Reklama

Młodzież z międzyrzeckiego LO podwyższała swoje umiejętności w Grecji (film) (galeria)

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim zrealizowała wyjazd edukacyjny w ramach mobilności międzynarodowej programu europejskiego Erasmus+. Dwutygodniowy pobyt w Grecji był okazją do doskonalenia znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z greckimi rówieśnikami.

W dniach 14 – 28 maja 2022 roku realizowany był wyjazd edukacyjny w ramach mobilności międzynarodowej programu europejskiego Erasmus+ nr 2021-1-PL01-KA121-SCH- 000006515. Wyjazd edukacyjny poprzedzony był zajęciami z j. angielskiego i przygotowaniem kulturowym.

Aż trzydziestu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim spędziło dwa tygodnie w miasteczku portowym Platamonas na Riwierze Olimpijskiej w Grecji. Podczas wyjazdu uczniowie poznali system szkolnictwa greckiego, odwiedzili Platon M.E.P.E School w miejscowości Ganohora Pierias, gdzie młodzież zaprezentowała greckim rówieśnikom informacje o LO Sikorskiego, Międzyrzecu oraz jego okolicach. Licealiści poczęstowali Greków przysmakami zabranymi z Polski, takimi jak sękacz czy oranżada z Kąkolewnicy. Rozegrano turniej piłki nożnej z tutejszymi uczniami – nasze liceum wygrało tę rywalizację wynikiem 2:1! Czas w szkole partnerskiej był umilany chociażby nauką narodowych tańców greckich oraz przygotowaniem prawdziwej greckiej sałatki – tak, bez liści sałaty! Lekcja z robotyki i programowania była bardzo interesująca, a na zajęciach muzycznych wykazać się mogli i nasi licealiści.

Uatrakcyjnieniem mobilności był szeroki wachlarz wycieczek. Wyjazd do kompleksu klasztorów w Meteorach był świetną okazją do refleksji oraz nauki o religii Greków. Młodzież zwiedziła wyspę otoczoną złotym piaskiem – Skiathos. Podczas rejsu statkiem mieli okazję nauczyć się greckiego tańca narodowego “Sirtaki” oraz zobaczyć delfiny na wolności. Młodzież relaksowała się również na plażach Morza Egejskiego, przebyła wąwóz Enipeas, gdzie znajdują się wanny Afrodyty i wodospad Zeusa. Wszyscy mieli też okazję zobaczyć Bazylikę św. Dymitra w Salonikach oraz pobliskie miasteczka: Litochoro i Panteleimon. Zwiedzony został zamek w Platamonas i masyw Olimpu. Uczniowie mieli okazję poznać także Grecję od kuchni – odwiedzili fabrykę oliwy i sera fety.

Młodzież podczas pobytu na bieżąco relacjonowała wszystko w Internecie. Odbywały się zajęcia przygotowujące do kampanii marketingowej „Bogowie greccy” w mediach społecznościowych, które pozwoliły uczniom realnie ocenić wartość informacji zamieszczanych w Internecie. Wyjazd stworzył uczniom okazję do doskonalenia znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z greckimi rówieśnikami. Wspomnienia pozostaną na zawsze, a marzenia niektórych uczniów z pewnością się spełniły.

Dzięki dofinansowaniu z projektu Erasmus+ szansę na poszerzanie horyzontów mieli nie tylko uczniowie ale również kadra liceum, która brała udział w szkoleniu w Grecji. Każdego dnia obywały się bardzo ciekawe zajęcia. Jednym z celów szkolenia jest między innymi poznanie metod efektywnej nauki oraz zapamiętywania informacji.

 

materiał-tekst,zdjęcia: Kinga Leszczyńska, LO Sikorski w Międzyrzecu Podlaskim
film: Radio Biper / LO Sikorski
opracowanie: Anna Ostapiuk 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama