Reklama

Biała Podlaska: Obywatelski projekt ustawy o Rencie Socjalnej (film)

13 czerwca w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbyła się konferencja, podczas której poruszono kwestię obecnej wysokości renty socjalnej, której poziom nie wystarcza na pokrycie bieżącego zapotrzebowania osób z niepełnosprawnościami. Zawiązano inicjatywę obywatelską, której celem jest zebranie 100 tysięcy podpisów i procedowanie o zrównanie renty do wysokości płacy minimalnej.

W konferencji wzięli udział poseł na Sejm RP Riad Haidar, prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz miejski koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami Paweł Iwaniuk.

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym osobom, którym orzeczono niepełnosprawność trwałą lub czasową niezdolność do pracy. Warto zaznaczyć, że dotyczy osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub zanim została zakończona nauka. W wielu przypadkach jest to również niepełnosprawność wrodzona. Na chwilę obecną renta socjalna wynosi 1338,44 zł brutto. – Jest to kwota miesięczna, za którą osoba z niepełnosprawnością musi utrzymać się przez miesiąc, pokryć za to koszty życia i koszty leczenia – podkreślił miejski koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami Paweł Iwaniuk.

Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Konferencja – Obywatelski projekt ustawy o Rencie Socjalnej <<==>> LINK

Jak zauważył prezydent Michał Litwiniuk, renta socjalna w obecnej wysokości, wobec drożyzny i rekordowej inflacji, nie zapewnia możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. – Jest to świadczenie społeczne wypłacane z budżetu państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Stąd właśnie potrzeba interwencji na szczeblu państwa w postaci inicjatywy zbierania podpisów przez Klub Koalicji Obywatelskiej pod obywatelskim projektem ustawy, w którym proponuje się podwyższenie wysokości renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc do takiego poziomu, który zapewniałby względną samodzielność – mówił włodarz. Przypomniał, że w samej Białej Podlaskiej, według ostatniego spisu powszechnego oraz danych z Urzędu Statystycznego, różnymi rodzajami niepełnosprawności dotkniętych jest 11% populacji, czyli około 6.000 mieszkańców miasta. – Biorąc pod uwagę, że mniej więcej 1/3 osób z niepełnosprawnościami pobiera rentę socjalną, łatwo skonstatować, że to świadczenie otrzymuje nawet 2.000 mieszkańców. Jest to bardzo istotne wyzwanie dla nas, jako miejskiej społeczności, stąd moje osobiste jak i samorządu miejskiego pełne zaangażowanie w inicjatywę.

Zawiązana inicjatywa obywatelska ma na celu ukierunkowanie swoich działań na podwyższenie poziomu renty socjalnej do wysokości płacy minimalnej, tj. 3010 zł brutto. – Wszyscy wiemy, z jakimi problemami borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Ze strony Klubu Koalicji Obywatelskiej wyszła więc inicjatywa zebrania podpisów w sprawie renty. Aby obywatelski projekt mógł być procedowany musimy zebrać sto tysięcy podpisów – wyjaśnił poseł na Sejm RP Riad Haidar. – Ta akcja wymaga dużego zaangażowania, a wiem, że ludzie mają ogromne i hojne serce. Mam nadzieję, że w niedługim czasie projekt będzie procedowany i nie zostanie wrzucony do „zamrażarki”.

Podpisy poparcia pod projektem ustawy można złożyć w Urzędzie Miasta Biała Podlaska, za pośrednictwem Pawła Iwaniuka oraz w biurze poselskim Riada Haidara:
Urząd Miasta – Paweł Iwaniuk
tel. +48 721 939 000
e-mail: [email protected]
Biuro Poselskie Riada Haidara
tel. +48 533 334 054
e-mail: [email protected].com
Dodatkowo dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą do nas dotrzeć osobiście, oferowana jest możliwość złożenia podpisu w dogodnym dla nich miejscu. Te osoby proszone są o kontakt z Pawłem Iwaniukiem w celu umówienia terminu i miejsca spotkania.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Politycy mają dobre pomysły gdy są w opozycji. Pan Haidar dobry lekarz ale populista. Czemu nie postulował powiązania renty socjalnej z minimalną krajową gdy był w SLD a premierem był Leszek Miller?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama