Reklama

Międzynarodowa mobilność kulturowo-językowa uczniów LO i kadry ZS w Małaszewiczach (galeria)

Międzynarodowe zajęcia kulturowo-językowe zaliczone! Kadra przeszkolona!... czyli kolejny wyjazd do Grecji uczniów liceum oraz kadry nauczycielskiej z ZS w Małaszewiczach już za nimi! Niemal dwa tygodnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach przebywali w słonecznej Iliadzie. To właśnie w greckiej miejscowości Paralia-Katerini 33 licealistów małaszewickiej szkoły odbywało na przełomie maja i czerwca edukacyjne zajęcia językowo-kulturowe. Dodatkowo 5 członków kadry ZS w Małaszewiczach w tym samym czasie odbyło szkolenie administracyjno-informacyjne. Wszystkie te działania były realizowane w zakresie projektu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000012270 współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Edukacja Szkolna, Konkurs 2021.

Już pierwsze chwile po przyjeździe zapowiadały, że pobyt będzie niezwykle udany. Grecja przywitała ich delikatnym, aczkolwiek cieplutkim deszczem, niemniej jednak po zakwaterowaniu w hotelu – od razu się rozpogodziło i taka aura towarzyszyła im nieustannie. Nie tracąc czasu, postanowili przejść do działania – przecież trzeba było poznać okolicę. Z tego powodu celem pierwszego wieczornego spaceru była pobliska miejscowość Olimpic Beach. W kolejnych dniach okolica w promieniu 30 km od hotelu nie była już tajemnicą. Niemal codziennie jeździli do greckiej szkoły Lidya w samym centrum miejscowości Katerini, gdzie doskonalili swoje lingwistyczno-komunikacyjne umiejętności. Znajomość języków obcych -angielskiego i greckiego- szlifowali także w trakcie wyjazdów kulturowych – a tych było naprawdę sporo! Oprócz najbliższych okolic mieli okazję zawitać do Palaios Panteleimonas, czyli Starego Panteleimonu, na ruiny zamku w Platamonas oraz do samej miejscowości Platamonas, gdzie w ramach miejskiej gry i zadania związanego z nakręceniem filmu – szlifowali swoje umiejętności komunikacyjne oraz poznawali kulturę i greckie zwyczaje. W ramach dłuższych wyjazdów mieli możliwość zwiedzenia wyspy Skiathos, na którą dostali się podczas rejsu statkiem, czy też Meteorów, czyli bizantyjskich klasztorów wzniesionych na stromych skałach, w których znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne. Odwiedzili także Litochoto i wąwóz Enipeas oraz drugie co do wielkości miasto Grecji, czyli Thessaloniki. Wszystko po to, aby jak najpełniej wykorzystać czas tego językowo-kulturowego wyjazdu.
Warto dodać, że kadra nie ustępowała i dorównywała tempa młodzieży licealnej. W czasie, gdy młodzież miała zajęcia w greckiej szkole Lidya, pięcioro nauczycieli dzielnie szkoliło się z zakresu nowych technologii informacyjnych i administracyjnych. Oczywiście oprócz szkoleń korzystali również z dobrodziejstw greckiej aury, kultury i natury, odbywając wyjazdy kulturowe do nieoczywistych miejsc. Nie zabrakło także czasu na relaks na basenie i plaży oraz na spacer brzegiem morza.

Po niemal dwóch tygodniach pobytu w gorącej Grecji nadszedł czas podsumowań, przemyśleń i wniosków. Nie mogło obyć się też bez oficjalnego zakończenia całego tego zagranicznego przedsięwzięcia i oczywiście rozdania certyfikatów. Podczas ostatniego podsumowującego spotkania uczestnicy wyjazdu podzielili się swoimi refleksjami i dumnie odebrali certyfikaty.

Przez te dwa tygodnie działo się naprawdę dużo. Pobyt w Grecji w ramach programu Erasmus+ na zajęciach kulturowo-językowych oraz szkoleniach upłynął kadrze i uczniom ZS w Małaszewiczach wręcz z prędkością światła. Nie było czasu na nudę, szczególnie, że pogoda sprzyjała wszelkiego rodzaju aktywnościom. Cały wyjazd okazał się pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Była to prawdziwa szkoła życia, która zapewne nauczyła radzenia sobie w obcym środowisku i w nowych warunkach. Dzięki takim wyjazdom młodzież szkoli język, przełamuje bariery kulturowe, odważniej patrzy w przyszłość oraz poszerza horyzonty – na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta jest szkołą, która słynie z niesztampowego i nowoczesnego podejścia do edukacji. Z tego powodu dyrekcja szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności swoich uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się prężną działalność w zakresie organizacji staży i praktyk zagranicznych. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów mających na celu kulturowo-językową międzynarodową mobilności uczniów liceum oraz kadry. Wyjazdy zagraniczne w ZS w Małaszewiczach dedykowane są także uczniom technikum.

Oczywiście uczestnictwo w projekcie nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000012270 współfinansowanym z Unii Europejskiej w ramach akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Edukacja Szkolna, Konkurs 2021 – nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania organu prowadzącego, jakim jest Powiat Bialski. Z tego powodu Staroście Bialskiemu, Panu Mariuszowi Filipiukowi należą się ogromne wyrazy wdzięczności i uznania za jego aktywność na rzecz mobilności międzynarodowej uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.

materiał – tekst, zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk, Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama