Reklama

Janów Podlaski: Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy

W dniach 30 maja – 10 czerwca grupa 37 uczniów janowskiego technikum, w tym 24 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni i 13 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, wraz z trojgiem nauczycieli uczestniczyła w stażu zawodowym w Grecji. Staż został zorganizowany w ramach projektu „Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy” finansowanego ze środków Programu PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podczas realizacji stażu janowska młodzież była zakwaterowana w hotelu Golden Sun w miejscowości Nea Mesangala, natomiast zajęcia praktyczne odbywała w różnych greckich przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i stadninach koni.

W ramach praktyki zawodowej przyszli mechanizatorzy rolnictwa odbywali zajęcia w centrum edukacyjnym „OLYMPUS”. W pierwszym tygodniu zajęć nasi uczniowie przeprowadzali weryfikację i naprawę poszczególnych zespołów ciągników i maszyn rolniczych. W tym czasie została przeprowadzona obsługa i naprawa: silnika spalinowego, skrzyni przekładniowej, układu kierowniczego, układu hamulcowego, instalacji elektrycznej, sprzęgła i wiele innych czynności obsługowych i naprawczych. W drugim tygodniu stażu zawodowego grupa mechanizatorów z janowskiej szkoły poznała chłodnię owoców „BOUZONAS” znajdującą się w miejscowości Pyrgetos. Zakład ten specjalizuje się w sortowaniu i przechowywaniu owoców kiwi. Stażyści poznali proces przetwórstwa i przechowywania owoców, jak również maszyny i urządzenia stosowane w technologii obróbki owoców. W kolejnych dniach stażu zawodowego w Grecji przyszli mechanizatorzy rolnictwa uczestniczyli w wyjeździe dydaktycznym do zakładu produkcyjnego „ZHKOS” w Larisie produkującego deszczownie rolnicze i filtry wodne. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcyjnym, parametrami roboczymi i zastosowaniem wytwarzanych deszczowni.

Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali w stadninach koni: Pierias Endurance Horse Team i Pierias Equestrian Club, które specjalizują się w rekreacji, hipoterapii oraz w treningu skokowym. Stażyści wykonywali zabiegi pielęgnacyjne koni, czyszcząc je i kąpiąc, zapewniali ruch, oprowadzając w ręku lub wypuszczając na padoki. Podczas praktyk przyszli hodowcy diagnozowali stan zdrowia zwierząt, obserwowali przebieg badań weterynaryjnych oraz uczestniczyli w zajęciach jazdy konnej i wyjazdach w teren. Podczas wyjazdów w teren uczniowie poznali oznaczenia szlaków konnych, kierunki użytkowania wierzchowców w turystyce i rekreacji konnej. Stażyści wykonywali również prace porządkowe w stajniach i na terenach ośrodków, poznali sposoby utrzymania koni oraz pasze stosowane w ich żywieniu.

W czasie pobytu w Grecji młodzież z janowskiej szkoły uczestniczyła w bogatym programie kulturowym, w ramach którego poznała historię i tradycję grecką, wspaniałe zabytki i malownicze zakątki turystyczne. Uczniowie zwiedzili i poznali historię zawieszonych na wysokich skałach Meteorów i wybudowanych na nich prawosławnych klasztorów. Stażyści wybrali się też do Thessalonik – miasta w północnej Grecji, odwiedzili miasteczko górskie Stary Panteleimon oraz wąwóz Enipeas w górach Olimpu. Odbyli również rejs na pokładzie statku „Elisabet Cruises” na wyspę Skiathos oraz uczestniczyli w tanecznym „wieczorku greckim”, na którym poznali i przećwiczyli ludowe greckie tańce.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie Zespołu Szkół z Janowa Podlaskiego poszerzyli praktyczne umiejętności i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szansę uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.

 

materiał: Zespół Szkół w Janowie Podlaskim
tekst: Wiesław Melaniuk
zdjęcia: Justyna Żebrowska, Anna Wierzbicka
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama