Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzynarodowa mobilność zawodowa uczniów technikum ZS w Małaszewiczach (galeria)

Międzynarodowy staż i praktyka zaliczona!... czyli kolejny wyjazd zawodowy uczniów z Małaszewicz do Grecji już za nimi! W dniach 22 maja – 4 czerwca uczniowie Technikum Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach realizowali kolejny wyjazd zawodowy do Grecji. Tym razem ich celem była miejscowość Paralia-Katerini, czyli jedno z piękniejszych miejsc Riwiery Olimpijskiej. To tam niemal przez dwa tygodnie zawodowo realizowali się uczniowie małaszewickiej szkoły z kierunków: technik transportu kolejowego, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik informatyk.

Już pierwszego dnia Grecja przywitała ich rewelacyjną pogodą! Co prawda w momencie przyjazdu padał lekki deszczyk, ale tuż po zameldowaniu rozpogodziło się i taka aura trwa przez cały czas. Na co dzień przebywali w greckiej miejscowości Paralia-Katerini, gdzie młodzi technicy odbywali staże i praktyki zawodowe w zakresie projektu nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021.

Główną częścią wyjazdu były oczywiście praktyki i staże. Młodzież jeździła do pracodawców na wizyty studyjne oraz zajęcia praktyczne, uczyła się nowych umiejętności zawodowych, poznawała lokalny rynek pracy oraz kulturę pracy Greków, która definitywnie różni się od tej znanej nam w Polsce. Ale przecież o to właśnie chodzi podczas wyjazdów na zagraniczne staże i praktyki zawodowe – zobaczyć i poznać międzynarodowy rynek pracy. Ponadto te niezwykle cenne doświadczenia pozwalają na wysnucie własnych wniosków i krytyczne podejście do niektórych kwestii. W ramach samych zajęć praktycznych technicy transportu kolejowego oraz technicy eksploatacji portów i terminali poznawali dokumentację związaną z zawodami, w których się kształcą. Byli na stacji kolejowej w Katerini, Thessalonikach oraz Nei Pori, gdzie poznawali infrastrukturę przeznaczoną do obsługi podróżnych i ładunków oraz zaznajamiali się z pracą dyżurnego ruchu oraz kasjera biletowego. Odwiedzili magazyn towarów przemysłowych, gdzie poznali sposoby i zasady przyjmowania, wydawania i składowania takich artykułów. Obserwowali pracę greckiej służby celnej podczas wizyty w instytucji będącej odpowiednikiem naszego Urzędu Celno-Skarbowego. Technicy informatycy z kolei zajęcia praktyczne odbywali w pracowniach i firmach informatycznych, doskonaląc swoje umiejętności zawodowe, poznając nowe techniki, systemy oraz programy.

Mimo iż cały wyjazd w zasadzie polegał na odbywaniu kolejnych wizyt u pracodawców i wykonywaniu zajęć praktycznych, to w repertuarze zadań nie zabrakło im czasu na chwilę relaksu. Bo przecież takie wyjazdy mają jeszcze jedną wartość dodaną, a mianowicie poznawanie kultury, zwyczajów i tradycji kraju, do którego wyjeżdża młodzież. Z tego powodu nie mogło zabraknąć elementów kulturowych i krajoznawczych. Dlatego też każdą wolną chwilę starali się spędzać aktywnie, poczynając od wyjść do pobliskich miejscowości Olimpic Beach oraz Paralia. Oczywiście mieli także możliwość zwiedzenia niezwykle urokliwych zakątków Grecji, takich jak Stary Panteleimon czyli Palaios Panteleimonas, ruiny zamku w Platamonas. Odbyli rejs na wyspę Skiathos, wyjazd na Meteory, do Litochoro czy też do samych Thessalonik. Nie zabrakło również aktywności na plaży i na basenie – gra w siatkówkę plażową, spacery wzdłuż brzegu morza, pływanie, badminton.

Przez te dwa tygodnie działo się naprawdę dużo. Pobyt w Grecji w ramach programu Erasmus+ na stażach i praktykach zawodowych upłynął uczniom ZS w Małaszewiczach wręcz z prędkością światła. Nie było czasu na nudę, szczególnie że aura sprzyjała wszelkiego rodzaju aktywnościom zawodowym, kulturowym i rekreacyjnym. Cały wyjazd okazał się być bogatym w nowe doświadczenia, szczególnie zawodowe. Była to prawdziwa szkoła życia, która zapewne nauczyła radzenia sobie w obcym środowisku i w nowych warunkach. Dzięki takim wyjazdom młodzież nie tylko nabywa nowe umiejętności zawodowe, ale także szkoli język, przełamuje bariery kulturowe, odważniej patrzy w przyszłość oraz poszerza horyzonty – na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta jest szkołą, która słynie z niesztampowego i nowoczesnego podejścia do edukacji. Z tego powodu dyrekcja szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności swoich uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się prężną działalność w zakresie organizacji staży i praktyk zagranicznych. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów mających na celu zawodową międzynarodową mobilności uczniów.
Oczywiście cały wyjazd i uczestnictwo w projekcie nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021 – nie mógłby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania organu prowadzącego, jakim jest Powiat Bialski. Z tego powodu w kierunku Starosty Bialskiego Pana Mariusza Filipiuka kierowane są ogromne wyrazy wdzięczności i uznania, za jego aktywność na rzecz mobilności międzynarodowej uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.

 

materiał – tekst, zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk, Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama