Reklama

Zaścianki: Gminna potańcówka na dechach (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 30 lipca 2022
, godz. 18:00
30 lipca o godz. 18:00 w Zaściankach ponownie zabrzmią dźwięki muzyki tradycyjnej i po raz kolejny obcasy amatorów dawnego tańca zastukają na dechach domu ludowego. Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim powraca do realizacji kolejnego etapu Gminnej potańcówki na dechach. Tym razem do tańca będzie przygrywała kapela Tęgie Chłopy.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio. Zespół Tęgie Chłopy wydał dotychczas trzy płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, 2015), Wesele! (2017, wyd. Wodzirej) oraz Rakieta! (2021, wyd. Echo Production).  Ich najnowsza płyta Rakieta! zdobyła prestiżowy tytuł fonograficznym konkursie Polskiego Radia Folowy Fonogram Roku 2021. Jury wybierało spośród kilkudziesięciu polskich płyt folkowych wydanych w zeszłym roku. W finale konkursu znalazło się 13 płyt. Rakietą! zespół udowodnił, że ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 16 lat od uruchomienia YouTube’a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. Potrafi czule towarzyszyć człowiekowi współczesnemu na co dzień i od święta.

Projekt „Potańcówka na dechach” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje. Edycja 2022.

 

materiał, tekst: GOK Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama