Reklama

V Charytatywny Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu 2022 (zapowiedź)

Podążając za nurtem nieokiełznanej rzeki Bug, która zamyka od północy tereny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, a także rozgranicza dwa województwa – podlaskie i mazowieckie, można przenieść się w zupełnie inny świat. 27 sierpnia 2022 roku, będzie to świat aktywnych sportowców, zawodowców oraz amatorów.

Trasa skupia się na wspomnianych terenach nadbużańskich. – Pamiętajmy, że Bug to nie tylko rzeka, która zachowała swój naturalny charakter. To tradycyjne wielokulturowe wioski z barwną historią. Nadbużańskie dwory, pensjonaty oraz Zamek Janów Podlaski- wokół których ciągnie się trasa zawodów, to prawdziwe perły Podlasia – podkreślają organizatorzy wydarzenia. 

Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu powstał z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Przychód z opłat startowych i wpłat od sponsorów zostaje przeznaczony na mieszkania chronione, które są formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki tym działaniom, osoby niepełnosprawne otrzymują szansę na normalne życie, wyjście poza margines społeczny, do którego wcześniej były spychane. Pomysł stworzenia mieszkań chronionych w Górze Kalwarii i Siedlcach wziął się z chęci usamodzielnienia osób z niepełnosprawnościami. Opieka asystentów w niewielkim zakresie oraz własne mieszkania przygotują ich do życia bez potrzeby nieustannej pomocy najbliższych – zwykle rodziców. Ludzie z niepełnosprawnościami mają prawo do normalnego życia w społeczeństwie.

– Co nas wyróżnia? Nasze wydarzenie łączy ducha sportowej rywalizacji, super zabawę i integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie lub ruchowo – zaznaczają organizatorzy. 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Leny Grochowskiej oraz Grupa Arche i Stowarzyszenie Wspólnota Arche. Triathlon to kontynuacja aktywności Fundacji Leny Grochowskiej, związanej z pomocą osobom niepełnosprawnym. Triathlon odbędzie się już po raz piąty, a Paratriathlon po raz trzeci.

Trasa Triathlonu wynosi 48 km i jest podzielona na trzy odcinki:  BIEG- 6 km, SPŁYW KAJAKOWY- 15 km, WYŚCIG ROWEROWY- 27 km.

Triathlonu nie pokonujesz sam – to zawody DRUŻYNOWE. W skład sztafety wchodzą 3-4 osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z triathlonowych etapów. W spływie kajakowym dopuszcza się drużyny 2-osobowe uczestniku.

Paratriathloniści zmierzą się z kajakarskim wyścigiem sprinterskim- 1,5 km w specjalnie przygotowanym zbiorniku wodnym na terenie Zamku Janów Podlaski. W Paratriathlonie w drużynie musi znaleźć się min. 2 zawodników z orzeczeniem o niepełnosprawności ruchowej lub intelektualnej. Paratriathlon ma na celu zaangażować osoby z niepełnosprawnościami w rywalizację sportową.

Natomiast w Triathlonie z Niemirowa wystartuje spływ kajakowy, a w Mielniku będzie miał swoją metę. Na Zamku Janów Podlaski wystartuje i zakończy się bieg oraz wyścig rowerowy. Zwycięża drużyna, która uzyska najkrótszy łączny czas.

Podczas wydarzenia organizowane są także bezpłatne biegi dla dzieci w wieku 5-12 lat na odcinkach 400 – 900 m, w zależności od kategorii wiekowej.

Jeśli brakuje Wam zawodnika, pracownik Fundacji Leny Grochowskiej może stać się jednym z nich. To sposób na integrację z osobami z niepełnosprawnościami i stworzenie drużyny marzeń.

Nagrody w zawodach to pobyty w Arche Hotelach oraz nagrody rzeczowe! Zarówno w klasyfikacji głównej za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca, jak i w każdej z dyscyplin dla kobiet i mężczyzn.

Źródło / grafiki: Fundacja Leny Grochowskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama