Reklama

Terespol: Ruszyła realizacja kilku inwestycji

W Terespolu praca wre. Prowadzone są obecnie inwestycje w zakresie budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej wzdłuż dwóch ulic. Ruszyły także prace konserwatorskie pomnika upamiętniającego budowę Traktu Brzeskiego

Jeżeli chodzi o kanalizację deszczową, to trwa obecnie budowa odcinka na ul. Czerwonego Krzyża. Do końca 2022 roku odwodniony zostanie natomiast odcinek od Placówki Straży Granicznej do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza.

Z kolei prace przy budowie kanalizacji sanitarnej rozpoczęły się od ulicy Marii  Konopnickiej. Będą one kontynuowane w sumie na 15 odcinkach, m.in. na ulicach Błotków, Wojska Polskiego, Asnyka i ulicy Męczenników Unickich. Inwestycja ma być zrealizowana tak samo do końca bieżącego roku.

Na koniec wspomnijmy o rozpoczęciu prac konserwatorskich pomnika upamiętniającego budowę Traktu Brzeskiego, który stroi przy ulicy Wojska Polskiego. Przypomnijmy, że umowę na jego renowację została podpisana już we wrześniu 2020 roku. Prace miały ruszyć wiosną 2021 roku, niestety jednak pandemia i inne ograniczenia wynikające m.in. z wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie miasta spowodowały, że konserwacja rozpoczęła się dopiero teraz. Cała wartość przedsięwzięcia to ok. 1,2 mln zł, z czego 860 tys. zł pochodzi  z funduszy unijnych. 

Pomnik pracy, to żeliwna konstrukcja, która upamiętnia budowę traktu warszawsko-brzeskiego. Stanął w 1825 roku w centrum Terespola na nasypie i dwustopniowym podeście. Kilkumetrowy obelisk zdobią widoki trzech miast: Warszawy, Siedlec i Brześcia oraz wizerunki robotników przy pracy. Niegdyś na szczycie pomnika znajdowało się carskie godło. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że taki sam pomnik znajduje się w Warszawie przy ulicy Grochowskiej, gdzie zaczyna się dawny trakt.

 

Źródło / zdjęcia: Facebook/Jacek Danieluk / arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama