatowej. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka i Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Głównym celem konkursu było zebranie biografii znanych i nieznanych mieszkańców Podlasia oraz zachęcanie mieszkańców powiatu, zwłaszcza osób młodych, do dokumentowania historii lokalnej. Była to również doskonała okazja do rozwijania wiedzy o postaciach znanych i mniej znanych
na podstawie bezpośrednich wywiadów, wspomnień i relacji świadków, a także dokumentów, zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach.

Prace laureatów zostały zamieszczone w specjalnej publikacji pokonkursowej opracowanej i wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej. 

W gronie zwycięzców znaleźli się:
kategoria szkoła podstawowa klasy IV-VI:
I nagroda: Maja Stefaniak
II nagroda: Lena Kondratiuk
III nagroda: Angelika Maziejuk

kategoria szkoła podstawowa klasy VII-VIII:
I nagroda: Małgorzata Biernacka
II nagroda: Adam Kondracki
IIII nagroda: Karolina Zacharuk
wyróżnienie: Wiktoria Rudasz

kategoria szkoły średnie:
I nagroda: Małgorzata Chodyka

kategoria osoby dorosłe:
I nagroda: Łukasz Makarewicz
II nagroda: Antonina Narojek
III nagroda: Justyna Chodkowska-Miszczuk
Za zaangażowanie w popularyzację konkursu w powiecie nagrodzono biblioteki: Gminną Bibliotekę Publiczną w Piszczacu, Bibliotekę Publiczną Gminy Kodeń oraz Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Tłuśćcu w gminie Międzyrzec Podlaski.

Wręczenie nagrody „Samorząd gminny przyjazny kulturze”

Każdego roku celem konkursu adresowanego do wszystkich gmin i miast powiatu bialskiego jest wyłonienie gminy najbardziej zaangażowanej w działalność kulturalną oraz promocja pozytywnego wizerunku władz samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych działań w gminie na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. Podstawą oceny jest wypełniona przez gminę i przesłana na adres Starostwa Powiatowego ankieta. W tegorocznej edycji wzięło udział siedem samorządów: gminy Leśna Podlaska, Terespol, Konstantynów, Rokitno i Międzyrzec Podlaski oraz miasta Międzyrzec Podlaski i Terespol.

Laureatem konkursu została Gmina Międzyrzec Podlaski. Nagrodę odebrali wójt Krzysztof Adamowicz, dyrektor GOK Sylwia Hubica oraz dyrektor GBP Magdalena Chodzińska.

Wręczenie Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2021

Kapituła konkursu oceniła kandydatury biorąc pod uwagę szczególne osiągnięcia zdobyte w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

w kategorii nauka: Kamil Pulik i Cezary Paweł Cap
w kategorii kultura: Marta Lichaczewska
w kategorii sport: Łukasz Bogusz i Bartosz Krzyżanowski
wyróżnienia: Kacper Budrewicz, Julia Martyn, Wiktor Mironiuk i Daria Maria Myszka
Laureaci otrzymali statuetki, nagrody finansowe w wysokości 500 zł oraz pamiątkowe dyplomy, natomiast wyróżnieni dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wręczenie Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury są przyznawane co roku, a laureatami mogą być mieszkańcy Powiatu Bialskiego, osoby prawne, organizacje pozarządowe, mające siedzibę na terenie Powiatu Bialskiego lub służące na jego rzecz, na podstawie oceny całokształtu ich działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu. Od bieżącego roku ta nagroda ma swojego Patrona, Józefa Ignacego Kraszewskiego, najbardziej znaną postać świata literatury, kultury i sztuki Powiatu Bialskiego.

Nagrodę odebrali:
Małgorzata Piekarska
Zdzisław Marczuk
Grzegorz Kulicki
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka”, którego prezesem jest Cezary Nowogrodzki

Wydarzeniu towarzyszył koncert „Marczuk i Przyjaciele„, w którym zaprezentował się laureat Nagrody Kultury Zdzisław Marczuk w towarzystwie podopiecznych Zuzanny Abramowskiej i Anieli Juszkiewicz. Muzyków wsparły zespoły „Pogodna Jesień” z Konstantynowa oraz „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej.

 

materiał: Dorota Uryniuk, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama